Mutfak düzenleme İpuçları

Yemeğiniz için ihtiyacınız olan malzemeler eksik veya son kullanma tarihi geçmiş …

Özlemin var olmadığını tatmin edecek atıştırmalıklar …

Aradığınız alet MIA gitti…

Bunlar aşina olduğunuz sorunlar gibi geliyorsa, mutfağınızı düzenleme zamanı!

Çekmecelerinizden dolaplarınıza, düzenli bir mutfak daha mutlu bir yaşam tarzı sağlar.

Organize etmek dışında bir görev gibi görünebilir İmkansız görevÖzellikle buzdolabına geri koyduğu boş bir süt kutusu bulduğunuzda.

Ancak mutfağınızı sıraya koymak aslında o kadar da zor değil.

image - Daha Mutlu Bir Yaşam Tarzı için 5 Mutfak Düzenleme Sırları
Daha Mutlu Bir Yaşam Tarzı İçin 5 Mutfak Düzenleme Sırrı

Bu beş mutfak düzenleme ipucu, mutluluğun en gizli tarifini – en azından bir odada – ortaya çıkardığınızı hissettirecek!


Ayrıca Oku:


  1. İmarın Sırrını Öğrenin

Bugünün organizasyon dersindeki moda sözcük şudur: imar. İmar, bir odadaki her şeyi belirlenmiş kategorilere ayırmak anlamına gelir.

Bu sırrın püf noktası, mutfağınızı erişim kolaylığına göre yeniden tasarlamaktır. Diğer bir deyişle, en sık kullandığınız şeyler ulaşması en kolay olanlardır, daha az kullandığınız şeyler ise saklanır.

Herkes farklı bölgelere sahiptir. Odanızı nasıl düzenleyeceğiniz tercihlerinize bağlıdır. Ancak uyulması gereken bazı genel kurallar vardır.

Nasıl Bölgelendirilir (Kategorik Olarak Konuşma)

Mutfağınızda bölgeler oluşturduğunuzda, öğeleri işlevlerine göre yeniden düzenlersiniz. Odanın belirli bir bölümünde ihtiyacınız olan şey o alanda tutulmalıdır.

Temizleme Bölgesi

Lavabo ile başlayalım.

Burası sizin temizlik alanınızdır, bu nedenle mutfağınızı düzenli ve mikropsuz tutmak için kullandığınız her şey bu bölgeye gitmelidir.

Yiyecek Hazırlama Bölgesi

Temizlik alanınızın bitişiğinde yemek hazırlama noktanız olmalıdır.

Yemek hazırlarken lavabonun yanında olmak mantıklı. Sebzeleri doğramak, makarnayı süzmek ve mevsimlik et için ihtiyacınız olan her şey bu bölgede saklanır.

Pişirme Bölgesi

Pişirme bölgesi hazırlık alanına bitişiktir, böylece aynı anda yemek pişirebilir ve hazırlayabilirsiniz. Bu bölge mikrodalga fırın, ocak, ekmek kızartma makinesi ve diğer pişirme gereçlerini içerir. Ayrıca tencere ve tavalarınızı da oraya yerleştirebilirsiniz.

Diğer Bölgeler

Gümüş eşyalar ve tabaklar gibi sarf malzemeleri, temizleme bölgesinin diğer tarafına yerleştirilir. Bu, çok uzağa gitmenize gerek kalmadan temiz bulaşıklarınızı kaldırmanızı kolaylaştırır.

Kuru ve konserve ürünler, dolabınıza veya kiler alanınıza gidebilir. Taze yiyecekler ve soğuk tutulması gereken her şey buzdolabınıza gider ve bu da bölgelere ayrılabilir.

Bu kesin bir bilim değil, bu nedenle bölgelerinizin burada belirtilenlerden farklı olup olmadığını vurgulamayın. İmar sistemi, mutfağınızı daha verimli ve modern hale getirmek için kullanabileceğiniz bir şablondur. Sizin için neyin işe yaradığını yapın!

  1. Düzenleyicilerle Alanınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

İmar yaparken, bazı dolapların veya rafların biraz daha fazla organizasyondan yararlanabileceğini fark edebilirsiniz. Neyse ki, daha fazla organize etmenize yardımcı olacak birçok öğe var.

Buzdolapları, sorunlu düzensizliğin yaygın bir kaynağıdır. Çoğu insan, sahip oldukları buzdolabının sıkışıp kaldıkları buzdolabı olduğunu düşünür. Durum böyle olmak zorunda değil.

