Havuz Bakımı İçin Bilmeniz Gereken İpuçları


Yılın bu zamanında en sevdiğimiz geçiş zamanlarımızdan biri havuz kenarında takılmaktır. Bu kullanışlı havuz bakım ipuçlarını izleyerek en iyi nickte olduğundan emin olun.

Aşağıda bilmeniz gereken bazı havuz bakım ipuçları verilmiştir:

havuz bakımı berraklık ananas


Kaynak: Pexels

1. Düzenli havuz bakımı ve temizliği

Havuzunuzu sağlıklı, iyi durumda ve keyifli tutmanın anahtarı temiz tutmaktır. Günlük döngüde bir havuz pompası, filtreler ve tüyler ürpertici, sürünen veya otomatik bir vakum sistemine sahip olmak bu sürece kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak yine de bazı düzenli temizlik görevlerini yerine getirmek gerekir.

2. Yüzeyi gözden geçirin

İki günde bir, böcekleri, yaprakları ve diğer kalıntıları gidermek için havuzun yüzeyini sıyırmalısınız. Rutini devam ettirirseniz sadece 10 dakika sürer.

3. Filtreyi temizleyin

Filtre sepetini düzenli olarak temizlemeniz gerekir, ancak onu ‘çok temiz’ yapmayın. Malzemenin nasıl çalıştığına göre, temiz bir filtre biraz kirli olandan daha az etkilidir çünkü içinde biraz kum olması aslında diğer kir parçacıklarını ‘yakalamaya’ yardımcı olacaktır.

4. Havuzu fırçalayın

Yosun oluşumunu ve lekelerini önlemek için havuzun kenarlarını, basamaklarını ve tabanını düzenli olarak fırçalamanız veya fırçalamanız gerekir. Havuz bakım uzmanları, havuzunuza bağlı olarak bunu haftada bir ila iki haftada bir yapmanızı önerir.

İpucu: Sürtünmeyen inatçı yosun lekeleriniz varsa, eski bir çorabı veya bezi klorla ıslatmayı ve onu elde tutulan bir ‘ovma fırçası’ olarak kullanmayı deneyin.

5. Chuck bir tenis topu

Havuzunuzu olabildiğince temiz tutmak için sıcak bir ipucu, bir tenis topu atmaktır, böylece lifli kaplama yüzeydeki kalıntıları ve güneş kremi kalıntısı gibi yağları yakalar.

havuz bakım kepçesi


Kaynak: Homestructions

6. Su seviyesine dikkat edin

Havuzunuzun optimum su seviyesini korumak önemlidir, bu nedenle havuzunuzu temiz ve berrak tutmak için içine ne kadar kimyasal koymanız gerektiğini bilirsiniz. Su seviyesinin deniz süpürücünüzün (yer altı havuzlarında) açıklığının yarısına kadar çıkmasını hedefleyin; bu, seviyeyi görsel olarak kontrol etmenin iyi bir yoludur ve deniz süpürücüsünün düzgün çalışabilmesini sağlar. Buharlaşma ve sıçrama, su seviyesi dalgalanmalarının en yaygın nedenleri olacaktır, ancak bazı durumlarda aşırı su kaybı bir sızıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Bir sızıntıdan şüpheleniyorsanız, DIY kova testini deneyin.

7. Su testi ve kimyasallar

Suyun berrak olmasını, temiz ve güvenli olmasını (yani bakteri içermemesini) ve cildi tahriş etmemesini sağlamak için havuzunuzun su sağlığını korumanız gerekir. Arzu edilen PH seviyeleri, asitlik ve alkalinite havuzunuzun klorlu veya tuzlu su olmasına, havuz tasarımına, içinde yaşadığınız iklime ve havuzu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Havuzunuzu ve ekipmanını incelemek, kapsamlı testler yapmak ve ideal kimyasal seviyeleriniz ve bileşenleriniz ve gerekli bir bakım programı hakkında size tavsiyelerde bulunmak için bir havuz bakım uzmanı bulmanız en iyisidir. Buradan, kullanımı kolay DIY su test kitleri (çevrimiçi olarak ve havuz tedarik mağazalarından edinilebilir) kullanarak düzenli su testi ve kimyasal bakım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İpucu: Bir yaz fırtınasından sonra, havuzunuzda normalden daha fazla döküntü olması muhtemeldir ve değişen su seviyeleri ve sıcaklıkları nedeniyle yetersiz kalır. Bir fırtınadan sonra mümkün olan en kısa sürede onu temizlemeli ve bakteri salgınını önlemek için suyu test etmeli ve sterilize etmelisiniz.

Yılda bir kez, dışarı çıkıp havuz sağlığınızı ve havuz ekipmanınızı tam olarak kontrol eden bir havuz hizmeti uzmanı bulmanız iyi bir fikirdir; Harika hizmet ve sonuçlar için bir Airtasker havuz uzmanını deneyin.