kıyafetler nasıl elde yıkanır

Giysilerin elde nasıl yıkanacağını öğrenmek, çok daha fazla çalışma gerektiren bir süreç olduğundan biraz tuhaf görünüyor. Bir makine kullanın ve zamandan tasarruf edin, değil mi? Elde çamaşır yıkamak, koleksiyonunuzdaki özel ürünler için ekstra ömür gibi bazı önemli faydalar sağlar.

Giysilerinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız, çamaşır makinenizdeki hassas ayar seçeneği iyi bir seçenektir, ancak ille de size en iyi temizliği vermeyecektir. Manuel rotaya gitmek çok daha etkilidir ve kıyafetleri elde yıkamayı öğrenirken deneyebileceğiniz birkaç farklı teknik vardır, bunların hepsi farklı kumaşlar için daha iyi sonuç verir.

Talimatlar için bakım etiketini kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir ve “yalnızca kuru temizleme” yazan öğeler için aşağıdaki yöntemlerden hiçbirini denemeyin. Narin iç çamaşırları, ipek bluzlar ve yün, elde yıkandığında biraz daha iyi renk ve şekil koruyabilir. Her zaman iyi göründüğünüzden emin olurken kıyafetlerin elde nasıl yıkanacağına ve ömürlerinin nasıl uzatılacağına dair bazı adım adım talimatları okuyun.

Giysileri elde nasıl yıkarsınız?

1. Adım: Etiketi kontrol edin

El yıkama giysileriyle ilgili bilmeniz gereken özel ürün önerileri olmadığından emin olmak için her zaman giysi etiketini okuyun. Bu aynı zamanda o ürün için en iyi deterjanı seçmenize yardımcı olabilir. Özel bir bakım etiketi talimatı yoksa, standart bir bulaşık deterjanı yeterli olacaktır.

Adım 2: Lavaboyu veya küveti suyla doldurun

Süper eski okula gitmenizi ve giysilerinizi elde yıkamak için yerel nehre gitmenizi önermiyoruz. Çamaşır lavabosunu veya küveti bakım etiketinin önerdiği sıcaklıkta su ile doldurmanız yeterlidir. Etikette bir tane belirtilmezse, soğuktan ılık suyla gidin. Suya bir çay kaşığı deterjan ekleyin (birden fazla çamaşır yıkıyorsanız daha fazla).

3. Adım: Daldırın ve ıslatın

Giysiyi sabunlu suya daldırın ve ıslanmasına izin verin. Öğeyi suyla nazikçe sallayın ve kumaşı gerebilecek veya zarar verebilecek herhangi bir ovalama veya bükme yapmadığınızdan emin olun.

4. Adım: Durulayın ve tekrarlayın

Suyu boşaltın ve durulama için tekrar soğuk suyla doldurun. Tüm sabun bitene kadar giysiyi yukarı ve aşağı itin.

Deterjansız çamaşırları nasıl elde yıkarsınız?

Normal eşyalarınız bittiğinde bazı ev alternatiflerinden yararlanarak çamaşırlarınızı deterjan kullanmadan yıkamanız mümkün. Giysilerinizde kullanmak için tamamen güvenli olan bazı deterjan alternatifleri vardır:

  • Kabartma tozu – Deterjana etkili bir alternatif, tek gereken tüm çamaşır yükü için bir bardağın dörtte üçüdür.
  • Bir kalıp sabun – Bir kalıp sabunu rendeleyin, bir tencereye koyun ve biraz su ekleyin. İki bardak karbonatla biraz suya ekleyin ve karıştırın.
  • Sirke – Sirkede bulunan asit, küf ve bakteri oluşumunu engeller. Fazla sabunu gidermek, renkleri parlatmak ve kumaşı yumuşatmak için son yıkama aşamanıza 1/4 bardak sirke ekleyin.
  • Bulaşık Sabunu – 1/4 fincan beyaz damıtılmış sirke ile bir bulaşık deterjanı püskürtün.
  • Votka – bir ölçü su ve bir parça votka bir sprey şişesine püskürtülür, giysilerinizi dezenfekte ederken kötü kokuları giderir.
  • Şampuan – Giysilerinizi elde yıkamak için mükemmeldir, sadece kullandığınız türde saç kremi bulunmadığından emin olun.

Çamaşır yıkamak için kullanılan bazı deterjanlar, cildinize ve çevreye zararlı olan zararlı kimyasallar içerir. Yukarıdaki seçeneklerden bazıları daha dost canlısıdır, bu nedenle cilt sorunları olanlar ara sıra bir şeyleri değiştirmekten önemli ölçüde yararlanabilir.

Beyaz çamaşır sepeti
Andy Fitzsimon

Bir süveter nasıl elde yıkanır

1. Adım: Hazırlık

Küveti ılık suyla sadece birkaç damla hafif deterjan veya suyla karıştırılmış bulaşık deterjanı ile doldurun. Karışıma 3/4 su bardağı beyaz sirke ekleyerek ter kokusundan kurtulmak da iyi bir fikir olabilir.

Adım 2: Islatın ve durulayın

Süveterinizi ters çevirin ve suya daldırın, hafifçe sallayın, germemenizi sağlayın. 10 dakika ıslatmasına izin verin ve ardından sabunlu kalıntı kalmayana kadar soğuk su akıtın.

3. Adım: Fazla suyu giderin

Fazla suyu çıkarmak için kazağı duvara veya küvetin kenarına bastırın ve düz bir yüzeye bir havlu üzerine koyun. Renkli bir havludan süvetere herhangi bir boya transferini önleyeceğinden, beyaz bir havlu kullanmak her zaman en iyisidir. Fazla suyu çıkarmak için havluyu kazağın içinde olacak şekilde yavaşça yuvarlayın.

