Laminat Zeminler Nasıl Temizlenir

laminat zeminler nasıl temizlenir

Laminat ahşap zeminleri hasara neden olmadan veya o parlak parlaklığı kaybetmeden nasıl temizleyeceğinizi merak mı ediyorsunuz? Laminat zeminleriniz parke zeminler kadar iyi görünse de, parke temizliği onları nasıl koruduğunuz ve temizlediğiniz konusunda bazı önemli farklılıklar vardır.

Laminat zeminler özel bir bakıma ihtiyaç duyar çünkü yüzey yeniden cilalanamaz veya kolayca onarılamaz. Pahalı değiştirmelerden kaçınmak için laminat zeminlerinizi doğru şekilde korumak çok önemlidir. İyi haber, size nasıl yapılacağını göstermek için buradayız.

İster yeni laminat zeminleriniz olsun, ister mevcut zemin kaplamanız donuklaştı, bunları bir profesyonel gibi nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz!

Parke Temizliği En İyi Yolu

Laminat zemininizi pırıl pırıl temizlemeye hazır mısınız? Laminat parkeyi temizlemek için bu yönergeleri izleyin ve yatırımınızı yıllarca koruyacaksınız.

Temizlik Talimatlarını Okuyun

Herhangi bir şey yapmadan önce, zeminleriniz için üreticinin talimatlarını okuyun. Üreticinin kullanılan malzemelere ve özel kaplamaya bağlı olarak özel önerileri olabilir. Laminat parke yapan çoğu şirketin, web sitelerinde laminat zeminlerin nasıl temizleneceğine ilişkin ayrıntılı kılavuzları ve talimatları vardır.

Aşındırıcı Temizlik Araçları ve Malzemeleri Kullanmayın

Çelik yün ve sert temizleyiciler, laminat zeminleri kolayca çizebilir, bu nedenle tozu ve kiri temizlemek için yumuşak kıllı bir süpürge veya toz paspası kullanın. Süpürüyorsanız, çizikleri önlemek için çırpıcı çubuğunu veya döner fırçayı kapatın.

Mutfağınızda En İyi Laminat Zemin Temizleyiciyi Yapın

Bir çay kaşığı bulaşık sabununu bir galon sıcak suyla birleştir. Bu temizleme solüsyonu düzenli kullanım için mükemmeldir ve zeminlerinizin yeni görünmesini sağlar. Zeminin üzerinde kalıntı varsa, bir galon sıcak suyu bir bardak beyaz sirke ile birleştir. Sirke, laminat ahşap yüzeye zarar vermeden filmi parçalayan doğal bir temizleyicidir.

İki Ayda Bir Laminat Zeminleri Paspaslayın

Laminat zeminleri nasıl doğru bir şekilde paspaslayacağınızı bilmek, nem hasarını riske atmadan zeminlerinizin harika görünmesini sağlar. Mikrofiber yer paspasları gibi nemli paspaslar, laminat zeminlerde kullanılacak kadar naziktir. Normal bir paspas kullanıyorsanız, neredeyse kuruyana kadar sıkın. Derinlemesine temizlik için ara sıra buharlı paspas kullanabilirsiniz. Buharın laminat parkenin bükülmesine neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle buharlı temizlemeden sonra zeminlerinizi kurutun.

Çok Fazla Su veya Temizleyici Kullanmayın

Laminat zeminlerin nasıl temizleneceğiyle ilgili tek bir şey hatırlıyorsanız, o da budur. Geleneksel paspaslama laminat zeminleri mahvedebilir çünkü su dikişlere sızabilir ve şişmeye ve bükülmeye neden olabilir. Su havuzları da lekelenmeye veya solmaya neden olabilir ve aşırı miktarda temizleme solüsyonu kullanmak bazı sentetik malzemelerin bileşimini bozabilir.

Laminat Zeminler İçin Tasarlanmamış Ürünleri Kullanmayın

Sert kimyasallar ile formüle edilmiş ticari zemin temizleme ürünlerinden kaçının çünkü laminat parkeyi bozabilirler. Cazip gelebilir, ancak laminat zeminlerinizi parlatmak için cila veya cila kullanmayın. Yağ bazlı ürünler iz ve kalıntı bırakabilir ve hatta koruyucu sızdırmazlık maddesine zarar verebilir.