Buzdolabı alanınızı ikiye katlamanıza yardımcı olabilecek düzinelerce buzdolabı düzenleyici vardır. Amazon’da veya yerel mağazanızda iyi olanları bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tembel Susanlar ulaşılması zor dolaplar ve raflar için popülerdir. Bunlar sadece gözlükleriniz ve diğer eşyalarınız için dönen düz yüzeyler olabilir veya ekstra saklama seçeneklerine sahip olabilirler.

Diğer yaygın mutfak düzenleme araçları arasında dolap düzenleyicileri, kiler bölücüler ve lavabo üstü raflar bulunur. Mutfağınıza yapılan bu kullanışlı eklemeler, kısa sürede bölgelere ayırmanıza ve organize etmenize yardımcı olacaktır.

  1. Mevcut Yüzeylerinizi Kullanın

Mutfak, evin merkezidir, bu nedenle merkezi depolama için harika bir alandır.

Buzdolabınız, herkesin görmesi gereken bilgileri içeren not defterlerini veya takvimleri sergilemek için mükemmel bir yerdir. Hepimiz her gün oraya gittiğimiz için, önemli duyuruları kaçırmak için hiçbir bahane yok!

Cubbies ve posta sepetleri, önceden tasarlanmış dağınıklığı yakalayıcılar olarak mutfak duvarınıza asılabilir. Bunları postanızı toplamak için kullanırsanız, düzenli olarak boşaltmak için de bir sisteminiz olduğundan emin olun!

Amaç, her şey için bir yere sahip olmak olmalıdır, böylece orada olmaması gereken hiçbir şey tezgahınızda kalmaz.

  1. Azaltın, Yeniden Kullanın ve Geri Dönüştürün

Herhangi bir organizasyonel uzmanın yapılacaklar listesine bakarsanız, orada “küçültme” veya “tasfiye etme” çizgileri boyunca bir şeyler bulacaksınız. Bunun nedeni, sürecin önemli bir parçası olmasıdır.

Mutfağınızı bölgelere ayırıp yeniden tasarlarken kullanmadığınız her şeyden kurtulun. Hala kullanılabilirlerse bağışlayabilir, değilse atabilirsiniz.

Kurtulmak istemediğiniz ancak verimli bir şekilde kullanmadığınız şeyler varsa bunları kullanın. Örneğin eski cam kavanozlar güzel vazolar yapar!

Kilerinizi yakından inceleyin. Son zamanlarda temizlemediyseniz, muhtemelen atmanız gereken son kullanma tarihi geçmiş mallar vardır.

Kilerinizde çok uzun süredir bulunan bozulmayan yiyecekleri bağışlayın. Şansınız, şimdiye kadar kullanmadıysanız kullanmayacaksınız.

  1. Bir Çalışma Alanı Belirleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, mutfak evinizdeki herkes için bir toplanma alanı olma eğilimindedir. Öyleyse neden belirli bölümlerini çalışma alanları olarak belirlemiyorsunuz?

Planlasanız da, planlamasanız da, siz ve aileniz muhtemelen bu odayı işinize yetişmek veya takılmak ve sohbet etmek için kullanacaksınız. Bu tür faaliyetler için stratejik olarak planlama yaparak, düzensizleşmesini önleyebilirsiniz.

Herkesin takılırken eklenti kurabileceği bir şarj istasyonu oluşturun. Ailenizin her zaman ihtiyaç duyduğu yaygın olarak kullanılan aksesuarları düşünün. Bu ofis malzemeleri, herkesin erişebilmesi için çekmeceli bir kutuda veya bir düzenleyicide saklanabilir.

Herkes bu yeni sistemin amacını anladığında, tezgahlarınızdaki gereksiz dağınıklığı önlemek daha kolay olacaktır. Ayrıca bir şeyin en son nereye koyulduğunu bilmeme stresinden de kurtulacaksınız!

Sonuç

Modernize edilmiş süreçler hayatı kolaylaştırır. İhtiyaç duyduğunuz şeyi ihtiyaç duyduğunuz anda bulabileceğinizi bilmek güzel.

Basit ve düzenli sistemler, daha mutlu bir yaşam tarzının anahtarıdır. Bu mutfak organizasyon sırları ile bir sonraki seviye yaşam yolundasınız!


Yazar biyografisi:

Prime Place UNL, Lincoln’deki Nebraska Üniversitesi yakınlarında bulunan bir apartman topluluğudur. Kampüs dışında yaşamak isteyen ancak aynı zamanda sınıfa ve şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan öğrenciler için kaliteli daire seçenekleri sunarlar. Evcil hayvanlara izin verilir ve daireler mobilyalı veya eşyasız olabilir.


Bir cevap yazın