Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

Mutfak dolaplarını nasıl boyayacağınızı öğrenmek, mutfak alanınızı kendiniz güncellemenin uygun maliyetli bir yoludur. Bunları değiştirmekten çok daha ucuz olan bütçe dostu çözüm, bir pop renk ve yenilenmiş estetik sağlamak için dolaplarınızı boyamaktır.

Mutfak dolapları mutfağınızdaki görselin oldukça büyük bir bölümünü kaplar, bu nedenle renklerinden mutsuz olmanız muhtemelen mutfağınıza aşık olmadığınız anlamına gelir. Yine de bunu değiştirme gücüne sahipsiniz! Tek ihtiyacınız olan, bir DIY görevi için biraz boş zaman, bu nedenle boyalar ve astarlar kururken sabır ve yeni seçtiğiniz renge güven.

Ahşap veya laminattan yapılmış mutfak dolaplarını nasıl boyayacağınızı okuyun ve evin en çok kullanılan odalarından birine girdiğinizde her gün yararlanacağınız eğlenceli bir DIY projesine dalın!

Mutfağınız için en iyi boya seçeneklerini seçmek

İlk adımınız, ister masif ahşap ister laminat olsun, özel tip dolaplarınız için gerekli tüm malzemeleri toplamak olacaktır. Seçtiğiniz seçeneğin malzemenize uygun olduğundan emin olmak için boya etiketini kontrol etmek ve ayrıca uygulama için özel talimatlar almak isteyeceksiniz.

Yeniden boyama için en kolay seçenek ahşaptır, ancak zımpara kağıdı ile aşındırılabilen herhangi bir dolap boyama için en iyisidir. Laminat dolaplarla çalışıyorsanız, özel bir yapıştırma astarına ve yüksek kaliteli boyaya ihtiyacınız olacaktır. Pürüzsüz bir yüzey sunacak özel kabin boyaları bulabilirsiniz, ancak boyanızın vinil değil akrilik olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Akrilik lateks esaslı boyanın temizlenmesi çok daha kolaydır ve uzun süre dayanır.

Seçim yaparken, parlak bir kaplamanın dolaplarınızın parlamasını sağlayacağını, ancak gelecekte kaçınılmaz olan çukurun çok açık olacağını unutmayın. Yarı parlak veya saten yüzeyler, iyi bir orta yol seçeneği olarak mutfaklarda çok popülerdir.

Görünümden emin değilseniz, işte göz önünde bulundurmanız gereken 50’den fazla farklı mutfak renk şeması.

Dolaplarınızı boyamaya nasıl hazırlarsınız

Mutfak dolaplarınızın yeniden boyanması küçük bir iş değildir (özellikle küçük bir mutfağınız yoksa). Buna göre plan yapın ve bunu yapmanın en iyi yolu hazırlık yapmaktır. Havalandırma için pencereleri açın ve döşemenizi korumak için aşağıya bir kaç çarşaf atın.

En iyi seçenek, kapıları ve çekmeceleri çıkarmak ve mümkünse bir garajda veya bodrumda boyamaktır. Kapılar artık takılı değilse çok daha iyi bir işlem gerçekleştirebileceksiniz ve mutfağınızın yalnız bırakılması gereken diğer öğelerini boyama riskini almayacaksınız.

Adım adım hazırlık talimatları

  1. Dolaplarınızda halihazırda boya varsa sıyırma ürünleriyle çıkarılması gerekecektir.
  2. Sıyırıcıyı bir fırça ile uygulayın ve sıyırıcının tepki vermesini bekleyin. buradan soymak için plastik bir kazıyıcı kullanabilirsiniz
  3. Boyanın sonunu zımpara kağıdı ile çıkarın
  4. Dolapları boşaltın, kapıları, çekmeceleri ve donanımı çıkarın (her birinin hak noktalarına yeniden takılacağı etiketi
  5. Tüm yüzeyleri TSP temizleyici ile temizleyin
  6. Hasarlı alanları onarın, oyukları veya delikleri ahşap dolgu ile doldurun
  7. Mutfakta boyama yapıyorsanız, tezgahınızı ve cihazlarınızı örtün
  8. Boyacı bandını duvarlarda ve dolap kenarlarında kullanın
  9. Her şeyi orta dereceli zımpara kağıdı ile zımparalayın
  10. Boyamadan önce tozsuz bir durum sağlamak için tüm yüzeyleri temizleyin

Mutfak dolaplarınızı nasıl hazırlarsınız

Astar, boyanın yapışması için uygun bir yüzey sağlarken aynı zamanda mevcut olabilecek küçük kusurları da giderdiği için önemli bir adımdır. Bu çok önemli olmasa ve boyama işlemine biraz daha fazla zaman katsa da, daha profesyonel ve daha uzun ömürlü bir sonuç sunacaktır.

Astarı boyamadan önce dolaplarınıza uygulamak için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin:

Aşama 1

Dolap çerçevelerinizde içten dışa doğru çalışın ve öne doğru ilerleyerek arkadan başlayın. Geniş ve eşit vuruşlar kullanarak köşelere düzgün bir şekilde girmek ve ıslak astarla bitirmek için bir fırça çok önemli olacaktır.

Adım 2

Astarın mükemmel görünmesi gerekmediğini unutmayın; birincil önemi, yüzeyi iyi kaplamasıdır. Bir rulo ile çalışın ve her seferinde bir alanı kapatın.

Aşama 3

Tüm alanlar kaplandıktan sonra, birikintileri hafifçe temizlemek için kuru bir rulo veya fırça kullanın. Bazı astarların boyamadan önce zımparalanması gerekebilir; bu talimatlarda belirtilecektir.

