Halı Ömrünüzü Artırmanın 7 Kolay Yolu

 

Ortalama halı ömrü sadece 3 ila 5 yıl sürer. Halının metrekare başına 3 ila 4 dolar olduğu düşünüldüğünde bu sinir bozucu. Bu, sadece oturma odanızda halı döşemek için 1200 dolardan fazla harcamayı bekleyebileceğiniz anlamına gelir.

 Halı Ömrünüzü Artırmanın
serilen halı , mutaş halı , kartal halı , merkez halı , halıcı ömer istanbul yolu , dot taban , yenibistil , ferhatlar halı , halıcılar , motif halı , öğretmenler halı dikmen , evde halı dokuma , evser halı , örnek halı , akrilik cami halısı,
Halı Ömrünüzü Artırmanın 7 Kolay Yolu

Yani halınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız halı bakımınızı iyileştirmeniz gerekiyor. İşte halınızı kalıcı hale getirmenize yardımcı olacak en iyi 7 yol.

1. Temiz Tutun

Halı liflerinize kir ve pislik girdiğinde, lifleri kırar. Aynı şey halınızın altına halı yastığınıza girdiklerinde.

Bu nedenle, halınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, liflerden olabildiğince fazla kir ve kiri uzak tutmaktır. Düzenli olarak vakumlayın ve dökülmeleri ve lekeleri hemen tedavi edin.


Ayrıca Oku:


2. Çok Sık Temizlemeyin

Ne yazık ki, sık sık vakumlamanın dezavantajları vardır. Vakumlama acımasız bir süreçtir. O derinden işlenmiş kirden kurtulmak zorunda ve halınızı da dövüyor.

Bu nedenle, ihtiyaç duyduğunuzdan daha sık süpürmemelisiniz. Tüy döken evcil hayvanlarınız varsa, bu günlük olarak süpürmek anlamına gelebilir. Ancak değilse, haftada iki defadan daha sık süpürmenize gerek yoktur.

Bu şekilde halınızı temiz tutarsınız, ancak çok fazla suistimale maruz bırakmayın.

3. Bir Uzman İşe Alın

Halılarınızı profesyonelce temizletmeyi de düşünmelisiniz. Bu, süpürgenizin ulaşamayacağı derin kirleri çıkarır. Profesyonel halı temizleyicileri tutarken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Yine de çoğu uzman, halılarınızı 12 ila 18 ayda bir profesyonel olarak temizletmenizi tavsiye ediyor.

4. Mobilyalarınızı Yeniden Düzenleyin

Yüksek trafik, halı yıpranmasının en büyük nedenlerinden biridir. Halınıza takılan trafik kalıplarından kaçınmanın bir yolu, mobilyalarınızı düzenli olarak yeniden düzenlemektir.

Bu, yeni trafik modellerini geliştirmeye zorlar ve halınızın daha dengeli bir şekilde aşınmasına yardımcı olarak genel ömrünü uzatabilir.

5. Halınızı Örtün

Evinizde yıpranmayı önleyemeyeceğiniz yüksek etkili alanlar varsa, birçok uzman bir halı eklemenizi önerir. Halınızı örtmek, yıpranma ve aşınmayı sınırlandırmaya yardımcı olur ve halıların temizlenmesi daha kolay ve değiştirilmesi daha ucuzdur.

6. Ayakkabılarınızı Çıkarın

Evinizdeki kir ve mikropları izlemekten kaçının ve ayakkabılarınızı kapıda bırakın. Yaratıcı bir ayakkabı tutucusunda ve evinizdeki herkesin kuralları bildiğinden emin olun. Ayakkabılar halıda zordur, bu yüzden onları uzak tutun.

7. Halı Koruyucu Kullanın

Bir halı koruyucu kullanmak her zaman akıllıca olur. Bu, halı liflerinize kir ve diğer kirletici maddelerin halı liflerine sızmasını önlemek için bir kaplama sağlar. Halılarınızı profesyonelce temizlettiğinizde, temizleyiciniz koruyucuyu sağlayabilir.

Bu Hack’ler Halınızın Ömrünü Arttıracak

Halının yaşadığı yıpranma ve yıpranma miktarı halınızın ömrünü etkileyecektir. Ancak ona uygun şekilde bakarsanız çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu nedenle, mobilyayı düzenli olarak yeniden düzenleyerek iyice temizlediğinizden ve ağır aşınmayı önlemek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun. Bunu tutarlı bir şekilde yapmak, paradan tasarruf etmenize ve halınızın çok daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Favori halı ipuçlarınız neler? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

serilen halı , mutaş halı , kartal halı , merkez halı , halıcı ömer istanbul yolu , dot taban , yenibistil , ferhatlar halı , halıcılar , motif halı , öğretmenler halı dikmen , evde halı dokuma , evser halı , örnek halı , akrilik cami halısı,

Bir cevap yazın