Geniş Bir Oturma Odası İçin Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri


Kare şeklindeki geniş bir oturma odasını dekore etmek oldukça göz korkutucu bir görev olabilir. Bu geniş ve tanımsız alanın evcilleştirilmesi imkansız gibi gelebilir. Bununla birlikte, bu yedi kolay dekorasyon fikrini kullanarak, tasarıma yeni başlayanlar bile deneyimi eğlenceli ve tatmin edici bulacaktır.

Planlama

Dikkatli planlama ve bütçeleme, her iç dekorasyon projesinin köşe taşıdır. Bu süreç, eylemlerinize odaklanmanıza ve harcamaları kontrol etmenize yardımcı olur. Bu planlama aşamasında oturma odasının amacı dikkate alınmalıdır. Bu odanın en belirgin kullanım alanları televizyon izlemek, eğlenmek ve okumaktır. Bununla birlikte, oturma odanızı temel ihtiyaçlardan işlevsel bir cennete götürmek, hane halkının zamanını nasıl harcadığını gerçekten düşünmek anlamına gelir. Bu durumda oturma odasının amacı aşağıdaki gibi etkinlikleri içerecek şekilde genişletilebilir; İnternette gezinmek, ödev yapmak, meditasyon yapmak ve geceleyen misafirleri ağırlamak.

Modern Oturma Odası Tasarım Fikirleri: Büyük Bir Oturma Odası için Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri
Modern Oturma Odası Tasarım Fikirleri

Ardından, dekorasyon projesinin her aşamasında harcayabileceğiniz para miktarını detaylandıran bir bütçe oluşturun; boya, mobilya, pencere kaplamaları vb. gibi. Çok amaçlı bir oturma odası oluşturmanın, dekorunuza devam etmenin en uygun maliyetli yolu olacağını göreceksiniz.

Odayı dikkatlice ölçerek planlama çabalarınızı tamamlayın. Odanın kare görüntüsünün doğru bir şekilde ölçülmesi, çok büyük mobilya satın almak gibi maliyetli hatalardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Bir Kat Planı Oluşturun

Bu adım, odanın nasıl görünmesini istediğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu odanın kutu şeklindeki şekli nedeniyle, tüm mobilyaları duvara yaslamak ve onunla işinizi bitirmek için cazip hissedebilirsiniz, ancak bu geniş oturma odasında sahip olduğunuz tüm kare görüntüyü israf etmek için bu kadar çabuk olmayın. Televizyon izlemek, konukları eğlendirmek, kitap okumak ve ders çalışmak için bir alan dahil etmek için alanı ayırın. Kat planını çizerek, kolay ve mantıklı bir şekilde akan bir tasarım elde edebilirsiniz.

Bir Kat Planı Oluşturun
Kare Salon Kat Planı

Renk ve Boya Seçimi

Kare, geniş bir oturma odası bazen soğuk ve özelliksiz bir alan gibi hissedilebilir. Duvarları daha da çekecek mavi gibi daha soğuk boya renklerinin aksine, daha sıcak ve daha koyu boya renklerinden yararlanarak odanın rahat ve davetkar olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sıcak ve daha koyu boya renklerinin örnekleri arasında Pantone “Tropikal şeftali” ve “Füme inci”.

Sıcak bir boya rengini stratejik olarak seçilmiş bir vurgu duvarıyla birleştirmek, başka türlü yumuşak, kutu şeklindeki bir odaya karakter ve ilgi katacaktır. Vurgulu duvar için yarı parlak bir kaplama ve diğer duvarlarda bir saten kaplama seçerek bu ilgiyi canlandırabilirsiniz.

Aydınlatma

Gömme aydınlatma, kare, geniş bir oturma odasını dekore ederken çoğu tasarımcı için vazgeçilmezdir. Sonradan takılan gömme aydınlatmanın piyasaya sürülmesiyle, artık bunlara her zamankinden daha erişilebilir. Şık bir görünüm sağlarlar ve sanatı ve hatta güzel bir mobilyayı vurgulamak için mükemmeldirler. Bütçeniz buna izin vermiyorsa, parça aydınlatması, spot ışık efektinin yanı sıra size aerodinamik bir görünüm sağlayan uygun fiyatlı ve çok yönlü bir alternatiftir. Duvara ve tavana monte edilebilir. Bununla birlikte, aydınlatma armatürleri konusunda size yardımcı olması için kalifiye bir elektrikçiye danışmayı unutmayın.

Okuma köşesindeki kavisli zemin lambaları, eğlence alanındaki gölgeli zemin lambaları ve kısma düğmeleri, bu alanın havasını iyileştirmenin diğer yollarından sadece birkaçı.

Zemin Kaplamaları

Uzay halıları, geniş bir alanı tanımlamak ve ayırmak için ideal bir yoldur. Okuma alanındaki kalın püsküllü bir halı, okuyucu için bir sıcaklık ve stil duygusu ve meditasyon veya yogadan hoşlanan ev üyeleri için bir rahatlık unsuru katar.

Çok Amaçlı Mobilya ve Mefruşat

Büyük bir kare olan oturma odasını düzgün bir şekilde dekore etmek için bazı yeni mobilya ve mobilyaların gerekli olması muhtemeldir. İşin püf noktası, çifte görev yapan parçaları satın almaktır. Gece misafirlerini ağırlamak için eğlence alanına çekyat veya divan yerleştirmeyi düşünün. Ayrıca dik bir kitap rafı olan modern bir masa, çalışma ve okuma köşesi olarak ikiye katlanabilir. Televizyon alanında sağlam bir döşemeli osmanlı sehpa, ayaklarınızı dinlendirebileceğiniz bir yer veya güzel bir aksan olarak kullanılabilir.

Yaratıcı Dokunuşlar

Bu, uygulanması için son ve en eğlenceli ipucudur. O geniş, kare oturma odasını dekore etme görevini üstlenirken yaratıcı olmanızı ister. Örneğin eğlence alanındaki çekyatlarla ilgili bahşişi alın ve ranzaya dönüşen bir kanepenin yerine kendi dönüşünüzü koyun. Bu şekilde, kendi evlerindeki kadar konforlu bir yatakta daha fazla misafir ağırlayabilirsiniz. Diğer bir örnek, düz ekran televizyonunuzun duvara monte edilmiş bir sanat eseri gibi görünmesini sağlayacak şekilde profesyonelce çerçevelenmesidir.

Sırf içinde yaşadığın oda bir kutu gibi şekillendiğinden, onunla sınırlanmak zorunda değilsin. Tamamen size ait bir oturma odası için parlak renkler ve balıksırtı yastıkları gibi desenli vurgular içeren nötr bir palete aksesuar ekleyerek meydanın dışını dekore etmeye cesaret edin.