Kıvrılan halı kenarları nasıl düzeltilir


Rulo halılar, açıldığında belirgin olan kırışıklıklar, kıvrımlar ve kıvrımlar geliştirebilir. Kıvrılan halı ucu Nasıl Düzeltilir , Halı kenarı kıvrılması , Halıdaki katlama izi nasıl geçer , Ezilen halı nasıl düzelir , Keçeleşen halı Nasıl Düzeltilir , Sertleşen halı nasıl yumuşatılır , Halı kırılması , Yıkanmayan halı nasıl TEMİZLENİR,Birkaç basit numara ile, ilk kez açarken gerginliği azaltabilirsiniz. Yüklerken Ardından, gereken onları germek kalan kıvrımlar kurtulmak için bir diz uzatıcı ile. Son olarak, eğer uzayan gerginlik halılar döşendikten sonra topakların artmasına neden oluyorsa, halılar ile zemin arasına şırınga ile yapıştırıcı sürmek sorunu kolayca çözecektir

Kıvrılan halı ucu Nasıl Düzeltilir , Halı kenarı kıvrılması , Halıdaki katlama izi nasıl geçer , Ezilen halı nasıl düzelir , Keçeleşen halı Nasıl Düzeltilir , Sertleşen halı nasıl yumuşatılır , Halı kırılması , Yıkanmayan halı nasıl TEMİZLENİR,

Rulo halılarda kırışıklıkları ve halkaları azaltın

 1. 1Halıyı doğrudan güneş ışığı altında açın. Daha fazla pozlama için, gün güneşli olduğu ve sıcaklık 21-29 ° C (70 ila 85 ° F) arasında olduğu sürece halınızı açık havada açmalısınız. Bu mümkün değilse, ev içinde yeterli taban alanına sahip ve doğrudan güneş ışığı alan bir alan seçmelisiniz. Termostatı sıcaklığı 21-29 ° C (70 ila 85 ° F) arasında tutacak şekilde ayarlayın. Halının en az dört saat oturmasına izin verin (veya daha iyisi, gün ışığı sürdüğü sürece). 
  • Işığın ve ısının emilmesi, halı üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olarak diğer önlemleri daha etkili hale getirir.
 2. 2Halıyı karşı tarafa sarın. Bu işlem, “geri alma” veya “geri alma” olarak bilinir. Halıyı birkaç saat güneşte kaldıktan sonra sarmalısınız. Ancak o zaman, orijinal olarak dışa bakan taraf (halının alt kısmı) artık rulonun içinde olacak şekilde yuvarlayabilirsiniz. Bu prosedürü uygularken aşağıdakileri yapmanız gerekir: 
  • Yavaş çalışmalısın. Halıyı döndürürken herhangi bir çatlama sesi duymaya çalışın. Herhangi bir ses duyarsanız, halının yapısında bir hasar olduğunu gösterdiği için derhal durmalısınız.
  • Matı aşırı sıkmayın. Halıyı sararken oldukça gevşek tutmak istersiniz. Bu prosedür, çatlama olasılığını azaltmaya ve yeni kıvrımların ve ilmeklerin oluşmasına yardımcı olacaktır. İlk denemede herhangi bir çatlama fark ettiyseniz, çok daha gevşek bir rulo ile tekrar denemelisiniz.
 3. 3Halıyı birkaç saat sarılı halde bırakın. Gerginliğin gevşemesi için halıya biraz zaman vermelisiniz. Ardından, bu yöntemin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için tekrar genişletin. Gerekirse, geri sarmanız ve prosedürü tekrarlamanız gerekir. 
 4. 4Halıya biraz zaman tanı. Halınıza mükemmel bir görünüm vermek için aceleniz yoksa, o anda olduğu gibi kurmanız yeterlidir. Sonra kendiliğinden düzelmesi için birkaç gün hatta hafta bekleyin. Ayrıca, ters çevirmeyi veya iki konum arasında geçiş yapmayı deneyebilirsiniz. 
 5. 5Halıya ağırlık verin. Halının bir ucunun köşesine bir mobilya parçası veya başka bir uygun ağır nesne yerleştirin. O zaman onu germek için serbest ucundan çekmelisiniz. Orta alanda kıvrımlar ve ilmekler olup olmadığını kontrol edin. Bunları elinizle düzeltmeli ve üstüne ağırlık koymalısınız. Ağırlıkları her iki köşeye yerleştirmeden önce matı serbest ucundan bir kez daha çekin.
  • Hayatınızı kolaylaştırmak için bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu şekilde, bir kişi halının çekişini koruyabilir ve gerektiği gibi düzeltebilir, diğeri ise aradaki kırışıklıkları ve kırışıklıkları halledebilir.
  • Küçük halılar için, stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç ağır nesne yığını kullanabilirsiniz (örneğin, kitaplar, saksılar veya ağırlıklar).
  • Daha büyük halılar için, mümkün olduğunca fazla alanı kaplamak için geniş yüzeyli mobilyalar (sehpalar veya köşe sehpalar gibi) kullanabilirsiniz.
 6. 6Halınızı profesyonel bir buharla temizleyin. Evde işi yapmak için bir temizlikçi tutmak yerine, onu buharlı temizleme hizmetleri sunan yerel bir halı mağazasına götürün. İstisnalar olması muhtemel olsa da, temizlikçiler genellikle sadece halıların nasıl temizleneceğini bilirler. Bu nedenle, halı bakımı konusunda uzmanlaşmış bir mağazaya gitmelisiniz; burada personel, halı probleminizi değerlendirmek ve tedavi etmek için eğitilir. 
  • Örneğin, halı uzun bir süre basitçe sarılırsa buharlı temizleme iyi sonuç vermelidir. Bununla birlikte, halı buharın tamir edemediği başka bir nedenle (örneğin zayıf yapı) düzleşmezse, bir halı uzmanı bu sorunu tespit edip paranızı hizmete harcamadan önce size bildirebilir.

