Klima elektrik tüketimi hesaplama


Klima tüketimi , kullanım öncesi ve kullanım sırasında kullanıcının en büyük endişelerinden biridir. Kurulumun yanı sıra tüketiciler olarak klima satın almanın günlük ekonomimiz için ne anlama geleceğini de bilmek isteriz. Ya da buna karşılık gelen masrafı ile kurulumumuzu daha fazla veya daha az tüketebilecek faktörler nelerdir. Bu nedenle, bugünün makalesinde bu soruları cevaplamaya çalışacağız ve pratik bir durumda uygulayacağız.

Tüketim ve harcama değişkenleri

Klimaların tüketimini analiz ettiğimizde anlamamız gereken ilk şey, çok sayıda değişkenin devreye girdiğidir. Her şeyden önce, ekipmanın devreye alındığı iklim bölgesini dikkate almalıyız. İspanya’nın kuzeyinde, örneğin Galiçya’da bulunan bir klima, Córdoba’daki ile aynı şekilde çalışmayacaktır.

Bu temel fark kabul edildikten sonra, kurulumun tüketiminin de kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak değişeceği gerçeğine odaklanmalıyız . Bu ihtiyaçlar, dış ortam sıcaklığına, hareket etmesi gereken yerin ısı yalıtımına, havalandırmasına ve kullanıcının kendi ısı algısına göre belirlenir. Buna dayanarak, cihaz, söylediğimiz gibi, iklim bölgesine bağlı olarak büyük ölçüde değişecek olan odadaki bir dizi dereceyi azaltmalıdır. Dereceyi ne kadar azaltmak isterseniz, sistem tüketimi o kadar yüksek olur .

Bu makale, Daikin sponsorluğu sayesinde mümkün olmuştur. Klima sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, tıklayın:

Devam etmek için sistemin özelliklerini de dikkate almak gerekir. Ne kadar verimli? İnverter teknolojisini kullanıyor mu? SEER’iniz nedir ? Bunlar, cihazın tüketimini ve nihayetinde ekonomik maliyetini etkileyen hususlardır. Bu nedenle, kapsamlı bir hesaplama yapmak istiyorsanız, yaklaşık rakamı bulmak için her duruma bağlı olarak neredeyse dakika dakika ölçmelisiniz.

Son olarak, bu kWh tüketimini €’ ya dönüştürmek için, zaman içinde genellikle küçük dalgalanmalar meydana getirdiğinden, tüketim anındaki kWh başına fiyat dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, bu özelliklere sahip bir cihazın gerçek tüketimine ilişkin ayrıntılı bir çalışma yürütmenin kolay olmadığını anlamalıyız. Ama öyle olsa bile, bir fikir edinebilmemiz için basitleştirilmiş bir vakayı ortaya koyacağız.

gerçek uygulama

Bu noktadan hareketle, daha önce maruz kalan değişkenlerin büyük çoğunluğunu basitleştirecek pratik bir durum sunulacaktır. Seçeceğimiz ilk şey, ekipmanın çalışacağı ve daha sonra tüketimi hesaplamak için bir referans görevi görecek olan güçtür. Yukarıda belirtilen değişkenlere bağlı olarak, ev tipi klima ekipmanı 600 W ila 12.000 W arasında çalışabilir, bu nedenle, bizim durumumuz için ortalama 3.500 W veya 3.5 kW güç kullanacağız, bu da bir plaj dairesi için Split Duvar ekipmanı olabilir. 50 m2. En gerçekçi klimanın gücünü hesaplamak istiyorsanız sitemize bu yazımızı bırakıyoruz .

SEER’in 4 olabileceği göz önüne alındığında, sistemimizin evimizde ihtiyaç duyacağı kurulu güç 0,875 kW olacaktır . Performans , bu 0,875 kW’ı kullandığımız 3,5 kW’a dönüştürdüğünden , sistemin talep edeceği gerçek gücün bu olacağını hesaba katmalıyız . Bu nedenle evimizde 3,3 kW’lık bir taahhütlü güç ile aynı anda büyük güç gerektiren faaliyetler yapmadığımız sürece yeterli olacaktır. Klima aylık ne kadar yakar

Şimdi birkaç saatlik tüketimi tahmin etmeliyiz. Klima tüketimi genellikle mevsimseldir. Bununla sadece yılın 4 ayı en sıcak aylarda kullanıldığını kastediyoruz . Ve günlük kullanımınız nedir? Evden uzakta olduğumuz süreyi, uyku saatinde kapattığımızı veya düşük tüketimde bıraktığımızı ve genellikle sabah ortasında açık olduğunu sayarsak, hafta içi günde 6 saat , günde 8 saat kullanım tahmin edebiliriz . hafta sonları. Bir ayda 22 iş günü ve 8 tatil tahmin edilecektir . Son olarak, kWh başına fiyat hesaplanmaya devam ediyor ve bu da 0,13€/kWh rakamını alacak .

Bu verilerle aylık tüketimi hesaplamaya devam ediyoruz:

Aylık tüketim ile yıllık tüketimi de hesaplayabiliriz:

Şimdi her iki fiyatı da ekonomik birimlere çevireceğiz:

Bu nedenle, bu hesaplamalarla, evimizde bulunan bir klimanın yıllık ne kadara mal olabileceğinin bir tahminini görebiliriz.

