Mutfak Adaları’nda Yapılacaklar Ve Yapılmayacaklar


Mutfak uzun zamandır evin kalbi ve ruhu olarak kabul edildi. Mutfağa bir ada eklemek, aileyi bir araya getiren bir özellik eklemenin bir yoludur. Mutfağınız için doğru adayı seçmek önemli bir karardır. Ada pek çok amaca hizmet ediyor ve kurulum gününden önce iyi düşünülmesi gerekiyor. Adanızdan en iyi şekilde yararlanmak için işlevselliği, estetiği, fiyatı ve daha fazlasını dikkate almak hayati önem taşır.

Aşağıdakiler , mutfak adalarının yapması ve yapılmaması , kasıtlı olmanıza ve hangi yöne gitmeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Şunları Yapın :
Küçük Mutfak Tasarımı

Mevcut en büyük, en cesur ve en geniş mutfak adasını kurmak gibi görünebilir, önce durun ve alanınızın boyutunu düşünün. Mutfağın boyutlarını ölçmek için zaman ayırın ve yürüme odası, mobilya ve rahatlık gibi değişkenleri ekleyin. İhtiyacınız olan son şey, buzdolabına ulaşmak için adanın sıkmak için zar zor yeriniz olduğunu fark etmektir. Küçük adalar kötü bir şey değildir ve küçük mutfaklar için harikalar yaratır. Mutfağınız küçük olsa bile adalardan uzak durmayın. Adalar çok yönlüdür ve mutfağınızın boyutu ne olursa olsun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Amaç / Rol Seçin :
Mutfak adasının hizmet edeceği amaca karar verin. Mutfak adasının kullanılmasını görmek istediğiniz birincil rol nedir? Bu sorunun cevabı, adanızı işlevsel hale getirmek için farklı seçenekleri seçmenize yardımcı olacaktır. Adalar sadece yemek alanı, hazırlık istasyonu, pişirme istasyonu veya kombinasyon olarak kullanılabilir. Adanızdan neye ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, doğru boyutu, malzemeyi ve depolamayı seçmeye başlayabilirsiniz.

Uygun Tezgah Malzemesini Seçin :
Tezgahınız için kullanabileceğiniz çok çeşitli malzemeler var, ancak adanız için doğru olanı seçmek çok önemlidir. Beton ve çimento tezgahı, benzersiz bir görünüm ve his sağlarken sağlam ve dayanıklıdır. Mermer tezgahlar her zaman klasik bir seçimdir ve odayı zarif bir çekicilikle doldurur. Tek dikkat, mermer diğer yüzeylerden daha kolay lekelenir ve çizilir.

Paslanmaz çelik, kolay temizliği sağlayan bir seçenektir, ancak lekeler, parmak izleri, çentikler ve boyalar öne çıkma eğilimindedir. Granit yüzeyler çizilmeye ve ısıya dayanıklı oldukları için en yaygın kullanılan yüzeylerdir. Yine de herhangi bir taş yüzeyde olduğu gibi, sıcak yüzeylerden çatlamayı önlemek için özel dikkat gösterilmelidir. Özellikle kuvarsın güçlü ısı uygulandığında çatladığı bilinmektedir.

Son olarak ve en uygun fiyatlı, ahşap veya laminat tezgahı seçebilirsiniz. Ahşap farklı bir görünüm kazandırır ve plastik laminat ihtiyaçlarınıza göre değiştirilebilir ve özelleştirilebilir. En az dayanıklı olanlardır, ancak yine de amaçlarına hizmet ederler.

Yapılmayacaklar :
Mutfak dolapları

Bütçenin Aşılması :
Bir mutfak adası seçiminde oynayan farklı faktörler hızlı bir şekilde artabilir ve fiyat da artabilir. Kendinizi kısa satmamak önemlidir, ancak adanızın dışına çıkmak, ihtiyacınız olabilecek diğer şeyler için sizi daha az kıpır kıpır boşluk odasına bırakabilir. Adanız tamamlandığında, muhtemelen bazı sandalyeler veya tabureler ve diğer son rötuşları ekleyeceksiniz. Bunu yapmak için bütçenizde yer bırakın, bu şekilde projenin acı çeken bir parçası yoktur.

Yukarıda belirtildiği gibi, tezgah yüzeyleri söz konusu olduğunda bütçenize uyacak birçok seçenek vardır. Mermer ve granit çok arzu edilir, ancak uygun değilse plastik laminatı düşünün. Gelecekte, paranız izin verdiğinde bunu kapatabilirsiniz. Başka bir ucuz seçenek, fonksiyonel özellikler ve kolay kurulum ile birlikte mağazadan satın alınan bir adadır. Ismarlama değil, ama işi halledecek.

Yetersiz Depolama :
Evlerimizde ne kadar uzun süre yaşarsak, o kadar çok cihaz, mutfak eşyaları ve bulaşık elde ederiz. Adanızda depolama için uygun değilseniz, kendinizi olması gerekenden daha fazla rahatsız edici bulacaksınız. Adadan lavaboya gidip gelmek ve çöplerin yaşlanması oldukça hızlı olacak. Mükemmel gizli bir depolama için adanızı kullandığınızdan emin olun. Tabii ki, hepsi adanızın amacına bağlıdır, ancak birkaç ekstra çekmecenin ve dolapların rahatlığını eklemek harikalar yaratabilir. Adanız çoğunlukla yemek alanı olarak kullanılıyorsa, herkesin rahatça oturabilmesi için sandalyelerin veya taburelerin yakınında herhangi bir çekmece veya dolap takmadığınızdan emin olun.

Herhangi bir mutfak makyajında ​​olduğu gibi, özellikle evin “merkezi” olduğundan, herkesin girdisini ve ihtiyaçlarını dikkate almak önemlidir. Sadece zevkinize uygun bir mutfak adası kurarsanız, sonuç herkesin işlevselliğini deneyimlememesi olacaktır.

Hayalinizdeki adayı planlarken çocuklarda faktör. Biraz daha kısa bir karşı yüksekliğe ihtiyaçları olacak mı? Belki eşiniz bulaşıkları dışarıda bırakma eğilimindedir, o zaman neden adanıza bir lavabo kurmayı düşünmüyorsunuz? Fikir tasarlayan ve planlayan sizseniz son derece değerlidir, ancak günün sonunda uzmanlar, aile üyeleri ve arkadaşlar da paha biçilmez tavsiyeler verebilirler. Mutfağınızdayken, mutfak adasının kullanıldığını ve daha da önemlisi zevkini görmekten daha tatmin edici bir his olmayacaktır.

Ada, mutfağın en çekici ve canlı özelliklerinden biridir, iyi seçim yapmak ve bunu yapmak için zaman ayırmak, beklentilerinizi aşan bir adaya neden olacaktır. Bazı dergileri alın, araştırmanızı yapın ve ne istediğinizi bulun. Sonuçta, iyi yapılmış bir işin tadını çıkaracak ve eğleneceksiniz.