Klima aylık ne kadar yakar


Bir klima ayda ne kadar tüketir?

Sıcakların gelmesiyle birlikte pek çok aile keyifli bir yaz geçirmek için klima almayı düşünüyor. Ancak bu kadar çok teklifle, hangi cihazın ihtiyaçlarımıza ve ekonomik olanaklarımıza en uygun olacağını bilmiyoruz. Rakamlarla uğraşmanıza gerek kalmaması için hesaplamaları sizin için yaptık […]

Sıcakların gelmesiyle birlikte pek çok aile keyifli bir yaz geçirmek için klima almayı düşünüyor. Ancak bu kadar çok teklifle, hangi cihazın ihtiyaçlarımıza ve ekonomik olanaklarımıza en uygun olacağını bilmiyoruz.

Rakam yapmak zorunda kalmamanız için, klima tüketiminizin piyasanın ortalama tüketimi ile aylık ne kadara mal olacağını sizler için hesapladık. Veriler geneldir, özellikle Midea’ya veya başka bir üreticiye ait değildir.

Klimamın tüketimi neye bağlıdır?

Enerji tüketiminin temeli oldukça basit bir hesaplamadır. Sadece harcadığınız enerjiyi kW/h fiyatıyla çarpmanız gerekiyor. Klimanızı iyi seçmek, enerji tüketiminizi önemli ölçüde artırabilir veya azaltabilir.

Bir klimanın enerji verimliliği ne kadar yüksek olursa, istediğiniz sıcaklığa ulaşmak için o kadar az güce ihtiyaç duyar. Bir cihazın enerji sertifikasını belirleyen ekonomik moda sahip olmak veya inverter teknolojisine sahip olmak gibi birçok faktör vardır. Etiketinde A++ veya A+++ notu görürseniz, o cihaz size her ay para kazandıracaktır.

Bir odayı soğutmak veya ısıtmak söz konusu olduğunda, her klimanın bir maksimum ve bir minimum gücü (kilovat olarak ifade edilir) vardır. Ayrıca, enerji verimliliklerini gösteren bir SEER katsayısına sahiptirler. Saatte tükettikleri enerjiyi hesaplamak için gücü SEER katsayısına bölmeniz yeterlidir.

Ancak elektrik faturasından tasarruf etmek için en az güce sahip olanı satın almak akıllıca bir karar değildir. Her odanın soğutulması için minimum bir güce ihtiyacı vardır (bu, büyüklüğüne, konumuna, yönüne bağlı olacaktır…).

Bir klima evimde ne kadar tüketir?

Klimaların tüketimine ilişkin genel verileri ( belirli bir üreticiden değil ) karşılaştırdık.Burada, farklı ev tiplerini çok bölmeli sistemlerle (oturma odasında bir cihaz ve her odada bir cihaz) farklı zamanlarda soğutmanın enerji maliyetini görüyorsunuz. cihaz başına ortalama 3,5kW güç ve ortalama 6,5 ​​SEER (A++) ile periyotlar.

1 yatak odası(2 bölme 3.5kW)2 oda(3 bölme 3.5kW)3 oda(4 bölme 3.5kW)
Güç7kw10.5kw15kw
Günlük harcama (8 saat)1,57 €€2,363,15 €
Aylık gider (30 gün)€47,2570,87 €€94,49
Yaz aylarında harcama (iki ay)€94,49€141,74€188,98

* 0,143721 Eur/kWh elektrik fiyatı üzerinden yapılan hesaplama. Hesaplamada %5,11269632 elektrik vergisi ve %21 KDV uygulanmıştır. Aylık tüketim, 30 gün boyunca günde 8 saat çalışmayı içerir ve her cihazın SEER’i 6,5’tir.

Sonuç olarak, SEER ne kadar yüksek olursa, klima ünitenizin tüketimi o kadar düşük olacaktır. Ayrıca satın almadan önce enerji sınıflandırmasına bakmayı unutmayın çünkü bu, klimanızı daha verimli hale getirecek ve daha az tüketecektir.