Laminat Zeminlerden Lekeleri Çıkarmak İçin Bu İpuçlarını Kullanın

Yüzeyde lekeler kaldığından, laminat ahşap zeminlerin lekeli temizliği, hafif temizleyiciler ve hafif kazıma kullanarak kolaydır. Sürtünme alkolü boya, oje, mum boya ve mürekkebi çıkarır; sabun, su ve sirke diğer lekelerin çoğunu temizlemelidir. Kurumuş lekeler için, olabildiğince ayağa kalkmak için plastik bir kazıyıcı kullanın ve ardından laminat zemin temizleyicinizi kullanın.

Parlak Bir Parlaklık için Laminat Zeminlerinizi Parlatın

Döşemenizi temizledikten sonra patlatmak istiyorsanız, parlatın. Bir toz paspasına tutturulmuş yumuşak bir temizlik bezi, bir mikrofiber paspas kafası gibi iyi çalışır. Ellerin ve dizlerin üstüne çökmeyi önemsemiyorsan mikrofiber bezler kullanabilir ve parlatmanın arkasına biraz daha fazla kas koyabilirsin. Seçtiğiniz parlatma aracınızla daireler halinde çalışın ve güzel bir parlaklık için zeminin her bölümünü parlatın.

Laminat Zeminlerinizin Daha Uzun Süreli Görünmesini Nasıl Sağlarsınız

En iyi laminat zemin temizleyicisinin bile, düzgün bir şekilde bakımı yapılmadıysa, bu zeminlerin tekrar parlaması için çok çalışması gerekecektir. Donuk, çizgili bir laminat zemin genellikle biriken kir, uygun olmayan temizlik ürünleri ve temizleyici kalıntılarından kaynaklanır. Artık laminat ahşap zeminleri temizlemenin en iyi yolunu ve ne sıklıkla temizlediğinizi bildiğinize göre, laminat parkenizin yeni gibi parlamasını sağlamak için bu ipuçlarını izleyin.

Sık Sık Süpürme veya Vakumlama

Laminat zeminlerinizi artık ve kirden arındırmak, düzenli yaya trafiğinden kaynaklanan çizikleri önlemeye yardımcı olacaktır. Naylon bir süpürge, zeminlerinizde biriken evcil hayvan tüylerinin, tozunun ve kirin çoğunu alabilir. Köşelerde ulaşılması zor tozlar için, elektrikli süpürgenizdeki yumuşak fırça aparatını kullanın ve elektrikli süpürge tekerleklerinin zemini çizmemesi için temiz olduğundan emin olun.

Lekelerin veya Dökülmelerin Oturmasına İzin Vermeyin

Dökülmeler meydana geldikçe mücadele edin. Lekeleri önlemenin en iyi yolu, dökülenleri hemen silmektir. Sıvılar laminat zeminlere zarar verebilir, bu nedenle bunlara maruz kalmayı en aza indirmek çok önemlidir.

Laminat Zemin Yüzeyini Koruyun

Çizilmeleri önlemek için, özellikle sık sık hareket ettiriliyorlarsa, mobilya ayaklarının altına mobilya pedleri koyun. Laminat zeminleri çizebilecek kirleri en aza indirmek için karşılama paspasları kullanın. Bot ve ayakkabı tabanlarındaki çamuru çıkarmak için tasarlanan fırçalı paspaslar, kiri minimumda tutmak için mükemmeldir.

Evcil Hayvanınızın Tırnaklarını Düzeltin

Kedinizin veya köpeğinizin tırnakları, laminat zemininizde çok geç olana kadar fark etmeyebileceğiniz küçük çiziklere neden olabilir. Evcil hayvanınızın tırnaklarını kesik tutun ve yiyeceklerinin ve su kaplarının altında paspas kullanın.

Laminat zeminlerinizi doğru bir şekilde temizleyin ve koruyun; yıllarca güzel bir görünüm elde edeceksiniz. Halı veya kiliminiz varsa, zeminlerinizin geri kalanının harika görünmesini sağlamak için halı temizleme kılavuzumuza göz atmayı unutmayın. Zaman mı sıkışmış? Neden Hizmetçilerin o katlarla ilgilenmesine izin vermiyorsunuz?

Bir cevap yazın