Mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmenin 6 kolay

Bir evde mutfak en yoğun odadır ve sıklıkla yenilenen alandır. Maalesef göre Ulusal Mutfak ve Banyo Derneğiaynı zamanda evin en riskli yeri olabilir ve tehlike oluşturabilir. Banyo ile birlikte mutfak tehlikeli bir yer olarak kabul edilir.

image - Mutfağınızı Güvende Tutmak için 6 Tadilat Yönergesi
Mutfağınızı Güvende Tutmak için 6 Yeniden Şekillendirme Yönergesi

Mutfak güvenliği geniş bir konudur. Şimdi, daha güvenli bir mutfağın nasıl inşa edileceği her ev sahibinin sorusu. Ulusal Mutfak ve Banyo Derneği (NKBA), mutfak müteahhitlerinin mutfakta güvenliği nasıl geliştirip sürdürmeleri gerektiğine dair bir kılavuz hazırladı. Aşağıda aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.


Ayrıca Oku:


Doğru Aydınlatma

Evin her odasında iyi bir aydınlatma şarttır. Mutfak gibi bir alan için bir görev ışığı takmayı düşünün. Mutfaktaki çalışma yüzeylerine net bir odaklanma sağlar.

Mutfak müteahhitleri, çalışma yüzeyinde gölge oluşumunu önlemek için parlamayan ve eşit bir ışık önermektedir. İyi aydınlatma, ev sahibi yemek hazırlarken yaralanma olasılığını azaltacaktır.

Kaymaz Zemin Kaplama Montajı

Müteahhitler, mutfak zeminleri genellikle yemek pişirirken ıslandığından, ev sahiplerine kaymaz zeminler seçmelerini tavsiye edeceklerdir. Ev sahipleri mat cilalı ahşap, yumuşak sırlı seramik karo veya lamine dokulu vinil seçebilirler.

Mutfak müteahhitleri, fayanslara, özellikle kolayca ıslanan alanlarda kaymayan bir dokuya sahip bir atma kilimine sahip olmaya karar veren müşterilere önerir.

Güvenli Ocaklar

Mutfak müteahhitlerine göre ocakların üzerine ocak yerleştirmek iyi bir fikirdir. Bunları sıralar halinde veya kademeli bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Ocaklar, tencerelerin aşırı haşlanmasını önler. Ocak kontrollerine kişinin yemek pişirdiği yerden erişilebilmesi gerekir.

image - Mutfağı Güvenli Tutmak İçin Yeniden Yapılanma

Bakımlı Elektrik Anahtarları, Fişleri ve Aydınlatma Armatürleri

Her binanın her elektrik prizinin topraklanması gerektiğine dair bir yönetmelik vardır. Ayrıca hatalı devrelere karşı iyi korunmalıdır. Ayrıca, oda kontrolleri bitmiş zeminin 15 ila 48 inç üzerine güvenli bir şekilde monte edilmelidir.

Sobalar İçin Uygun Yerleştirme

Bir kapının yanına veya pencere altına soba veya ocak yerleştirilmesi tavsiye edilmez. İnsanlar genellikle kapıların yakınında toplanırlar ve geçerken sıcak bir sobayı dürtebilirler.

Üstelik pencere yanında veya altında olması risklidir. Mutfak perdesi sıcak bir brülöre üflenebilir veya bir yağ yangını başlatabilir.

Ayrı Fırınlar ve Buzdolapları

Uzmanlar, fırın ve buzdolabının aynı duvara gitmemesi gerektiğini söylüyor. Ancak aynı duvardaysa aralarında bir dolap olduğundan emin olun.

Buzdolabının ve fırının iyi havalandırılması ve ısının serbest bırakılması için yeterli alana sahip olması gerekir. Buzdolabının motorları sobanın yanındaysa daha çok çalışacak ve yanmasından kaynaklanabilir.

Arızalı bir buzdolabı, depolanan yiyecekleri soğuk tutmaz ve bakteri üremesine neden olabilir. Bu, gıda zehirlenmesine neden olabileceği için tehlikeli bir durumdur.

Sonuç

Hepimiz mutfağın nasıl temiz ve ferah olması gerektiğini biliyoruz. Ancak, bir mutfak inşa ederken güvenliğin bir numaralı öncelik olduğunu asla unutmamalıyız.

Tadilat yaptırmayı planlıyorsanız, mutfak müteahhitleri bu size yardımcı olabilir. Unutmayın, güvenli bir kat planı, serbest akışlı ve güvenli bir mutfağa sahip olmak için çok önemlidir.

Bir cevap yazın