Adım 4: Düz kurutma

Süveteri, hava dolaşımına izin veren düz bir yere koyun ve doğrudan güneşe oturmasına izin vermeyin. Omuzlarını dikleştirerek ve kolları vücuda paralel olarak yerleştirip etek ucunu kare yaparak şeklini bulmasına yardımcı olun.

Süveterinizi kurutucuya koymak yerine kuruması için asmak çekmeyi, solmayı ve diğer sorunları önleyecektir.

Sütyen nasıl elde yıkanır

Adım 1: Islatın

Lavabonuzu ılık suyla doldurun ve sütyeni solüsyona dikkatlice yerleştirmeden önce biraz deterjan mikrofonu ekleyin. 15 dakika bekletin, köpükleri parmaklarınızla sütyene sürün.

Adım 2: Durulayın

Sudan çıkarın ve suyun sütyen üzerinden akmasına izin vermek için musluğun altında tutun, sabunlu suyu yıkayın. Artık köpük görmeyene kadar bu adıma devam edin.

3. Adım: Kurutun

Fazla sudan kurtulun ve sütyeni bir havlu üzerine düz bir şekilde kurumaya bırakın. Üstüne başka bir havlu koyun, fazla suyu çıkarmak için aşağı bastırın ve ardından kuruması için asın.

Tayt nasıl elde yıkanır

1. Adım: Hazırlık

Bir lavaboyu ılık suyla doldurun ve içine yarım bardak hafif çamaşır deterjanı koyun (tercihen hassas çamaşırlar için özel olarak üretilmiş bir deterjan). Taytlarınızı daraltabileceği ve oturmasını etkileyebileceği için sıcak su kullanmayın.

Adım 2: Dalın

Taytları ters çevirin ve su karışımına batırın, sürtünmeden veya çekmeden nazikçe fırçalamaya başlayın. Ayakları ve kasık bölgelerini en kirli hale geldikçe fırçalayın ve taytların yaklaşık 10 dakika ıslanmasına izin verin.

3. Adım: Durulayın ve kurulayın

Taytları sudan çıkarın ve soğuk suyla musluk altında durulayın. Sabun köpüğü kalmayıncaya kadar bunu yapın ve taytları bir top şeklinde sıkın, fazla suyu sıkın. Taytınızı bir havluya koyun ve sarın.

Küme halinde katlanmış giysiler
Sarah Brown

Elde yıkanmış giysilerinizi en iyi nasıl kurutabilirsiniz?

Adım 1: Kalan suyu sıkın

Damlayan çamaşırları kurutmak her zaman çok daha zordur, bu nedenle kurutma işlemine yardımcı olmak için her zaman fazla suyu yavaşça sıkın. Asla kıyafeti bükmeyin veya sıkmayın çünkü bu, lifleri gerebilir ve kumaşı bozabilir.

Adım 2: Bir havlu üzerine düz bir şekilde yatırın

Düz bir yüzey bulun ve tüylerle kaplı olmayan temiz, kuru beyaz bir banyo havlusu yerleştirin. Temiz giysiyi havlunun üzerine koyun ve şekillendirin. Giysiyi ve havluyu birlikte sarın, su emilimini teşvik etmek için giderken hafifçe aşağı bastırın. Havlu çok doygun hale gelirse, işlemi başka bir kuru havluyla tekrarlayın.

3. Adım: Havayla kurutma

Çoğu giysinin yeniden şekillendirme ve kurutma için neye ihtiyacı olduğunu size bildiren etiket talimatları vardır. Sizinki değilse, elde yıkanan ürünü temiz, kuru beyaz bir havluya, neme dayanıklı düz bir yüzeye koyun. Ara sıra ters çevirin.

Son olarak, bir kurutma askısında veya çamaşır ipinde havada kurutabilirsiniz. Kuruduktan sonra giysiniz kırışabilir, bu nedenle ütülemeden önce uygun ütü sıcaklığını anlamak için bakım etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Bakım etiketi yoksa devam etmeden önce dikkat çekmeyen bir alanda ütünüzü test edin. Giysiyi asarak veya katlayarak kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Giysileri elde yıkamak için ne tür sabun kullanıyorsunuz?

Giysilerinizi elde yıkarken standart çamaşır deterjanınızı kullanmanız tamamen iyidir. Ayrıca karbonat, kalıp sabun, sirke, bulaşık sabunu ve hatta votka gibi bazı alternatif, daha doğal temizleyicilerden de yararlanabilirsiniz!

Elde yıkanmış giysileri ne kadar ıslatıyorsunuz?

Bu gerçekten giysilerinizin ne kadar kirli olduğuna bağlı! Çoğu durumda, giysilerinizi beş ila on dakika ıslatmanız yeterlidir. Özellikle zor lekelerle uğraşıyorsanız; ancak, giysilerinizi otuz dakikaya kadar suda bekletmek isteyebilirsiniz.

Yıkanmaya hazır mısınız ?!

Artık giysilerinizi elde yıkamanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz; Giysileriniz için derinlemesine bir temizlik ararken deneyebilirsiniz. Bu, çok sevdiğiniz eşyalarınızdan uzun ömür almanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte, programınız çamaşır yığınlarını işlemek için biraz fazla doluysa, bol miktarda çamaşırhane hizmetleri sunan yetenekli görevliler Bu da size bir yığın zaman kazandıracak ve yapılacaklar listenizin işlerini aşarak!

Bir cevap yazın