İyi enerji tasarrufu için klima verimliliği

Klimalarda verimliliği , bir klima veya soğutma cihazının enerji verimliliğini gösteren bir ölçüdür. Bu tip ekipmanların toplam performansını bize göstermenin yanı sıra, bir yıl boyunca ne kadar enerji tükettiklerini bilmemize de yardımcı olur.

verimliliğini bilmek önemlidir çünkü  sayısı ne kadar yüksek olursa klimamızın performansı o kadar iyi ve enerji tüketimi o kadar düşük olur. Öte yandan,  değerinin ekipmanın kalitesi ile ilgisi olmadığının açıklığa kavuşturulması gerekir. Bir klimanın verimliliği , bir ekipmanın diğerinden daha iyi olduğunu göstermez.  

verimliliğine sahip bir ekibe sahip olmanın 4 avantajı

 1. Elektrikte önemli bir tasarruf anlamına gelen evimizde enerji tüketiminin verimliliğini artıracağız.
 2. Klima ekipmanımızın gerçek enerji verimliliğini bileceğiz.
 3. Elektrik faturamızda klima kullanımına bağlı olarak aylık elektrik maliyetini kolayca hesaplayacağız.
 4. Daha az elektrik enerjisi kullanarak çevrenin korunmasına katkıda bulunacağız.

yardımıyla klimanızın enerji tüketimini ve elektrik ödemenizi nasıl hesaplayabilirsiniz?

Enerji tüketiminin hesaplanması

Çoğu ekipmanın numarasını ambalajında belirtmesi sayesinde bu hesaplamayı yapmak çok kolaydır . BTU/h cinsinden mevsimsel soğutma gücünü , ekipmanın tükettiği elektrik gücüne (kW) bölmeniz yeterlidir .

Örnek: 

1610 W gücünde bir klimamız ve 12,0 SEER değerine sahip bir klimamız varsa, bu gücü verimliliğe bölerek tüketimi elde edebiliriz. Bu durumda sonuç 134W/h veya 0.134Kwh olacaktır . 

Klimanın açık olduğu her saat için ne kadar ödeyeceksiniz?

Klimayı açtığınız saat başına ne kadar para ödeyeceğinizi öğrenmek için elektrik faturasındaki Kwh fiyatına bakmanız yeterlidir . Bu verilere sahip olduğunuzda, bunu klima ekipmanınızı kullandığınız aylık toplam saat sayısı ile çarpacaksınız. 

Yukarıdakileri yaparak, tam olarak enerji verimliliği seviyesini ve bunun aylık giderinizde ne kadar para anlamına geldiğini elde edeceksiniz.

göre sizin için ideal klima nasıl seçilir

ne kadar yüksek olursa, enerji verimliliğinin o kadar yüksek olduğu söylenir , ancak bu her zaman böyle değildir. Çoğu zaman yüksek bir en iyi seçenek değildir. 

BTU’da aynı kapasiteye sahip ancak farklı bir  değerine sahip bir klima arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, kullanımının iki açık değişkenine sahip olmanız önemlidir:

 1. Yılda kaç gün kullanacaksınız?
 2. Günde kaç saat kullanacağınız

Bunu akılda tutmak esastır. Ayrıca, büyük olan bir cihazın her zaman daha yüksek bir maliyeti olduğunu unutmayın. Bunu söyledikten sonra, bir denge bulmanızı ve iyi bir fiyata ve 10’dan az olmayan bir ile bir cihaz satın almanızı öneririm . 

verimliliğine sahip yeni Frikko sürümü: Minisplit Frikko Avant

İyi SEER verimliliğine sahip kaliteli bir klima arıyorsanız , Frikko Avant mini split mükemmel bir seçenektir. Özelliklerinin her biri size maksimum konfor, iyi enerji tasarrufu ve ısısız bir yaz sağlamak için tasarlanmıştır. Tüm işlevlerini bilin!

 • Eko Modu ve Verimlilik 12.0 : %70 enerji tasarrufunu garanti eden düşük tüketim işlevi .
 • R410A soğutucu akışkan: Bu soğutucu akışkan oldukça verimlidir, toksik değildir ve çevre dostudur.
 • Akıllı mod: Daha fazla konfor için türbinin sıcaklığı ve hızı otomatik olarak ayarlanır. 
 • %100 bakır bobin + GoldenFin: Ekipmanın uzun kullanım ömrünü garanti eden maksimum verimlilik ve korozyona karşı koruma.
 • Uyku modu: Keyifli bir gece uykusu için 4 ayar.
 • Yüksek Yoğunluklu Filtre + Soğuk Katalizör: Ortamı %80’e kadar toz ve bakterilerden arındırır.
 • Kendi kendine teşhis: Ekipmandaki olası arızaları ve soğutucu sızıntılarını gösterir ve bunların belirlenmesine yardımcı olur.
 • Nem alma fonksiyonu: Ortamdaki nemi %80’e kadar yok ederek daha fazla konfor sağlar.
 • Supercool/Superheat fonksiyonu: İstenilen sıcaklığa daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar.
 • Sessiz mod: Ekipman, 15 desibele kadar üretilen gürültüyü azaltarak düşük gürültü moduna girer .
 • Ifeel işlevi: Evaporatörün seçilen sıcaklığı bulunduğu yere göndermesi için uzaktan kumandanın etrafındaki sıcaklığı tanımlar.

Gördüğünüz gibi, bu mini bölme iyi verimliliğine ve harika özelliklere sahip. Farklı kapasitelerde ve “Yalnızca Soğuk” veya “Soğuk/Isıt” işleviyle bulun .