Organik Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faydalı İpucu

Günümüz insanı, hayatlarının her alanında temiz ve doğal bir yaşam tarzı yaşama konusunda daha bilinçli hale geliyor. Yedikleri gıdalardan kullandıkları ev ürünlerine kadar, olabildiğince doğal ürünler almayı seçecekler. Bu trendle birlikte organik, doğal ve çevre dostu ürünler popülaritesini artırdı.

Organik Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faydalı İpucu
Organik Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faydalı İpucu

Şilte bunun bir istisnası değildir. Yatağın uyku kalitemizi nasıl etkilediğini iddia eden çok sayıda çalışma varken, bir tane satın almak isteyebilirsiniz.

Organik Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faydalı İpucu

Ancak çantanızı almadan önce, hak ettiğiniz kaliteli organik yatağı alacağınızdan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Sertifikalı Organik Olduğundan Emin Olun

Bir yatağın organik kabul edilebilmesi için “Global Organik Lateks Standartları” veya GOLS’u geçmesi gerekir. % 95 sertifikalı organik ürünler yapılması gerektiği anlamına gelir.

Çoğu şirket çok az sertifikalı organik içerir, çünkü bu maliyetli ve azdır. Organik bir yatak satın alırken, her zaman% 100 sertifikalı organikten mi yoksa ona yakın mı olduğunu sorun, özellikle de çocuklar için yatak satın alıyorsanız. Satıcının her katmanı açıklamasını sağlayın. GOLS ve Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) logolarını kontrol edin. Bu logolar, yatağın gerçekten organik olduğunu onaylayacaktır.


Okumalısınız:


Malzemeleri Tanıyın

Organik olarak ilan edilen şilteler ayrıca toksik maddeler de içerebilir. Şiltelerden kaçının kimyasal bazlı yangın geciktiriciler, mantar öldürücüler, borik asit, antimon, formaldehit ve klorlu tris bu bazı insanlara tepkilere neden oluyor. Bu kimyasallar ayrıca cilt tahrişi, böbrek hasarı ve solunum ve nörolojik sorunlarla da bağlantılıdır.

Tipik olarak, bir organik yatak, destek katmanı olarak sertifikalı organik lateks köpükten yapılır, organik yünle kaplanır ve sertifikalı organik pamukla sarılır. Ayrıca, çoğu organik şilte yapıştırıcı veya yapıştırıcı olmadan yapılır, bu da onları kimyasal kokulardan arındırır.

Soya ile zenginleştirilmiş baz köpük, organik pamuk, ağaç bazlı lateks ve sürdürülebilirlik hasadı yapılan odunlar gibi doğal olarak türetilmiş içerikler arayın. Bu ürünler sadece hipoalerjenik olmakla kalmaz, aynı zamanda körfezde toz akarlarına, bakterilere ve küflere de yardımcı olur.

Kapakların Altına Git

Eko yatak tasarımcısı Danny Seo alıcıları, doğal bir organik yatak ararken, sertifikaların yalnızca belirli bileşenler için değil, tüm ürün için geçerli olduğundan emin olmaları konusunda uyardı. Walt Baderorganik yatak markası başkanı Canlı varlık ve yazarı Zehirli Yatak Odaları: Güvenli Bir Gece Uykusu Rehberiniz, hammaddeler, katkı maddeleri ve hatta üretim tesisi hakkında soru sormaktan çekinmemeniz gerektiğini söylüyor.

Yaylı Yataklara Hayır Deyin!

Yaylı yatak almamanız için iki neden vardır. İlk olarak, yakın tarihli bir çalışmada, melanom kanseri ile yaylı yatak arasında güçlü bir ilişki vardır. İlk kanıt hattı, melanom insidansı ile FM ve TV yayınlarının sayısı arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkaran 2007 yılında İsveç’te yapılan çalışmadan alınmıştır. Çalışma, TV’den gelen elektromanyetik radyasyonun bağışıklık sistemini baskılayabileceği ve kanseri artırabileceği olasılığını öne sürüyor.

ABD’de kasa yayları ve yatak çerçeveleri, FM ve TV yayınlarıyla aynı uzunlukta olan metalden yapılmıştır. Antenlerde uyumak, vücudu kanseri teşvik eden güçlendirilmiş elektromanyetik radyasyona maruz bırakır.

Diğer bir husus ise yaylı yatağın toz akarları, dışkı, küf ve küf için bir kuluçka makinesi görevi görmesidir, çünkü bahar bu şeylerin iltihaplanması için boşluklar yaratmaktadır. Yaylı yatağınız 10 yıl sonra ağırlığını ikiye katlarsa şaşırmayın. Bununla birlikte, yaylı yatak için büyük bir hayır-hayır.

Acele etmeyin

Bir yatak satın almadan önce acele etmekten ve çeşitli uyku pozisyonlarını denemekten korkmayın. Bunu yapmak, onunla uyumluluğu sağlayacaktır. Bir uzmana göre, müşteriler yatağa uzanmak için iki dakika kadar az zaman harcıyor, bu çok önemli bir şey için çok kısa.

İnternetten satın alıyorsanız, boyunuza, kilonuza ve uyku alışkanlıklarınıza göre size önerilerde bulunabilmeleri için şirketi aramalısınız. Birçok şirket, alerji olmadığından emin olmak için materyallerinin bir örneğini de gönderecektir. Ayrıca, müşterinin ürünle ilgili geri bildirimlerini öğrenmek için koyun yatağı incelemelerini saymak gibi şilteler arayın. Biraz araştırma yapın ve sormaktan korkmayın.

Paket servisi

Organik bir yatak satın almak sizin için maliyetli olabilir. Ortalama bir geleneksel lateks veya yaylı yatak, organik bir lateks için 2000 ila 2500 $ ‘a kıyasla yaklaşık 1000 ila 15000 $’ a mal olacaktır. Organik bir yatak satın almadan önce bütçenizi de göz önünde bulundurmanız akıllıca olacaktır.

Ancak yorucu bir işten sonra kaliteli bir uyku ile kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız yukarıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun. Bu ipuçları, gerçekten hak ettiğiniz kaliteli organik yatağı almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın