Olimpik yüzme havuzu kaç metre


 Kısa veya yarı olimpik havuz kaç metredir?olimpik yüzme havuzu kaç metre , olimpik yüzme havuzu , bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz , yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz maliyeti,

olimpik yüzme havuzu kaç metre , olimpik yüzme havuzu , bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz , yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz maliyeti,

Kısa veya yarı olimpik havuz kaç metredir?

Kaç çeşit havuz biliyorsunuz? Olimpik uzunluktan daha kısa yarı olimpik bir havuz olduğunu biliyor muydunuz? Havuzun ölçüleri nelerdir? Bu tür havuz ne için kullanılır? Kısa bir havuzun kaç metre uzunluğunda olduğunu ve sahip olduğu en önemli rekabetin ne olduğunu öğrenin.

Yüzme, farklı havuz türlerinde yarışılabilen olimpik bir spordur. En üst düzeyde, profesyonel yüzücüler genellikle yarışmalarını Olimpik havuzda yürütürler. Ancak bu her zaman geçerli değildir, çünkü bazen yarı olimpik havuz olarak da adlandırılan kısa bir havuzda şampiyonalar vardır .

Ayrıca amatör yüzücüler genellikle bu havuzları yüzme pratiği yapmak için kullanırlar. Bu nedenle, antrenmanlarınızı kontrol etmek istiyorsanız, havuzun ne kadar kısa olduğunu bilmelisiniz . .

olimpik yüzme havuzu kaç metre , olimpik yüzme havuzu , bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz , yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz maliyeti,

Kısa havuz ölçümleri

Yarı Olimpik havuzun veya kısa havuzun uzunluğu, Olimpik havuzun tam yarısıdır. Olimpik havuzun ölçüleri 50 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğinde iken, kısa havuz sadece 25 metre uzunluğundadır . Ayrıca genişlik değişken olabilir.

Kısa havuzlar genellikle profesyoneller tarafından yeni solunum yöntemlerini eğitmek ve test etmek için kullanılır . Ayrıca, boş zamanlarında yüzmek isteyenler için spor merkezlerinde bulunmaları daha olasıdır.

Buna rağmen bu tür havuzlarda uluslararası yarışmalar vardır. Örneğin, Kısa Havuz Yüzme Dünya Kupası , Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) tarafından oluşturuldu ve 1993’ten beri her iki yılda bir düzenleniyor.

Olimpik havuz

Olimpik Yüzme Havuzu .

Bir olimpiyat havuzu türüdür havuzda kullanılan olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonaları. Havuz boyutu genellikle belirli bir konumda ne kadar su olduğunu açıklamak için kullanılır.

olimpik yüzme havuzu kaç metre , olimpik yüzme havuzu , bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz , yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz maliyeti,
Uzun50 m
Genişlik21 m
Şerit sayısı10 (normalde 8 kullanılır, diğer ikisi şişmeyi önlemek içindir)
Şerit genişliği2,5 m
Su sıcaklığı25-28 ° C (77-82,4 ° F)
Işık şiddeti> 1500 lüks
Derinlik2,7 m
Ses3.375 m³ veya 3.375.000 litre ( derinliğe bağlı olarak)
olimpik yüzme havuzu kaç metre , olimpik yüzme havuzu , bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz , yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz maliyeti,

Olimpik havuzların özellikleri nelerdir? 

Olimpiyat havuzları özellikleri bir numara yapımına ilişkin kurallar nelerdir Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) tarafından onaylanması için yerine getirmesi gereken?

Arjantin’de, son yıllarda yeni olimpiyat havuzları için inşaat projeleri başladı, 2018 Gençlik Olimpiyat Oyunları beklentisiyle bu özelliklere sahip spor için bir alanın en son açılışı Buenos Aires şehrinde yapıldı.

Belirtildiği gibi, su sporları tesisleri yüksek performans için donatılmış son teknoloji bir altyapıya sahipti ve bu, yarışma sonrasında Arjantinli yüzücülerin eğitimine sunuldu.

Olimpik havuz nasıl görünmelidir?

Yüzmede Uluslararası Olimpiyat Komitesinin onayını almak için bir altyapının karşılaması gereken özellikler şunlardır:

 • Uzunluk: 50 metre
 • Genişlik: Minimum 21 metre, 25 metre önerilir.
 • Kulvar sayısı: 10 tanesi yarışmalar için, ikisi de şişmeleri önlemek için kullanılır.
 • Şerit genişliği: minimum 2,5 metre
 • Su sıcaklığı: 24-28ºC
 • Işık yoğunluğu: 1500 lux’ten az olmalıdır
 • Derinlik: En az 2 metre, en çok 3 metre tavsiye edilir.
 • Hacim: Derinliğe bağlı olarak 2.500 m³ veya 2.500.000 litre arasında değişebilir.

Bu, Uluslararası Yüzme Federasyonu’nun (FINA) aşağıdaki diyagramıyla açıklanmaktadır.

Ayrıca, havuzun duvarları sağlam malzemeden ve dokunulabilecek kadar pürüzsüz olmalıdır. Rayları bölen halatlar havuzun tüm uzunluğu boyunca uzanmalı ve sabitleme için uç uca yerleştirilmiş şamandıralara sahip olmalıdır. Bu birleşim noktalarının çapı minimum 0,10, maksimum 0,15 olmalı ve kırmızı renkte olacaktır.