Yöntem2Bir duvardan diğerine yeni bir halı yayın

 1. 1Önce halı dolgusunu döşeyin. Duvardan duvara halı kuruyorsanız, bölgedeki tüm mobilyaların yanı sıra değiştirdiğiniz zeminlerdeki halıları (varsa) temizlemelisiniz . Ardından alt zemini halı dolgusu ile duvardan duvara örtün. Yerine sabitlemek için dolguyu alt zemine zımbalayın.
 2. 2Yapışkan bandı takın. Bu bantlar tipik olarak 1 inç (25 mm) genişliğindedir, ancak 4 fit (120 cm) uzunluğa kadar olabilir, böylece bunları istediğiniz boyutta kırpabilirsiniz. Her bandı yere uçtan uca yerleştirin ve şeritler ile duvar arasında yaklaşık 1 cm boşluk bırakın. Odanın tüm kenarlarını hizalayana kadar çivileri dolgudan geçirmeniz gerekir. 
  • Daha ağır halılar için ikinci bir şerit sırası eklemek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken duvarın ilk sırasından en uzak tarafa yerleştirmelisiniz.
  • Duvar ile en yakın bant arasında her zaman ½ inç (1 cm) boşluk bırakmalısınız. Halının kenarlarını süpürgeliklerin altına yerleştirebilmeniz için bu alanı boş tutmanız gerekir.
 3. 3Halıyı açın. Dolgunun üzerine açın. Halı tek renk ise, köşelerini odanın köşeleriyle hizalamanız yeterlidir. Halınızın desenleri varsa, istediğiniz şekilde hizaladığınızdan emin olmak için yönünü kontrol etmelisiniz. Örneğin:
  • Bu odada ve dış koridorda aynı halıyı kullanırsanız, daha düzgün bir görünüm için her iki alanda da aynı şekilde yönlendirmelisiniz. Bu nedenle, bir çam deseni ekliyorsanız, halıyı tüm ağaç tepeleri aynı yöne bakacak şekilde döşemeniz gerekir.
 4. 4Bir kenarı yerine “tekmelemeye” başlar. Tam uzunluğu üzerinde çalışmaya başlamak için bir duvar seçin. Bunu yaptıktan sonra, söz konusu duvarın ortasından başlamalısınız. Diz uzatma parçasının başını, duvara 90 derecelik bir açıyla süpürgelikten yaklaşık 4 ila 5 inç (10 ila 13 cm) uzakta olacak şekilde halıya yerleştirin. Ardından, şunları yapmanız gerekir: [10]
  • Uzatıcının sapını baskın elinizle sıkıca yerinde tutun. Karşı bacağın dizini bükün ve diğer elinizle kendinizi destekleyin.
  • Matı duvara doğru hareket ettirmek için dizinizi baskın tarafınızda uzatıcının tabanına doğru hareket ettirin. Bu prosedürü, halının kenarı süpürgelikle hafifçe örtüşene kadar tekrarlamalısınız.
  • Yerine sabitlemek için, altındaki yapışkan bant ile halıyı bu alana bastırın.
 5. 5Duvarın köşelerine doğru ilerleyin. İlk kenarın ortasını zemine sabitledikten sonra, her iki tarafa da bir metre kadar hareket ettirmelisiniz. Uzatma başlığını duvardan yaklaşık 10 ila 12 cm uzakta olacak şekilde halının üzerine yerleştirin. Bununla birlikte, bu kez duvara 45 derecelik bir açıyla, tabanı odanın ortasına bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. Bu tek fark dışında, paspası eskisi gibi hareket ettirmeli ve yerinde sabitlemelisiniz.
  • Duvarın uzunluğuna bağlı olarak, köşeye ulaşana kadar bu prosedürü her metrede bir tekrarlamalısınız. Sonra başladığınız yerden diğer tarafa geçin ve diğer köşeye ulaşana kadar devam edin.
  • Kıvrımları halının ortasına doğru uzatmaya yardımcı olmak için köşelere doğru çalışırken uzatmayı duvara 45 derecelik bir açıyla yerleştirin.
 6. 6Her duvar için tekrarlayın. Halıyı çalışırken diğerleriyle aynı hizada tutmak için karşı duvarla başlamalısınız. İlkinde yaptığınız gibi, çıtayı duvar boyunca sabitleyin. Sonra aynısını diğer duvarlarla yapın. İlerledikçe halıları kırışıklıklar açısından incelemelisiniz. Diz genişletici işini yapmıyor gibi görünüyorsa, aşağıdakileri yapmalısınız:
  • Halıyı yapışkan bantlardan ayırın, böylece kolla çalıştırılan bir sedyenin ek yardımını kullanabilirsiniz. 
 7. 7Gerekirse kolla çalıştırılan bir sedye kullanın. İşi tekrar yapacaksanız, diz uzatma aparatı ile duvar boyunca adımları tekrarlamalısınız. Ancak bu sefer, bu prosedürü tamamladığınızda matı yapışkan bant üzerine bastırmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, halıyı yerine sabitlemeden önce duvara doğru daha da germek için kolla çalışan bir gergi kullanmalısınız.
  • Kolla çalıştırılan bir sedye prensibi aynıdır. Tek fark operasyonda. Dizinizi kullanmak yerine kolu yukarı ve aşağı pompalayın.
  • Bu alternatif, çok büyük bir projeniz varsa veya diz yaralanmalarınız varsa da iyidir. Bir diz uzatıcısı kullanırken tekrarlayan darbe kuvveti büyük ölçüde fiziksel travmaya yol açabilir.

