Kedinizin mobilyalarınızı çizmesini nasıl önleyebilirsiniz?

Bir kedi için doğal bir davranışsal içgüdü olsa da mobilyayı tırmalamak uygun değildir. Kaşıma yıkıcı hale gelebilir ve çok maliyetli olabilir. mobilya onarımları veya değiştirmeler. Neyse ki, yirmi dört saat çalışan bir kedi bakıcısına ihtiyaç duymadan kolayca yönetilebilir.

Ev hayvanınız doğal olandan başka bir şey bilmiyor ve fareleri ön kapıya getirmenin çok fazla dikkat çekmesine neden oluyor. Dürtü hissettiklerinde kaşınırlar.

Kedinizle uyum sağlamak için davranışlarını doğru bir şekilde anlamak önemlidir.

Kediler neden kaşınır?

Kediler çeşitli davranışsal nedenlerle kaşınırlar ancak burada en yaygın olanlardan bazıları verilmiştir.

Bölgelerini işaretlemek

Kediler karasal hayvanlardır ve başkalarına evin gerçekten kedi dolu olduğunu belirtmek için kaşınıyorlar. Kedilerin, yeni evlerin bahçeleri ve dış kısımları gibi çevreyi kaşıdığı bilinmektedir. Hangi tür olursa olsun, yeni bir aile üyesi tanıtıldığında kaşıma taktiklerini güçlendirecekler.

Pençe kabartma

Tıpkı insanların tırnaklarını şımartmaya ihtiyacı olduğu gibi, kediler de tırnaklarını törpüleme dürtüsüne sahiptir. Tırnakları çok uzadığında, onları toplamak için bir yüzeyi çizerler. Bonus, en azından çoğu zaman kendi tırnak bakımıyla ilgilenirler.

Stres giderme

Biraz stresli hissettiğimizde, genellikle baloncuklara dalarız, koşuya gideriz veya iyi bir masaj yaptırırız. Bir kedi gergin hissettiğinde tırnaklarını çıkarır ve kendilerine biraz çizik tedavisi uygular. Kediler gergin olduklarında, belki bir köpekle ya da mahalle kedisiyle koştuktan sonra kaşınırlar. Kaşıma, hayal kırıklıklarını gidermelerine ve rahatlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda egzersiz yapmalarına ve kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Bir kedinin mobilyaları tırmalaması nasıl önlenir

Şimdi neden kaşıdıklarını anlıyoruz, aşağıdakiler kedinizin olması gereken yerde kaşınmaya odaklanmasını sağlayacaktır.

Bir tırmalama direği alın

Tırmalama direkleri hemen hemen tüm evcil hayvan dükkanlarında mevcuttur. Evcil hayvan bakımı stoklayan büyük perakendecilerin çoğu, tırmalama direkleri de stoklayacak.

Kazıma direkleri, halı ve ip olanların en popülerleri olan çeşitli boyut ve dokularda gelir. Seçtiğiniz postanın, kedinizin esnemesine izin verecek kadar uzun ve kedinizin ağırlığını alacak kadar sağlam olması gerekir.

kedi tırmalama direği

Tırmalama direğini, kedinizin zaten hedeflediği alanın yakınına yerleştirin. Mobilyalarınız veya eşyalarınız henüz çizilmediyse, kediniz için uygun bir yere koyun. Ön kapının yakınında veya en sevdikleri uyku yeri genellikle etkili yerlerdir.

Kedilerin bölgesel olduğunu unutmayın. Sahip olduğunuz her kedi için en az bir tırmalama direğine sahip olmalısınız.

Egzersiz ve oyun zamanı

Kedinizle bol bol oyun zamanı sunarak egzersiz yapın. Bu, mobilyalarınızı hedef almak yerine hissettikleri gerginliği azaltmaya yardımcı olacaktır.

Davranışlarını yeniden yönlendirin

Kedicik kedisinin olmamaları gereken bir yerde sinsi tırmaladığına şahit olursanız, onları hareket etmeye teşvik edin. Bir oyuncak kullanın veya pençe sihrini üzerinde çalıştıkları şeyden uzaklaştırın. Kedinize eylem sırasında bağırmak veya vurmak, onlara sadece kaçmaları ve sizden kaçınmaları için bir sebep verecektir.

Çizilme davranışını mobilyadan yeniden yönlendirmeniz gerekiyorsa, kedinin odağı o öğeden uzaklaşıncaya kadar öğeyi bir örtü veya çarşafla örtün.

Zaman zaman iyi bir stres terapisini sevdiğimiz gibi, kediler de iyi bir çizik yapmayı severler. İhtiyaç duydukları uygun araçları ve teşvikleri sunarak gereksiz mobilya onarımlarından kurtulun.

Bazıları için bir evcil hayvan aşığına ihtiyacım var kedi oturuyor yakın zamanda? Airtasker’da kediniz için mükemmel bakıcıyı bulun.

Bir cevap yazın