İç mekan bitkileri nasıl canlı tutulur

Hepimiz evlerimizin her yerinde keman yaprağı incirleri, barış zambakları ve aloe vera bitkilerine sahip olmayı çok isteriz, ancak her zaman iç mekan bitkilerini nasıl canlı tutacağımız konusunda bir zorluk var mı?

Eğer benim gibiyseniz, hangi yolu denersem deneyeyim, bitkiler her zaman ölüyor. Daha fazla su, daha az su, daha fazla güneş ışığı, daha az güneş ışığı – sihirli çözüm nedir? Hadi bulalım!

İç mekan bitkilerini nasıl canlı tutacağınıza dair bazı ipuçları:

1. Su

Bitkilerinizdeki yapraklar kahverengiye mi dönüyor? Muhtemelen doğru şekilde sulamadığınız anlamına gelir. Ancak dikkatli olun, aşırı sulama köklere giden hava beslemesini de kesebilir (kök çürümesi).

Parmağınızı kullanarak nem seviyelerini kontrol edin ve kuruysa su zamanı toprağa koyun.

Suladıktan sonra, tekrar sulamadan önce bir süre bekletin, böylece fazla sulamadığınızdan emin olmak için bitki düzgün bir şekilde kuruyabilir.

Hala bitkilerinizi düzenli olarak sulayabileceğinizi düşünmüyorsanız, belki çok fazla suya ihtiyaç duymayan bir bitkiyi tercih edin. İşte bakmanız gerekenler:

  • Yılan bitkisi
  • Kaktüs
  • Kauçuk bitki
  • ZZ tesisi
  • At kuyruğu palmiye ağacı

2. Nem

Havadaki nem eksikliği, yaprakların kızarmasından da sorumlu olabilir, çünkü daha sıcak koşullar için birçok iç mekan bitkisi kullanılır. Yani eviniz biraz kuruysa, bitkinize birkaç günde bir biraz su püskürtün.

Isıtıcılarınız ve klimalarınız varsa, çoğu bitki normal bir bölgeden aşırıya gittikçe bundan hoşlanmayacaktır.

Daha fazla iç mekan bahçe fikri alın.

3. Güneş Işığı

Buradaki en iyi tavsiye, etiketi okumanızdır, kreşe gittiğinizde size her zaman hangi bitkinin hangi ortama uygun olduğunu söylerler. İç mekanda çok fazla güneş ışığı almıyorsanız, sürekli güneşe ihtiyaç duyan bir bitki almayın.

Bitkilerinizin etrafında çok fazla hareket etmek isteyebilirsiniz, böylece biraz güneş ışığı alırlar. Ancak onları çok fazla hareket ettirmeyin çünkü çevrelerine alışırlar ve yeni noktaya iyi uyum sağlayamayabilirler.

Bitkinizin bir tarafa eğilmeye başladığını görürseniz, sadece ters çevirin, böylece güneşi takip etmek için düzelsin.

4. Gübre ve toprak

Seçtiğiniz saksı karışımı veya gübre, bitkinizin başarısını büyük ölçüde etkiler çünkü farklı bitkiler farklı topraklara ihtiyaç duyar.

Daha büyük bitkiler için, kumla kombine edilmiş bir kurutucu karışımına ihtiyaç duyan, sulu meyvelere kıyasla nefes alabilen ve topraksız bir şeye ihtiyacınız olacak.

Gübre söz konusu olduğunda, tıpkı dış mekan bitkileri gibi, iç mekanların da yemesi gerekir. Özel iç mekan bitki besinleri alabilirsiniz – sadece yerel fidanlıktan isteyin.

5. Yeniden yorumlama

Bitkiniz büyümiyor gibi görünüyorsa, daha iyi su tutma ve aynı zamanda daha hızlı büyümesi için yeniden saklanması gerekebilir. Yeniden pot yapmak için:

  1. Daha büyük bir tencere seçin
  2. Yeni tencerede ve 1/3 dolana kadar yeni saksı karışımını kullanın
  3. Mevcut bitkiyi gevşetin, köklerini biraz uzatın ve yeni tencereye koyun.
  4. Biraz saksı karışımı ve iyi su ile doldurun

Drenajı kolaylaştırmak için saksı karışımını eklemeden önce tencerenin tabanına çakıl taşları ekleyin.

6. Temizlik ve tımar

Evinizdeki her şey gibi, iç mekan bitkileriniz de toz toplayacaktır. Onlara ara sıra biraz ılık suyla iyice temizlik yaparak ve ardından güneşte kurumalarına izin vererek sağlıklı kaldıklarından emin olun.

Geniş yapraklı bitkiler için nemli bir bez kullanın ve altını elinizle destekleyip silin.

Tüylü yapraklı bitkiler için, yapraktaki tozu temizlemek için yumuşak bir boya fırçası veya diş fırçası kullanın.

Genç veya küçük sulu meyveler olan küçük bitkiler için, parmaklarınızı kullanarak kiri aşağı tutun ve ardından ters çevirin ve bir kase suya koyun.

Bitkilerinizi tımar etmek, yukarıda bahsedilen her şey kadar önemlidir. Tencerede ölü yapraklar varsa tozun birikmemesi için onları çıkarın.

Yine de hayatı kolaylaştırmak için, Airtasker’da her zaman bir bahçıvan kiralayabilirsiniz!

Bir cevap yazın