Halı Lekeleri Nasıl Temizlenir

Evcil hayvanlar, çocuklar, partiler ve hatta kendi beceriksizliğimiz (yüzleşelim, hepimizin o anları var) halının üzerindeki çirkin lekenin nedeni olabilir.

Ancak en inatçı halı lekeleri bile biraz özenle ve doğru yöntem ve malzemelerle çıkarılabilir. Zor kazandığınız parayı pahalı halı şampuanlarına veya profesyonel halı temizliğine harcamanıza gerek yok; İhtiyacınız olan her şey muhtemelen kilerinizde veya çamaşır dolabınızda.

halı lekesi çıkarma


Kaynak: A + Chemdry Halı Temizleme

Bu halı lekesi çıkarma yöntemlerinden herhangi birini denemeden önce unutulmaması gereken en önemli şey şudur: Bir lekeyi ASLA ovalamayın veya ovalamayın, onu sadece halının derinliklerine iteceksin. Bunun yerine, dökülen miktarı olabildiğince bir kaşık içine alın ve ardından nemi çıkarmak için bir kağıt havlu veya temiz bir bezle lekenin dışından merkeze doğru hareket ederek etrafa yaymayın.

Döküntüyü temizledikten sonra, halı lekelerini temizlemek için birkaç yöntem şunlardır:

Kahve ve çay
Bira veya soda suyu, halıdaki kahve ve çay lekelerini çıkarmak için mükemmel bir seçimdir. Fazla nemi bir kağıt havluyla silin ve ardından lekenin üzerine oda sıcaklığında biraz bira dökün. Alanı tekrar tekrar lekelemek için temiz bir bez kullanın ve leke tamamen yok olana kadar tekrarlayın. Bitirmek için, halıdaki bira kalıntılarını temizlemek için bir bardak su dökün. Kahve lekelerini aynı yöntemle sodalı su kullanarak çıkarabilirsiniz.

kırmızı şarap

kırmızı şarap lekesi halı çıkarma


Kaynak: Tüketici

Şarabı döktükten hemen sonra, rengi seyreltmek ve kaldırmak için biraz soda veya beyaz şarap dökün ve ardından nemi emmesi için temiz bir bezle hafifçe (lekelemeyin!) Hafifçe vurun. Tuzla örtün ve kuruduğunda vakumlayın.

Evcil hayvan idrarı
Fido halıda bir oyun oynadı mı? Sirke ve soda bikarbonat, hem leke hem de koku giderme için en iyi arkadaşınızdır. Lekeyi ıslatmaya yetecek kadar sirke dökün ve ardından az miktarda bikarbonat ekleyin. Bunu bu sırayla yaptığınızdan emin olun, yoksa halınız çocuklar için bir volkanik bilim deneyine dönüşecek! Tepkimeyi sınırlamak için karışımın üzerine baş aşağı bir kase koyun – çatırdadığını duyarsanız endişelenmeyin, sadece işini yapıyor. Birkaç gün kurumasını bekleyin, ardından süpürün ve vakumlayın.

Gres ve yağ

tıraş kremi


Kaynak: Lifehacker

İster inanın ister inanmayın tıraş kremi ile halıdaki yağlı lekeleri çıkarmak mümkündür. Sadece biraz lekeye sürün, kurumasını bekleyin ve ardından temiz bir bezle silin.

Kusmak
Bikarbonat soda, kötü kusmuk lekelerini temizler ve kokusunu giderir. Yapabildiğinizi alın, ardından alanı bikarbonatla örtün ve tamamen kuruyunca vakumlayın.

Ve son olarak, gerçekten işe yarayan basit, çok yönlü bir ev yapımı halı lekesi çıkarıcı tarifi!

İhtiyacın olacak:
Sprey şişesi
Bikarbonat soda
1 yemek kaşığı beyaz sirke
1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı
2 su bardağı su

Yöntem:
Lekenin üzerine bikarbonat serpin, 10 dakika bekletin, sonra vakumlayın. Leke kuruysa, nemlendirmek için önce su püskürtün.

Sprey şişesine 1 çorba kaşığı beyaz sirke ve 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı karıştırın, 2 bardak su ekleyin ve etkilenen bölgeye püskürtün. Boş bir sprey şişeniz yoksa, lekeyi solüsyonla süngerleyin ve ardından sıvı emilene kadar beyaz bir bezle kurulayın.

Leke inatçıysa, solüsyonun üstüne bir ovma fırçası kullanabilirsiniz.

Son olarak, lekeyi soğuk suyla süngerleyin ve sıvı emilene kadar tekrar kurulayın.

Bu makale Airtasker – Vanessa G. tarafından yazılmıştır.

Halı lekesi çıkarma ipuçlarınız var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bir cevap yazın