Futon Yatağınızdan Ne Beklemelisiniz?

Futon Yatağınızdan Ne Beklemelisiniz?
Futon Yatak

Futon yatakları, Japonya tarihi kadar eskidir. Yerliler sadece geceleri uyumak için değil, aynı zamanda sağlıklarının anahtarını tuttuklarını da sayarlar. Japonya’yı ziyaret ederseniz, sırt sorunu veya baş ağrılarından şikayet eden tek bir kişi görmeyeceksiniz veya yaşlı bir kişinin ortak sorunlar hakkında konuştuğunu da görmeyeceksiniz. Bu kadar genç görünümün ve sağlığın arkasındaki sebep, futonlar dahil basit yaşam tarzıdır.

Normal bir yataktan geleneksel bir futona geçiyorsanız, ona uyum sağlamakta zorlanacaksınız. Bununla birlikte, yolculuğunuzu sorunsuz ve başarılı kılmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

Futon’a Biraz Zaman Verin

Gerçek aşkın ne kadar zaman aldığını hiç duydun mu? Benzer şekilde, yeni geliştirilmiş yatağa alışmanız 8 haftaya kadar sürebilir. Size ya da dükkan sahibine göre bir usta parçası olan dağınık bir şiltede yatmış olabileceğinizi unutmayın. Öyleyse arıza yıllardır orada olabilir, ancak sadece siz çözemezsiniz – içeri girip futona doğru miktarda zaman ayırdığınızdan emin olun.

Yeni Yatak Kokusu

Elbette yeni futonunuzun tamamen farklı bir kokusu olacaktır ki bu çok normaldir. Normal yataklarımız üretildikten hemen sonra mühürlenir, bu da torba evinizde açılana kadar kokuyu kilitler. Aynı şilteler için de geçerlidir, sipariş verildikten sonra futonlar hemen paketlenir ve alır almaz açtığınızda burnunuza tuhaf bir koku çarpar. Panik yapmayın, sadece pamuk kokusudur ve iki saat içinde kaybolur.

İPUCU: Yatağı kullanmadan önce havalandırarak ve üzerini futon örtü ile kaplayarak bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Tatami Mat Desteği

Yeni futon yatağınız, tıpkı normal yataklarda olduğu gibi, altında sağlam bir temele ihtiyaç duyacaktır. Batı tarzı futon ahşap veya metalden yapılmış bir taban kullanırken, Japonlar bunu basit tutup doğrudan zemine yerleştirse de. Bir taban kullanmak istemiyorsan ve Japon rutinini takip etmek istiyorsan, geceleri serme ve sabah tekrar katlama, o zaman bir tatami mat kullanmayı düşün.

Futon şilteler artık özel olarak üretilebilir: İstediğiniz ölçü ve doluma göre geleneksel futon şilteler sipariş edebilirsiniz. Genellikle futonlar pamuktan yapılır ancak ipek veya köpük dolgusu da yaptırabilirsiniz. Futonların sert olduğu bilinmektedir ancak futonun altına bir mat ekleyerek yatağınıza daha fazla yastık ekleyebilirsiniz.

Tatami paspaslar, Japonların futon yataklarının altında kullandıkları şeydir. Tatami minderler normal yoga yatakları gibidir; şilteyi yerden kaldırmaz, yatağın sertliğini en aza indirir. İlk kez bir futon üzerinde uyuyacağınız için, mutlak Japon yatak takımını kullanmaya doğru kademeli olarak ilerlemeniz önerilir.

Gevşek İplikler, Sürtünmeler veya Lekeler

Yeni futon setinizi aldığınızda, bazı küçük üretim tutarsızlıkları görebilirsiniz. Gevşek ipler, lekeler veya çizikler görülebilir, otantik şiltelerin el yapımı olduğunu ve bu küçük şeylerin yatağın kalitesini veya performansını etkilemediğini unutmayın. Ayrıca çok çeşitli futon örtülere ve kakebuton kapak tasarımlarına ve stillerine sahip olacaksınız. Nevresim ve çarşafları odanızın iç kısmıyla eşleştirerek daha da güzelleştirebilirsiniz.

Daha Kalın Futonlar

Günümüz futon yatakları özel yapım ve kalınlaştırılabilmektedir. Unutmayın, pamuklu şilteler kalınlık olarak abartılmamalıdır çünkü pamuk daha sert olabilir. Ayrıca futon kılıfları da futon ölçülerine göre sipariş edilmelidir, çünkü kapaklar mükemmel bir uyum için yandan fermuarlı olarak tasarlanır. İlk kez futon satın alırken, müşteri hizmetlerinden rehberlik edin ve talimatları dinleyin, böylece daha sonra herhangi bir şikayet olmaz.

Bir cevap yazın