Mavi mutfak dolapları boyalı
Sarah Wardlaw

Astar uygularken, pürüzsüz ve eşit bir kaplama sağlamak en iyisidir. Diğerini boyamak için çevirmeden önce daima bir tarafın tamamen kurumasını bekleyin. Ayrıntılı alanlarla başlayın ve dolabınızın köşelerinde herhangi bir astar havuzu olmamasına çalışın. Daha geniş, düz yüzeyler en iyi şekilde bir köpük rulo ile tutulur ve mümkünse ressamın tripodlarını kullanın, böylece kenarları daha kolay boyayabilirsiniz.

Çekmecelerinize gelince, tüm çekmecenin aksine ön parçayı boyamanız yeterlidir. Bir çekmecenin yanlarını ve altını boyamak, çerçeveye yapışmasına neden olabilir. Astar uygulaması birkaç saat sürebilir ve boyamaya başlamadan önce tamamen kuruması esastır.

Mutfak dolapları nasıl boyanır

Biraz sabır ve boş zamanlarınızda biraz çalışarak mutfağınız kolayca yepyeni bir görünüm görebilir! Çoğu durumda, mutfak alanı bir evin birincil bölümlerinden biridir. Hatta alanınızın geri kalanında görsel estetiğin tonunu bile ayarlayabilir, bu nedenle kullanılan renkler hayati önem taşır.

Seçtiğiniz boyayı uygulamak için fırçanızı ve rulonuzu alın ve şu adımları izleyin:

Adım 1: Boya uygulayın

Çerçevelerle başlayın ve astara benzer bir teknik kullanın. Düzgün vuruşlarla boyayın ve köşelerde birikmekten kaçının.

Adım 2: Kapıyı boyayın

Kapılar ve çekmece cepheleri için, arkaları boyayın ve ön tarafa hareket etmeden önce tamamen kurumasını bekleyin. Bir sonraki bölüme geçmeden veya başka bir kat eklemeden önce boyanın tamamen kurumasını sağlayın.

3. Adım: İkinci kat

Birinci kat kuruduktan sonra son kat olarak ikinci kat uygulayın ve dolapları ve çekmeceleri tekrar birleştirmeden önce iyice kurumasını bekleyin. Boya kuruduktan sonra en belirgin olanları olacağından, son kattaki fırça darbeleriniz hakkında biraz daha titiz olmak isteyeceksiniz, ancak aynı zamanda ilk kat kapandığında düzeltilmesi çok daha kolay olacaktır.

Gerçekten titiz olmak istiyorsanız, ek koruma sağlayacak bir poliüretan kat ile devam edebilirsiniz, ancak ilk etapta yüksek kaliteli boya kullanmak bunu hemen hemen kapsar.

Sarı-mutfak-dolapları
Megan Markham

Sıkça Sorulan Sorular

Dolapların üzerini boyayabilir misin?

Yapabilirsin; ancak, dolaplarınızın malzemesine bağlı olarak gerekli bir hazırlık unsuru vardır. Yeniden boyama için en kolay seçenek ahşaptır, ancak zımpara kağıdı ile aşındırılabilen herhangi bir dolap boyama için en iyisidir.

Dolapları sökerken ve iki kaliteli kat boyamaya özen gösterirseniz, dolaplarınız sadece yepyeni görünmekle kalmayacak, yeni bir boya işi ile mutfağınızın hissini tamamen değiştirecektir. Dolaplarınızın yapısına göre kullandığınız boya türünü düşünün ve talimatları dikkatlice okuyun, ancak tüm dolaplar yeni bir boyama işi alabilir!

Mutfak dolaplarında ne tür boya kullanıyorsunuz?

Laminat dolaplarla çalışıyorsanız, özel bir yapıştırma astarına ve yüksek kaliteli bir boyaya ihtiyacınız olacaktır. Pürüzsüz bir yüzey sunacak özel kabin boyaları bulabilirsiniz, ancak boyanızın vinil değil akrilik olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Akrilik lateks esaslı boyanın temizlenmesi çok daha kolaydır ve uzun süre dayanır.

Ahşap dolaplar için çoğu boya uygun olacaktır. Gerçekten titiz olmak istiyorsanız, ek koruma sağlayacak bir poliüretan kat ile devam edebilirsiniz, ancak ilk etapta yüksek kaliteli boya kullanmak bunu hemen hemen kapsar, bu nedenle kaliteli bir boyaya sahip olduğunuzdan emin olun ve yapmalısınız. iyi ol!

Geriye kalan tek soru, yeni görünümünüzün ne olacağı?

Mutfağınızın istediğiniz zaman yepyeni bir görünüme kavuşabileceğini düşünmek oldukça heyecan verici olabilir! Evinizin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfağınızın harika görünmesi ve evinizin estetiğine uygun olması hayati önem taşır. Mutfaklarımızı bir çalışma alanı olarak kullanıyoruz, ancak misafirlerimiz olduğunda eğlencenin merkezi de olabilirler. Muhtemelen orada dinlenmek için çok zaman harcıyorsun, bu yüzden sevdiğin bir görünümle çevrili olmak istersin!

İşi kendi başınıza halletmekten emin değilseniz, bunu yapabilecek çok sayıda görevli vardır. profesyonel boyama hizmetleri sunmak hatta belirli unsurları boya sıyırma gibi işlem. Bir dizi insan bulun kabin boyama konusunda uzmanlaşmak ve harika bir sonuç elde ederken kendinize biraz zaman kazandırın.

Bununla birlikte, DIY işini seviyorsanız, evinizi daha iyi hale getirmek için nasıl değiştirebileceğiniz konusunda size kullanışlı ipuçları verecek daha fazla blogumuz var! Bakın mutfak yenileme fikirleri, belirli mutfak stilleri ve bir dizi renk şeması yeni kabin boyanızı seçmenize yardımcı olmak için!

Bir cevap yazın