Küçük Bir Yatak Odası Nasıl Daha Büyük Gösterilir?

Küçük bir yatak odası nasıl daha büyük görünebilir? – En yaygın yatak odası dekorasyon sorunlarından biri, yeterli alanınızın olmamasıdır. Yatak odası, tüm evin içinde, kendisine hakim olan büyük bir unsur olan yatak nedeniyle diğer odalardan daha fazla acı çeken bir yerdir.

Küçük Yatak Odanızı Daha Büyük Gösterecek 7 Fikir
Küçük Yatak Odanızı Daha Büyük Gösterecek 7 Fikir

Küçük Bir Yatak Odasını Nasıl Daha Büyük Göstereceğinize Dair 7 Fikir

Kimse alan isteğinden ve stil anlayışından vazgeçmek istemez. Sonuçta yatak odanız zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yerdir. En rahat olduğunuz yerdir ve günlük hayatınızın duygusal yönleriyle doludur. Birçok insan daha fazla metrekareye sahip olabilmek için yeniden modelliyor.

Küçük yatak odanızı olduğundan daha büyük gösterebilecek ipuçları ve püf noktaları dikkate almanız gerekir.

  1. Ayaklı Mobilya Kullanın

Odanıza ayaklı mobilyalar yerleştirirseniz açık ve havadar bir his yaratabilirsiniz. Her parçada mutlaka bacak bulundurmanız gerekmez, ancak odadaki daha büyük mobilya parçalarına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Şifonyeriniz, yatağınız veya komodininiz olabilir.

Küçük alanlar için her zaman mükemmel olan modern orta yüzyıl mobilyalarının dekorasyon tarzından ilham almak iyi bir fikir olabilir. Tarzın genellikle ince bacaklarda yükseltilmiş parçaları vardır. Fikir daha fazla zemin ve duvar göstermektir ve bu daha büyük ve havadar bir oda yanılsamasını yaratır.

  1. Yerden Tasarruf Sağlarken Akıllı Olun

Optik bir yanılsama ya da sadece büyük bir odanın görünümü ile gitmek zorunda değilsiniz. Gerçek şu ki, odanıza ne kadar az mobilya yerleştirirseniz o kadar büyük olacaktır. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan çoğu şey odanızda değilse, daha büyük bir yatak odasına gerek yoktur.

Her şeyi odanıza yerleştirme şekliniz konusunda her zaman akıllı olabilirsiniz. Örneğin, altlarında giysilerinizi saklayabileceğiniz saklama alanı olan yatakları tercih edebilirsiniz. İhtiyacınız olmadığında bir köşede saklayabileceğiniz katlanır sandalyeler ve katlanır masalar gibi odanızdaki diğer şeylerle de yaratıcı olabilirsiniz.

Mobilya alanını azaltmak için yapabileceğiniz başka şeyler var. Bunu analiz etmenin akıllıca bir yolu, ihtiyacınız olan ve ihtiyacınız olmayan parçaları görmektir. Kimsenin iki başucu masasına ihtiyacı yok, bu yüzden birinden kurtulun. Çok amaçlı bir masa kullanabilirsiniz. Üst kısımda dizüstü bilgisayarınız için yer olabilirken, kaydırmalı bir masaüstü size ihtiyacınız olduğunda yazı yazmak ve diğer el işleri için geniş bir alan sağlayabilir.


Okumalısınız:


  1. Duvarlar ve Pencereler

Birçok büyük yatak odası duvardaki renkle güzel bir uyum sağlayan panjur veya perdelerden harika bir şekilde yararlanırken, iki tonu eşleştirmek isteyebilirsiniz. Aynı renk işlemiyle, izleyicinin gözleri boşlukta hareket etmeye devam edecek ve odayı daha az klostrofobik gösterecektir.

Çok monoton olduğunu düşünüyorsanız, renkli bir duvar kağıdına sahip bir duvar atayarak her zaman biraz ilginç bir öğe ekleyebilirsiniz. Bu şekilde oda çok küçük görünmeyecektir.

Odanızdaki diğer eşyalar için de aynısını yapmalısınız. Örneğin, renkleri yastıklar ve çarşaflar ile masanızdaki veya şifonyerinizdekilere göre gruplandırabilirsiniz. Bu, küçük bir odada her zaman iyi bir şey olan tutarlılık üretir.

  1. Aynaları Kullan

‘Sıkıcı’ bir kapınız veya bir duvarınız olabilir, bu boşluklara aynalar ekleyin. Bu iki amaca hizmet eder, sadece odayı daha parlak ve daha az kalabalık göstermek için ışığı yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda bir duvarın görünümünü ortadan kaldırarak derinlik yanılsamasını da ekler. Doğru yapmak için ayna açılarıyla oynayın. Aynayı pencerelerin yanına yerleştirmek harika bir fikirdir. Unutmayın, aydınlatmadaki değişim yaşam alanınıza yeni bir tat katar.

  1. Karmaşadan arındırmanın basit büyüsüne bağlı kalın

Dağınıklığı azaltmak, yeni bir ev kontrol listesine geçişinizin önemli bir parçası olmalıdır. Daha az dağınıklığı olan bir yatak odası, daha iyi bir alan algısı sağlar. Havadar bir oda, içinde pek çok şeyin bulunduğu bir odadan her zaman daha davetkârdır. Gereksiz mobilya parçalarından kurtularak başlamalısınız.

Ayrıca, arkanıza yaslanın ve hangi öğelerin odanın belirli bir kişiliğine katkıda bulunduğunu ve hangilerinin sağlamadığını değerlendirin. Tüm giysileriniz bir dolabın içinde, kalem ve kalemler bir kavanozda ve tüm kitaplarınız bir rafta olmalıdır. Odanızda bir kanepe varsa, onu bir fasulye torbası veya şık görünümlü bir osmanlı ile değiştirin.

Bu sadece yatak odanızı geniş göstermekle kalmaz, aynı zamanda görsel olarak güzel de yapar. Tüm bunların dışında yatak odanızın odak noktalarının yatağınız, yan sehpanız ve tuvalet masanız olduğunu unutmayın.

  1. Yatağın etrafındaki raflar

Harika bir küçük yatak odası tasarım fikri, yatağın etrafına raflar yerleştirmektir. Raflar komodin görevi görür ve size tonlarca yer kazandırır. Bir başka harika fikir de, yatağı gömme hale getirirseniz, odanın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlayan duvarda derinlik izlenimi yaratabilirsiniz.

  1. Renk Seçimi

Koyu renkler hoş görünebilir ve rahat bir şekilde yatmanıza yardımcı olabilir, ancak herhangi bir odaya yer eklemede çok az şey yaparlar. Sizi tasarım dostu olduğunuza ikna eden tonlar var ama kesinlikle geniş bir oda amacını yerine getirmiyorlar. Hafif ve minimalist dekor unsurları ile pastel tonları test ederek işe bir şeyleri abartma hatasına düşmemelisiniz.

Şeritler ayrıca odanın yüksekliğini uzatarak harikalar yaratabilir. Tavanın olduğundan daha fazla görünmesini sağlamak için pastel renkli çizgili duvar kağıdı elde etmek güzel bir fikir olacaktır. Benzer şekilde, odanızın çok dar olduğunu hissediyorsanız, şeritleri yatay olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bunların geniş zıt çizgiler olduğundan emin olun.

Günün sonunda tasarımı beğenmeniz çok önemli. Odanız için kalıcı olarak seçmeden önce her zaman desenleri ve renkleri denemelisiniz.

Bir cevap yazın