Oturma Odanızın Ferah Görünmesini Sağlamak Için 10 Dekor İpuçları

Oturma odaları evinize açılan bir kapı görevi görür. Bu nedenle, küçük bir alanda yaşıyorsanız, bir odanın her iç yönü önemlidir. Düzgün tasarlanmamışsa, büyük alanlar bile sınırlı ve küçük görünebilir. Ancak, oturma odanıza bazı basit ipuçları uygulayarak, görünümünü yenileyebilir ve normalden daha geniş ve daha temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Oturma odanızı kolayca yaratmanıza yardımcı olacak 10 DIY ipucunu seçtiğimiz için daha fazla kendinizi yormayın.

Pencereleri Ve Zemini Temizleme

Genellikle gözden kaçan, ancak en kullanışlı ve kullanışlı çözüm. Bazen sadece temizlik ve düzen, görünüşte kapalı bir odanın ferah görünmesini sağlamanın anahtarıdır. Oturma odanızda pencere veya balkon varsa, bunları düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Pencerelerin temizlenmesi odanıza doğal ışığın girmesini sağlayacaktır. Böylece, bir odadaki bol miktarda ışık, zemine benzer şekilde daha büyük görünmesini sağlar. Temiz zeminler odanın görünümünü iyileştirir.

Odanızı Yumuşak Renklerle Boyayın
Küçük Açık Plan Salon Daire

Oturma odanızı boyadığınız renk odanın hissini etkileyebilir. Odanızın olduğundan daha büyük görünmesini sağlamak için odanızı yumuşak renk tonlarında ve beyaz, mavi ve yeşil tonlarında boyayın. Aqua, krem, açık pembe, açık mavi, beyaz vb. Pastel renkler ve beyaz ve gri gibi nötr renkler aynı amaca ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Aydınlatma
Çatı Odalarında Aydınlatma

Doğal ışığın oturma odanıza girmesini sağlayın. Oturma odanızda yeterli ışık olmaması durumunda aydınlatma armatürlerini takın. Zaten yeterli aydınlatma armatürü yuvalarınız varsa, loş ampulleri parlak ışık tüpleri / ampulleri ile değiştirin. Parlak aydınlatılmış alanlar, küçük bir alanın etkisini ve hissini aydınlatır ve ferah görünmesini sağlar. Işık fikstür çeşitleri vardır; oturma odanızın büyüklüğüne ve bütçenize göre uygun olanı seçebilirsiniz.

Mobilyaları Yeniden Düzenleyin
Mobilya

Oturma odanızdaki mobilyaların yeniden düzenlenmesi, ferah görünmesini sağlamak için en verimli ve ucuz yollardan biridir. Aynı tür mobilya düzenlemeleri zaman zaman sınırlı gibi görünebilir. Mobilyaların yeniden düzenlenmesi yalnızca zaman ve çaba gerektirdiğinden, mobilya ayarlarını istediğiniz zaman yeniden yapılandırabilirsiniz. Yeniden düzenlemenin bir yararı da büyük bir stres kırıcı olduğunu kanıtlayabilmesidir.

Çok Amaçlı Dolapları Kullan
Dolap

Oturma odanızın görünümünü değiştirmek için yatırım yapmak istiyorsanız, çok amaçlı dolaplar son derece yararlı olabilir. Çok amaçlı dolaplar üç bölüme ayrılır, alt ve üst bölüm depolama için eşit yuvalara ayrılır. Orta bölüm hem yazma / çalışma masası hem de depolama alanı olarak hizmet vermektedir. Kıyafetleri tutmak için alt ve üst bölümü ve çalışma materyallerini saklamak için bir orta bölümü kullanabilirsiniz. Piyasada çok amaçlı dolaplar mevcuttur; bütçenize göre birini seçebilirsiniz.

Ahşap Mobilya Alın

Oturma odasında depolamak için ahşap mobilyalar kullanmak görünümünü tamamen değiştirebilir. Ancak, oturma odanızın küçük görünmesine neden olabileceğinden koyu kahverengi renkli mobilyaları tercih etmediğinizden emin olun. Odanızın ferah görünmesini sağlamak için krem ​​rengi ahşap mobilyaları tercih edin. Ama odanızı çok fazla mobilya ile karıştırmayın.

Duvar dekoru

Evet, doğru okudunuz! Anılarınızı sevdiklerinizle ya da diğer el sanatlarıyla duvara asabilirsiniz. Duvarınızı çok fazla fotoğraf / el işi ile karıştırmayın. Dört ila beş fotoğraf (A4 veya A3 boyutunda) odanızın hissini yenileyecek kadar yeterlidir. Fotoğrafları beşgen şeklinde düzenleyin. Fotoğrafın boyutu büyüdükçe, odanız geniş görünecektir.

Yaşam Boyu Duvar Kağıdı

Yaşam boyutu duvar kağıdı başka iyi bir seçenektir. Yaşam boyutundaki duvar kağıtlarının bir odanın hissini en üst düzeye çıkardığı kanıtlanmıştır. Yeterli bütçeniz varsa, oturma odasındaki belirli bir duvar için gerçek boyutlu duvar kağıdını seçin. Ayrıca dokulu bir duvar seçebilirsiniz. Birini kendiniz boyayabilirsiniz.

Kumaş Ve Renkleri
Pencere Perdesi Tasarımı

Hafif pamuklu kumaş kullandığınızdan emin olun (perdeler ve koltuklar için). Işıltılı ve ağır kumaş kullanmak odanızın dar ve küçük hissetmesini sağlayabilir. Beyaz, krem ​​ve bej renkler sadece pozitif enerji yaymakla kalmaz, aynı zamanda küçük oturma odasının büyük görünmesini sağlayabilir. Ayrıca, zıt renkler kullanmak odanızın hissini engelleyebileceğinden, odanın genel renk şemasına uygun renk kumaşını seçin.

Oturma odasında dikey Bahçe

Artık ihtiyacınız olmayan eşyalardan kurtulun. Kırık sandalyeler, hasarlı gazete yığını veya başka bir şey, bu eşyaları en erken şekilde atın. Gazete ve kitaplar söz konusu olduğunda, bunları saklamak için bir yer atayın ve sadece tahsis edilen yerde tutmanızı sağlayın. Kanepeye çamaşır atmaktan kaçının.

Ayrıca, oturma odanıza bağlı bir balkon varsa, dikey bir bahçe kurabilirsiniz. Dikey bahçeler, evinize giren havanın kalitesini artıracaktır.

Bir cevap yazın