Küçük Oturma Odanızı Yeniden Düzenlemek İçin 7 Benzersiz İpucu

Küçük oturma odanız tarzınızı mı bozuyor? Bazı yaratıcı organizasyon taktiklerini kullanarak çok daha büyük hissettirebilirsiniz.

image - Küçük Oturma Odanızı Yeniden Düzenlemek için 7 Benzersiz İpucu

Bu yedi ipucu, sahip olduğunuz alanı en üst düzeye çıkarmanıza veya daha geniş bir alan yanılsamasını yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bunları uygulayarak oturma odanızı rahat, düzenli ve ferah hissettirebilirsiniz.


Ayrıca Oku:


  1. Açık Renklere Bağlılık

Beyaz veya nötr duvarlar, alanı olduğundan daha büyük gösterebilir. Karanlık duvarlar sizi kapalı hissettirecek.

Bu nedenle, duvarları hangi renge boyayacağınızı seçerken şunu unutmayın:

Ne kadar hafif olursa o kadar iyi.

Aynı şey mobilyalarınız ve aksanlarınız için de geçerlidir. Açık tonlu mobilyalar ve vurgular, açık ve havadar bir oturma odası hissi yaratır.

Elbette, her şeyin tek tonlu görünmesini istemezsiniz, bu yüzden işleri ilginç kılmak için daha açık renkler ve dokuların bir karışımını deneyin. Çok fazla açık ton, odanın soluk görünmesine neden olur.

  1. Cam ve Aynalar Sizin Dostunuzdur

Aynaları odanızın etrafına stratejik olarak asmak, alanı iki kat daha büyük hissettirebilir.

Bu numaradan yararlanmak için, odanın en geniş veya en uzun bölümünü yansıtacak şekilde büyük bir ayna asın. Bir duvarı odanın diğer tarafının yansımasıyla değiştirecek ve mekanın daha derin olduğu yanılsamasını yaratacaktır.

Cam mobilyalar ve aksanlar da oturma odanızın küçük görünmesini engelleyebilir. Şeffaf olduklarından, çok fazla yer kaplıyor gibi görünmüyorlar. Bu nedenle, oturma odanız daha az dağınık hissedecektir.

  1. Doğru Mobilyayı Seçin

Küçük bir oturma odanız olduğunda, tüm mobilyalarınız için yer bulmak zor olabilir.

Alanınızı döşemeyle ilgili bazı ipuçları:

Daha küçük mobilyalar seçerek odanın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Mobilyanız yalnızca daha az yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda odanın orantılı olarak daha büyük görünmesini sağlar.

  • Kazanmak için çok işlevli

Birden fazla işi yapan mobilya satın aldığınızda, oturma odanızda pek çok şeye ihtiyacınız olmayacak. Ayrıca, birçok çok işlevli mobilya parçası gizli saklama alanı içerir.

Olası bir fikir, sehpa olarak bir osmanlı kullanmaktır. Ve yerleşik depolama alanına sahip bir osmanlı daha da iyidir!

Oturma odanız küçükse ancak arkadaş çevreniz büyükse, ihtiyacınız olan şey mobilyaları genişletmektir.

Günlük yan sehpanız olarak bir dizi iç içe geçmiş masayı kullanabilir ve insanlar geldiğinde küçük olanları çıkarabilirsiniz.

Veya, tahta oyunları oynamak için genişleyebilmesi için yaprak kenarlı bir sehpa satın alabilirsiniz.

  1. Yerçekimine Karşı Çık

Gözü yukarı doğru yönlendirerek ve zemini çıplak tutarak herhangi bir odayı daha büyük gösterebilirsiniz.

Yüzer raflar, bunu başarmak için harika bir stratejidir. Kitaplardan elektroniğe kadar her şeyi üzerlerinde saklayabilirsiniz.

Askılı sepetler de bunu başarır. Gözün odak noktasını duvarın üst yarısına getirerek oturma odanız daha uzun görünecektir. Dışarıyı içeriye taşımak için bu sepetleri bitkilerle doldurabilirsiniz.

  1. Uzun ve Yüksek Düşün

Yine, oturma odanızı sihirli bir şekilde büyütemeyeceğiniz için, daha büyük görünmesi için elinizden gelen tüm görsel illüzyonları kullanmanız gerekir.

Bunu yapmanın bir yolu, gözün birkaç numarasıyla odanın duvarlarını uzatmaktır.

İşte en sevdiğim tekniklerden biri:

Pencere uygulamalarınızı pencerelerin kendisinden daha yükseğe monte edin. Zemine kadar uzanırlarsa, daha uzun duvarların görünümünü yaratırlar.

Gözü tavanın daha yüksek olduğuna inandırmak için duvar sanatını ve dekoru göz seviyesinden daha yükseğe asabilirsiniz. Kısa, geniş parçalar yerine uzun, ince bir dekor satın almak aynı etkiyi verecektir.

  1. Aydınlatmanın Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Etkili kullanıldığında, aydınlatma herhangi bir odayı çok daha iyi gösterebilir. Ancak kötü kullanıldığında odaların çok daha kötü görünmesine neden olabilir.

Küçük bir oturma odasında, ışıkları tavanı yukarı bakacak ve aydınlatacak şekilde konumlandırarak aydınlatmayı avantajınıza kullanabilirsiniz. Parlak, iyi aydınlatılmış bir tavan, odanın daha açık görünmesini sağlayacaktır.

Aşağıya dönük bir ışık istiyorsanız, bir ark lambası kullanın. Yine daha uzun bir oda görünümü yaratan gözü yukarı çekecektir.

Daha dengeli bir aydınlatma atmosferi yaratırken odayı uzatmak için uzun, dar bir zemin lambası da kullanabilirsiniz.

  1. Ekstraları Başka Yerde Saklayın

Dağınıklık, bir odayı çok sıkışık hissettirebilir, özellikle de zaten küçük bir alansa. Bu nedenle, o odada yalnızca çıplak ihtiyaçları tutmalı ve ekstraları başka bir yerde depolamalısınız.

Çoğu gün, oturma odanızın yalnızca ailenizin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. İçeride yalnızca onu kullanan kişilere yetecek kadar mobilya bulundurarak dağınıklıktan kaçınabilirsiniz. Mobilyanızın geri kalanı şimdilik başka bir yere gitmeli.

Misafirler ziyarete geldiğinde, fazladan sandalyelerinizi ve katlanır masalarınızı çıkarabilirsiniz. Bunu kimse kullanmıyorken oturma odasında bulundurmak için hiçbir sebep yok.

Sonuç olarak

Oturma odanız ne kadar küçük olursa olsun, daha büyük görünmesi için adımlar atabilirsiniz. Bu görsel ve organizasyonel ipuçları çok az çaba gerektirir, ancak alanınız üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Hatırlamak:

Açık, uzun, net ve yansıtıcı, oturma odanıza ait öğeler için iyi tanımlamalardır. Küçük odanızın daha geniş görünmesi için mükemmel parçalara dikkat edin.

Mekanınızdaki karanlık ve hantal şeyleri yeni dekorla değiştirirken, oturma odanızın daha az sıkışık hissetmeye başladığını fark edeceksiniz.


Yazar Biyografisi:

Adam Marshall, apartman organizasyonu, emlak ve üniversite danışmanlığı ile ilgili her konuda uzmanlaşmış serbest bir yazardır. Şu anda, çevrimiçi pazarlamalarına yardımcı olmak için Auburn’da Copper Beech ile çalışıyor.


Bir cevap yazın