Kapalı bahçe fikirleri


İç mekan bahçeciliği, şık bir görünüm ve ruh halini iyileştiren huzur duygusu elde etmenin harika bir yoludur. İç mekanda bitki bulundurmak, sadece hayata bir yer açmakla kalmaz; hava kalitesine yardımcı olur. İşte evde, ofiste ve hatta açmayı hayal ettiğiniz küçük kafede denemek için bazı güzel iç mekan bahçeciliği fikirleri.

dikey iç bahçe


Kaynak: woo home

Teraryumlar

Teraryumlar muhteşem bir masaya yerleştirilir veya tavandan asılır (ve harika hediyeler yaparlar)! ‘Teraryum’ kelimesi, genellikle camdan yapılmış ve genellikle kapalı olan bir kap içindeki minyatür bir bahçeyi tanımlamak için kullanılır, ancak açık hava kaplarına da atıfta bulunabilir. Toprak bazlı, topraksız, kum bazlı veya su bazlı olabilirler.

su teraryumu kapalı bahçecilik


Kaynak: Etsy

Önceden kurulmuş teraryumları bahçe merkezlerinden, hediyelik eşya dükkanlarından ve internetten satın alabilir veya kendinizinkini yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yaratıcı olun ve ampul, su kabı veya balık kasesi gibi rastgele cam nesneler kullanmayı deneyin ve bunları sulu meyveler, iç mekan eğrelti otları, hava bitkileri, yosun ve çiçeklerle doldurun.

kapalı bahçe teraryumları


Kaynak: Uncovet Blog

Dikey bahçe

Dikey bir bahçe kurarak iç mekanınıza hayat verin. Dikey bahçeler, az alana sahip olanlar için mükemmeldir. Genellikle monte edilmiş veya asılı olarak, dikey bahçenizi tamamen estetik amaçlarla kullanmayı seçebilir veya kendi küçük iç mekan bitki veya sebze bahçenize dönüştürebilirsiniz.

otlar dikey iç bahçe


Kaynak: Yerli Kalp

dikey iç bahçe


Kaynak: Karma Akışı

Yaşayan duvarlar

Dikey bahçecilikte canlı duvarlar veya yeşil duvarlar ‘bir sonraki aşama’dır. Yuvarlanan yeşilliklerle veya parlak renkli çiçekli bitkilerle sabit veya hareketli bir özellik duvarı oluşturabilirsiniz. Akşamları açabileceğiniz bazı aşağı ışıklar veya su geçirmez peri lambaları takarak bunu daha da özel hale getirin.

Tasarımınıza bağlı olarak, canlı bir yeşil duvar kurmak için şunlara ihtiyacınız olabilir:

  • Serbest duran veya monte edilebilir yapı
  • Arkasındaki duvarı korumak için su geçirmezlik katmanı (plastik)
  • Bitkilerinizin büyümesi için kumaş katmanı ve
  • Uygun drenajlı bir damla sulama sistemi.

Yapıyı sıraladıktan sonra, bitkilerinizi seçip kurabilirsiniz.

Airtasker, yeşil duvarınızı sizin için hazırlayacak çok yetenekli bahçıvanlık uzmanlarına sahiptir.

yeşil duvar kapalı bahçe


Kaynak: studio m interior design

Asma iç bahçe fikirleri

Asma iç bahçeler ve baş aşağı bahçeler, alanınızı abartılı hissettirecek çarpıcı iç bahçe fikirleridir. Yüzen mutfak tezgahınızın üzerinde veya aile odanızın ortasında bir yağmur ormanı kanopisine sahip olmanın huzurunu hayal edin.

asma kapalı bahçecilik


Kaynak: Happy Interior Blog

asma kapalı bahçecilik


Kaynak: woo home

Yükseltilmiş ekiciler

Mason kavanozlar, cam sürahiler, ampuller, eski fenerler ve eski sandıklar, kapalı bahçeniz için bir saksı olarak kullanarak geri dönüştürmek ve canlandırmak için mükemmel öğelerdir. Pinterest’te ilham alın ve biraz ileri dönüşüm sevgisine ihtiyaç duyan uygun fiyatlı bir ürün bulmak için yerel ikinci el mağazanıza gidin.

kapalı bahçe lale ekici


Kaynak: Pinterest

ampul iç bahçecilik


Kaynak: 1001 bahçe

Sulu meyveler

Sulu meyveler, çoğu kapalı bahçecilik durumunda son derece başarılıdır. Harika şekil, boyut ve renklerde gelirler ve genellikle bahçecilik merkezlerinde ve fidanlıklarda kolayca bulunurlar.

sulu meyveler kapalı bahçecilik


Kaynak: Stagetecture

Hava tesisleri

Tillandsia (hava bitkileri olarak da bilinir) kahverengi başparmağın en iyi arkadaşıdır; Oksijenle geliştikleri için kelimenin tam anlamıyla neredeyse hiç ilgiye ihtiyaçları yoktur (ipucu: aşırı sulama onları öldürecektir). Ancak, ithalat kısıtlamalarındaki son değişiklikler nedeniyle, artık bunları mağazaya almak o kadar kolay değil. Hava santrallerini satın alırken, bunları çevrimiçi olarak Air Plant Décor gibi uzman bir perakendeciden satın almak en iyisidir; bu satıcı, tesisinizi özenle paketleyecek ve tam bakım talimatları ile teslim ettirecektir. Onları teraryumlara veya benzersiz hava bitki tutucularına yerleştirin.

Hava bitkileri kapalı bahçecilik

Kaynak: Craft Organic

Hava tesisi kapalı bahçecilik


Kaynak: Idle Hands Awake

İç mekan bahçeciliği fikirlerimizi seviyor musunuz veya bizimle paylaşmaktan hoşlanacağınız birkaç fikriniz mi var? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!