Nisan ayı için evde yapılacaklar listesi


Nisan ayının biraz daha serin olduğu günlerde, yapılacaklar listenizdeki yaz sıcağında karşılaşamayacağınız işlere bir göz atmanın ve evinizi kışa hazırlamaya başlamanın tam zamanı.

Ve unutmayın, listenizden her ay geçmeye devam ederseniz, eviniz her zaman en iyi durumda kalacaktır.

Nisan ayı için evde yapılacaklar listesi aşağıdadır:

1. Temiz nevresim

6 ay paketlendikten sonra battaniyeleriniz ve yorganlarınız temiz verilerek yenilenmesi gerekecektir. Ayrıca, yatağın ortada batmaya başladığını fark ederseniz, yatağı ters çevirmeyi düşünün.

Güneşli bir günde birkaç haftada bir, yastıklarınızı parlak ve güneşli bir yere koyun, böylece tüm nem giderilir – yastıkların da güzelce kabardığını göreceksiniz.

2. Kışlık giysilerinizi tazeleyin

Günün ortası hala oldukça sıcak olduğundan, kışlık gardırobunuzu geçip kazaklar ve uzun kollu giysilerinizi yıkamak için mükemmel bir zaman. Bu şekilde, sıcaklık gerçekten düştüğünde hepsi taze ve temiz olacaklar.

3. Şömine kontrolü

Sezonun ilk ateşine başlamadan evinizde şömine olduğu için şanslıysanız baca flütünün kontrol edilip temizlendiğinden emin olun. Güvenli olduğunda, o serin günlerde güzel ve sıcak bir ateş yakabilirsiniz.

4. Yakacak odun

Yağmur yılın bu zamanında oldukça öngörülemez olabilir, bu nedenle hala nispeten kuruyken, yakacak odun toplamaya veya satın almaya başlayın ve iyi korunmuş kuru bir yere koyun. Ve çıra ağacı toplamayı unutmayın.

5. Gün ışığından yararlanma

NSW, SA, VIC, TAS ve ACT’deyseniz, saati geri çevirmeniz gerekir, aksi takdirde pek çok şeye erken gelirsiniz.

6. Yangın alarmı kontrolü

Hafta sonlarında, yangın alarmlarınızın kontrol edilmesi ve pillerin değiştirilmesi her zaman tavsiye edilir. Isıtıcılar ve şömineler nedeniyle kışın artan ev yangını tehdidi ile bunu Nisan ayında yapmak çok önemlidir.

7. Ev boyama

Günler hala yeterince sıcakken, boyanın çabuk kuruyabilmesi için hemen ev boyama yaptır. Kış geldiğinde, içeride daha fazla nem olur ve boyanızı etkileyebilir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, iç duvarları boyamaya yönelik ipuçlarımıza bakın.

8. Buzdolabını temizleyin

Yavaş pişirme, turtalar ve kızartmalar için sezon (YUM!). Ancak kış yemeklerinize sıkışıp kalmadan önce, buzdolabını eskimiş herhangi bir şeyden temizlemeyi düşünün ve genel olarak baştan aşağıya temizleyin.

9. Toz alma

Alerjiler kış boyunca her zaman zirvede olduğundan, ev boyunca düzenli olarak toz almak, alerjenleri uzak tutmak için önemlidir. Tüm yüzeylerin tozunu, onu hareket ettiren bir bez yerine, onu kaldıracak uygun bir silgi ile temizleyin. Ve hepsinin çıkarıldığından emin olmak için süpürmeyi ve paspaslamayı da unutmayın.

10. Kalıp Hazırlama

Evet – küfün banyonuzu, yaşam alanlarınızı ve daha da kötüsü gardırobunuzu ele geçirebileceği yılın o zamanı. Dışarısı soğumadan ve içi ısınmadan önce, halihazırda mevcut olan küfü gidermek için evi şimdi iyice temizleyerek kendinizi ve giysilerinizi koruyun.

Gardırobunuz için, nemi emmeye yardımcı olan ve bol miktarda hava akışı sağladığınızdan emin olun. Küfsüz bir evde nasıl saklanacağı hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, işte küften nasıl kurtulacağınız.

Nisan için başka ipuçlarınız var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.