Yöntem3Döşenen halıdaki kabarcıklardan kurtulun

 1. 1Bir şırıngaya yapıştırıcı yükleyin. İlk olarak, söz konusu zemin alanını kaplayacak kadar büyük bir halı dikiş kaplayıcı kap alın. Ayrıca bir yemek şırıngası almalısınız. Kapağı dolgudan çıkarın ve şırıngaya uygun miktarda yerleştirin. 
 2. 2Halıyı delin. İlk olarak, baloncuğun yerini bulun ve çevresini tahmin etmek için parmaklarınızla hissedin. Kenarların nerede olduğuna dair bir fikriniz olduğunda, merkezi bir çift pense ile tutmalısınız. Ardından şırınganın iğnesi ile delin.
 3. 3Yapıştırıcıyı kenarlarından enjekte edin. Pense ile balonu merkezden kaldırmaya devam edin. Bunu yaparken, şırınga iğnesini balonun kenarına doğru açmalısınız. Kenara ulaşmak için gerektiği kadar iğneyi içeri itin. Ardından, alt zemini kabarcığın kenarı boyunca tutkalla kaplamak için şırınganın pistonuna basın. Dairesel bir tutkal çizgisi uygulamak için çalışırken şırıngayı döndürmelisiniz. 
 4. 4İçeri gir. Aynı şekilde yapıştırıcı uygulamaya devam edin. Bunu yaparken iğneyi mattan çıkarmaya başlamalısınız. Baloncuğun ortasına doğru spiral şeklinde halının altında eşmerkezli tutkal çemberleri oluşturun. 
 5. 5Yerine baskı yapın. İğneyi tamamen çıkardıktan sonra şırıngayı bir kenara koymalısınız. Baloncuğun merkezinden başlayarak kenarı alt zemine doğru itmek için ellerinizi kullanın. Daha geniş bir temas için yayarken tutkalın halının alt tarafıyla temas ettiğinden emin olun. Bu noktadan balonun kenarlarına doğru hareket etmelisiniz. 
 6. 6Tutkal kururken teması güçlendirin. Balonu ellerinizle yerine bastırmayı bitirdikten sonra halıyı daha da düzleştirmek için bir oklava kullanın. Ardından, tutkalın sertleşene kadar halıyla temas halinde kalmasını sağlamak için ağırlıkları alanın üzerine yerleştirin. Yapıştırıcının kuruma süreleri için talimatlarını kontrol edin. Ağırlıkları en azından belirtilen süre boyunca yerinde bırakmalısınız. 

İhtiyacın olacak şeyler

Rulo halılarda kırışıklıkları ve halkaları azaltın

 • Güneş ışığı
 • sıcak hava veya ayarlanabilir termostat
 • mobilya veya diğer ağır nesneler

Bir duvardan diğerine yeni bir halı yayın

 • halı dolgusu
 • yapışkan şeritler
 • çiviler
 • çekiç veya çivi tabancası
 • diz genişletici
 • kolla çalıştırılan bir sedye (isteğe bağlı)

Döşenen halıdaki kabarcıklardan kurtulun

 • halı dikişi kapatıcı
 • bir yemek şırıngası
 • pense