FINA organizasyonu tarafından detaylandırıldığı üzere rotaları çizen ipler aşağıdaki organizasyon ve renk şemasına uymalıdır:

 • 1 ve 8 şeritleri için 2 yeşil
 • 2, 3, 6 ve 7 şeritleri için 4 mavi
 • 4. ve 5. şeritleri ayırmak için 3 sarı

Bu arada başlangıç ​​platformları sağlam olmalı ve herhangi bir zıplama veya sallanma etkisi vermemelidir. Yüzme yarışmalarında yüzücülerin havuzlara girdiği bu banklar, su yüzeyinden 0,5 ile 0,75 metre yükseklikte olmalıdır.

Ek olarak, başlangıç ​​platformunun minimum 0,5 × 0,5 metre yüzeyi, kaymaz malzeme ile kaplı ve Olimpik havuza doğru 10 dereceden fazla olmayan bir eğim olmalıdır.

Olimpik havuzlarda daha hızlı yüzüyor musunuz?

Olimpik havuzların geleneksel havuzlardan daha hızlı olmadığına dair bir efsane var ve bu hikayede biraz gerçek var. Diğer geleneksel havuzlarda bulunan su, yüksek performans için donatılmış havuzlarda aynı değildir.

Üç metre derinlikte olan Olimpik performans havuzları, dalgaların ulaşması ve direnç oluşturması daha uzun sürdüğü için kendi hareketlerinin ürettiği türbülansı azaltırken daha fazla yüzdürme sağlar.

Son olarak, şeritleri ayıran hatlar da teknolojilerinde gelişti ve hareketler için çok daha emici çözümler sağladı. Aynı şekilde drenaj, dalgaların havuzun ortasına dönmesini engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Tüm bu detaylar, yarışmacıların hızlarını artırmaya ve uçtan uca hareketlerini kolaylaştırmaya götürür.

Olimpik havuzların özelliklerinin düzenlenmesi , dünya çapındaki tüm yüzücülerin antrenman ve performanslarının homojen hale getirilmesine imkan vermektedir . Bu şekilde oyunların oynandığı dünyanın her yerinde daha adil yarışmalar sağlamayı amaçlamaktadır.

olimpik yüzme havuzu kaç metre , olimpik yüzme havuzu , bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz , yüzme havuzu kaç metredir , olimpik havuz maliyeti,

Bir olimpik yüzme havuzu kaç metredir

Uluslararası Yüzme Federasyonu şunu tanımlamaktadır:  Olimpik yüzme havuzunun en az 50 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğinde ve en az 2 metre derinliğinde olması gerekir . Ek olarak, Olimpik havuzların her biri 2,5 metre genişliğinde 8 şerit olmalıdır.mat havuz

Bu ölçümler, 25 ° C ile 28 ° C arasında olması gereken 1.249,9 m² yüzey alanı ve 2.500 m³ veya 2.500.000 litre su hacmi oluşturur.Havuz boyası, klorlu kauçuk ve su

Olimpik havuz, Olimpiyat Oyunları veya dünya şampiyonaları sırasında yüzdüğünüz bir havuz türüdür. Yüzme için kullanılan 8 şeridi (her biri 2,5 metre genişliğinde), ayrıca 1 ve 8 şeritlerinin yanında yer alan ve yüzücünün dalgasının etkisiyle oluşan şişmeyi azaltma amacına sahip 2 ek şeridi (her biri 2,5 metre genişliğinde) vardır. duvara Karşı.

Şeritler, suyun üstüne yerleştirilmiş şamandıralı bir halat (yüzen halat denir) ve havuzun dibine boyanmış bir çizgi ile ayrılır. Bu şeritler, şeritleri ayırmanın yanı sıra, diğer yüzücülerin kendi yüzmelerinin ürettiği dalgaları da emmeye hizmet eder. İlk 5 metre ve son 5 metre, yüzücülere bitiş veya dönüş duvarına yakınlığı belirtmek için şeridin geri kalanından farklı bir renktedir.

Her şeritte, su yüzeyinin 0,5 ila 0,75 metre üzerinde bulunan bir çıkış platformu vardır. Platform 0,5 metreye 0,5 metre alana sahiptir ve kaymaz malzeme ile kaplanmıştır. Tüm platformlar maksimum 10 ° eğime sahiptir.

Olimpik havuzlarda sırtüstü yarışları için bayraklar bulunur, başlangıçtan 5 metre ve dönüş duvarından 5 metre uzaklıktadır. Bu bayraklar minimum 1.8 metre yükseklikte ve su yüzeyinden maksimum 2.5 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yüzücülere çarpmaktan kaçınmak veya doğru bir dönüş yapmak için duvara olan mesafeyi hesaplamak için bir

Ayrıca başlangıçtan 15 metre uzağa ve su yüzeyinin 1,2 metre yukarısına (en azından) yerleştirilmiş sahte bir başlangıç ​​ipine sahiptirler. Yüzücülerden biri yanlış bir başlangıç ​​yaptığında, bir sinyal sesi duyulur ve ip suya düşer. Bu, tüm yüzücülerin başlangıç ​​platformlarına dönmelerini ve olayın yeniden düdük çalmaya başladığını duymayı