OSB plakaları veya tahtaları nasıl boyanır ve cilalanır


OSB levhalar, aynı yönde yönlendirilmiş ağaç yongalarının oluşturduğu, farklı tipte bağlayıcılarla birleştirilen, basınç ve yüksek sıcaklıklara maruz kalan birkaç katmandan oluşur. Böylelikle, katkı maddelerinin eklenmesi sayesinde daha iyi dirençli ve daha iyi performans gösteren bir malzeme elde edilir. Ancak ahşabın ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve karakteristik rengi gibi özellikleri kalır.

İç tasarımda OSB panoları

Amerikan OSB çubuğu

Bu tahta ahşap evler veya prefabrik evlerin yapımında kullanılır. Aynı yapıda kullanılır, son kaplama malzemesi olarak değil. Ancak mimari ve tasarımdaki yeni trendler, binaların yapısal malzemelerini, metal kirişleri, betonu, açık tuğlaları veya bu tür levhaları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Şu anda OSB’nin kullanımlarından biri, hem tavanlar, duvarlar ve hatta zeminler için iç kaplama içindir. Mobilya imalatında da kullanılmaktadır. Bu, diğer ahşap levhalarda olduğu gibi malzemeyi lekelerden korumak veya sadece rengini değiştirmek için örtme ihtiyacı yaratır.

OSB’nin kaplama, mobilya ve dekorasyondaki avantajları

Ahşap ev

Levha, özellikle masif ahşap veya kontrplak yerine geçecek şekilde diğer iç kaplamalarla karşılaştırılır. OSB’nin bazı olağanüstü avantajları vardır:

  • Görmesi ve manipüle etmesi kolaydır
  • Maliyeti doğal ahşap ve diğer levhalara göre daha düşüktür
  • Üretimi daha az çevresel etkiye sahiptir
  • Geri dönüştürülmüş ahşap içerebilir ve tamamen geri dönüştürülebilir
  • Görünümü ahşabın rustikliğini ve sıcaklığını korur.
  • Doğru katkı maddelerine sahipse suya ve haşerelere karşı dayanıklıdır.
  • Levhaların büyük boyutları ve çeşitli kalınlıkları onları çeşitli kullanımlara uygun hale getirir.

OSB panolarının verniklenmesi

OSB mutfak mobilya kapıları

OSB, geleneksel ahşapta yapıldığı gibi, büyük komplikasyonlar olmaksızın cilalanabilir. Vernik, ağaç yongalarının rengini ve şeklini de vurgulayan koruyucu bir katman sağlar. Vernik ayrıca temizliği iyileştirmek, kirin yapışmasını önlemek, sürtünmeye ve nihayetinde suya direnç kazandırmak için özel bir parlaklık verir.

Paso 1: Bu ahşap yonga levhaları cilalamak için önce yüzeyi zımparalayın, pürüzleri giderin ve malzemenin tutuşunu iyileştirmek için gerekli mordan oluşturun.

Paso 2: Daha sonra yüzey tamamen temiz olmalı, zımparalamadan elde edilen tozdan arındırılmalıdır, aksi takdirde yüzey pürüzsüz olmayacaktır.

Paso 3: İlk kat vernikten önce, ahşap yonganın şekil ve damarlarını korurken tahtayı orijinalinden farklı bir renk vermek için boyamak mümkündür. Ham ahşapla olduğu gibi boyanır, cila ve vernikler için leke uygulanır, uygun çözücüde seyreltilir.

Paso 4: Boya kuruduktan sonra ilk kat verniği uygulayın. Vernik, beyaz ispirto veya terebentin için% 10 ile% 15 arasında inceltici ilave edilmesi tavsiye edilir.

Paso 5: Kuruma sürelerine göre sonraki vernik katlarını uygulayın. Bir önceki tabakayı çıkarmadan, yaklaşık 220 numaralı zımpara kağıdı ile katlar arasında düzgün bir şekilde zımparalamayı unutmayınız.

OSB levhalarının boyanması

Siyah boyalı OSB

Ahşap gibi hem su bazlı boyalarla hem de solvent bazlı boyalarla boyanabilirler. Akrilik emayeler veya sadece akrilik, OSB levhalar için mükemmeldir. Sentetik emayeler, özellikle daha fazla sürtünme olan yüzeylerde veya açık havada iyi bir iş çıkarır.

Paso 1: Ahşap yonga levhaları boyamak için önce yüzeyi zımparalamanız, pürüzleri gidermeniz ve gerekli mordanları oluşturmanız gerekir.

Paso 2: Ardından, boyanın yapışmasını iyileştirmek için zımparalamadan kaynaklanan tozu temizleyin.

Paso 3: Boyamadan önce, yüzeyi kapatmak için bir kat astar uygulamak ideal olur, böylece çok fazla boya emmesini engeller. Fiksatif veya solvent bazlı bir kapatıcı tavsiye ederim.

Paso 4: Astar kuruduktan sonra, ilk kat boyanın zamanı gelmiştir. Su bazlı veya solvent bazlı akrilik, hangisini seçerseniz seçin.

Paso 5: İlgili kuruma sürelerine göre sonraki kat boyaları uygulayın. Katlar arasında her zaman çok nazikçe zımparalamak ve iyice temizlemek tavsiye edilir.

Artık OSB levhalarının iç mekanlar için ve aynı zamanda mobilya üretimi için iyi bir alternatif olduğunu biliyorsunuz. Ama aynı zamanda, erdemlerinden yararlanarak görünümlerini iyileştirmek için cilalanabilir ve boyanabilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir: