Klima çok elektrik yakar mı


Bir klima ne kadar tüketir?

Bir klimanın ne kadar tükettiğini bilmek, tasarruf etmeye başlamak için çok önemlidir . Bu yazıda bu yaz elektrikli cihazı kullanmanın maliyeti hakkında özel veriler vereceğiz . 

Ve bildiğiniz gibi, aşırı klima tüketimi elektrik faturanızı önemli ölçüde artırabilir . Bu nedenle, evdeki harcamalarınızı kontrol etmek için klimanın ne kadar tükettiğini bilmek önemlidir .

 • 1 Klima ne zaman daha fazla tüketir?
  • 1.1 Klima ne zaman daha az tüketir?
 • 2 Eski bir klima ne kadar tüketir?
 • 3 Bir klima ayda ne kadar harcar?
 • 4 Bir klima saatte ne kadar tüketir?
 • 5 Fanı mı yoksa klimayı mı daha çok tüketir?

Klima ne zaman daha fazla tüketir?

Klima, saatlik ayrımlı bir elektrik ücreti sözleşmeniz olmadıkça, tüm saatlerde aynı şekilde tüketir . Tabii ki, ne kadar çok ısı yaparsanız, o kadar çok çaba sarf etmeniz gerekecektir . Yani klimayı 45 derece ile koyarsanız, 30 derece ile yapmaktan daha pahalıya gelir.

Buna rağmen, kilit nokta, her ay ödenecek bedeli azaltmak için kötü uygulamalardan kaçınmaktır. Aşağıda, klima daha fazla tükettiğinde bir daha merak etmeyeceğiniz bir dizi ipucu bulacaksınız:

 • Çok düşük sıcaklıklardan kaçının. İdeal olarak, eviniz 24 veya 25 derecedir. 
 • Geceleri havayı kapatın. İlk uyku saatlerinde programlamanızı ve ardından otomatik olarak kapatmanızı öneririz. 
 • Güneşi doğrudan cihaza vermemeye çalışın. Bu şekilde daha büyük bir çaba gerekir.
 • %20 ile %30 arasında tasarruf edebileceğiniz ECO modunu kullanın.
 • Hala zamanınız varsa, verimli bir klima satın alın. 

Evdeki diferansiyeli kaçırmamak için her zaman çalıştırdığınız elektrikli aletlerin kontrolünün tamamen sizde olması gerektiğini unutmayın .

Öte yandan, evinizin elektriğini kontratladığınızda, bir klimanın ne kadar tükettiğinin cevabının değiştiğini bilmek hoşunuza gidecek. Düşük fiyatlarımız faturanızı önemli ölçüde azaltacaktır.

Klima ne zaman daha az tüketir

Öte yandan, klimanın ne zaman daha az tükettiğini bilmek istiyorsanız, klimanın ne zaman daha fazla tükettiğini bilmek için belirtilen yönergeleri izlemeniz yeterlidir .

Yoğun olmayan saatlerde (yaz aylarında 23:00-13:00 arası) zaman ayrımı yapıyorsanız ve evinizin içi ile dışı arasındaki sıcaklık farkının daha az olduğu durumlarda. Vantilatör ne kadar elektrik yakar 

Eski bir klima ne kadar tüketir?

Eski bir klimanın ne kadar tükettiğini bilmek karmaşıktır çünkü üretim yılına bağlı olacaktır. Elbette verimli olmadığı ve ECO modu veya Gece modu gibi geliştirmeleri olmadığı için kullanımının her zaman daha az ekonomik olacağı açıktır .

Açıkçası bu, klima kullanımının daha az maliyetli olması için dikkate alınması gereken tek husus değil, ancak en önemlilerinden biridir. Bu nedenle, zaman zaman değiştirilmesi tavsiye edilir, çünkü bu masraf yakında bir yatırıma dönüşecektir.

Aslında eski bir klimanın tüketiminin yenisine göre %50 daha fazla olabileceğini unutmayın. Yani önceliğiniz klimadan gelen elektrik maliyetini azaltmak ise cihazınızı yenilemeniz gerekir. 

Bir klimanın aylık maliyeti ne kadardır?

Milyon dolarlık soru. Açıkçası, bir klimanın ayda ne kadar harcadığını bilmek için en az üç faktör dikkate alınmalıdır: güç , cihazın açık olduğu süre ve evin büyüklüğü. Örneğin makinenizin enerji verimliliği gibi diğer hususları unutmadan .

Kesin bir cevap vermenin en iyi yolu bir örnek vermektir . Ortalama bir evde 7kW gücündeki klimayı 4 saat çalıştırdığımızda tüketimin %21 KDV ve elektrik vergisi dahil 45 euro olacağı bir çalışma yaptık. 

Bu veriler için İspanya’daki ortalama elektrik fiyatlarını dikkate aldık. verimli bir cihaz ile bu önemli ölçüde azaltılabilir. 

Klima saatte ne kadar harcar?

Saatte klima, önceki noktada açıklanan faktörlere bağlı olarak az ya da çok harcar. Belirli bir rakam vermek karmaşıktır, ancak 0,20 senti geçmemelidir . 

Bir klimanın günde ne kadar tükettiğini bilmek istiyorsanız, yukarıda belirtilen verileri dikkate almanız yeterlidir. 

Fanı mı yoksa klimayı mı daha çok tüketir?

Klima fandan daha fazla tüketir. Hatta bazen çift. Bu şüphe çok sık görülür ve bahsettiğimiz gibi ikisi arasındaki fark çok dikkat çekicidir. 

Her durumda, etkinliklerinin aynı olmadığını akılda tutmalısınız. Fan sadece havayı hareket ettirir ve klima onu soğutmakla ilgilenir . Yani, çok sıcaksanız, fan yetersiz kalabilir.

Ayrıca evde değilsek ve geldiğimizde soğuk olmasını istiyorsak bunun bir faydası olmaz. Bu eylem için klima her zaman daha iyidir.

Her ikisini de birleştirmek iyi bir seçenek. Bazen ısı çok boğucu değil ama kalışımızdan birkaç derece çıkarmak istiyoruz ve bu da vantilatörü tercih etmek için iyi bir zaman.

Artık bir klimanın ne kadar tükettiğini ve hepsinden önemlisi, ayın sonunda daha pahalı mı yoksa daha ucuz mu olduğunu hangi yönlerin belirlediğini biliyorsunuz.