Pas nasıl kaldırılır-Metaldeki Pas Nasıl Giderilir

Pasın görülmesinin, belirli paslanmış nesnenin işlendiğinin bir işareti olduğunu varsayma eğilimindeyiz. Bununla birlikte, pek çok insanın farkına varmadığı şey, pası nasıl gidereceğinizi öğrenebileceğiniz ve alete yeni bir soluk verebileceğinizdir. Aşındırıcı lekenin kayboluşunu seyrederken süreç de çok tatmin edici!

Pas, demir zamanla oksijene maruz kaldığında doğal olarak oluşan bir süreç olan demir oksittir. Su, metale zarar veren hoş olmayan bir manzara yaratarak bunu çarpıcı bir şekilde hızlandırır. Pas ne kadar uzun süre dokunulmadan bırakılırsa, metalin olmadığı noktaya o kadar çok aşınır.

Neyse ki, pası temizleyerek nasıl çıkaracağınızı öğrenerek bu süreci durdurabilirsiniz ve bunu yapmanın birden fazla yolu vardır! Pasın nasıl çıkarılacağı ve öğelerinizin nasıl kaydedileceği ile ilgili bazı seçenekler için okumaya devam edin.

Sirke ile pas nasıl temizlenir

 1. Eşyaları kapaklı bir şeye koyun ve sirkeye tamamen batırıldıklarından emin olun.
 2. Kabı sallayın ve bir gün kadar bekletin.
 3. Sirkeyi boşaltın ve paslanmaz, parlak yeni bir nesne görmelisiniz!
 4. Hala bir miktar pas kalırsa, işlemi tekrarlayın ve nesneyi biraz daha uzun süre bekletin, böylece asidin pası yemek için daha fazla zamanı olur.

Fırın temizliği, kanal temizleme ve hatta sadece su ısıtıcısını kireçten arındırma dahil olmak üzere hemen hemen her türlü temizlik durumunda doğal temizlik ürünlerinin kullanılması harika.

Bir limonla pas nasıl çıkarılır

Paslı bileşenleri ıslatamaz veya bir şişeye sığdıramazsanız, limon veya misket limonu biraz tuzlu olacaktır.

 1. Paslı bölgeyi tuzla kaplayın ve üzerine limon veya misket limonu sıkın.
 2. İki veya üç saat oturmasına izin verin
 3. Ardından bir ovucu veya çelik yün ile ovalayın. Limon veya misket limonu kabuğunu da kullanabilirsiniz!

Bu noktada pas oldukça gevşek olduğundan, çelik yünü ile çok sert ovalamak istemezsiniz, o kadar gevşek ki, aslında kabuk hile yapacak kadar aşındırıcıdır.

Kabartma tozu ile pas nasıl giderilir

Evinizin etrafında bulunan bir başka pas sökücü de kabartma tozu ve diş fırçasıdır.

 1. Sadece kabartma tozunu bir kaseye dökün ve akmayacak kadar kalın bir macun oluşturmak için biraz suyla karıştırın.
 2. Pastayı paslı bölgeye uygulayın ve birkaç saat bekletin.
 3. Buradan bir diş fırçasıyla iyice fırçalamalısın.

Bu yöntemin başka bir versiyonu el sabunu ve bir patatesi içerir (bunun nasıl olduğunu bilmiyoruz), ancak patatesi ikiye bölebilir ve sabunun her yerine sürüp sonra bunu bir süre pas üzerinde bırakabilirsiniz. birkaç saat, ardından tamamen çıkarmak için biraz ovalama.

Bir metal levha üzerinde pas
Julian yüksek vokal

Kromdan pas nasıl çıkarılır

Aracınızın bir bölümünde biraz pas görmeye başlayan güzel bir krom kaplama varsa, durumu hızlı bir şekilde düzeltmek isteyebilirsiniz. Krom bir metal değildir, ancak dekoratif özelliği oluşturan kaplama paslanmaya karşı hassastır.

Kromdan pası gidermenin en iyi yolu, aşağıdaki adımları gerektiren alüminyum folyo yöntemidir:

 1. Alanı yumuşak bir sünger ve temiz su ile kir veya pislik kalmayacak şekilde temizleyin.
 2. Biraz tuz eklenmiş temiz suya biraz alüminyum folyoyu batırın. Daha sonra ıslak folyodan küçük şeritleri yırtın ve krom üzerindeki paslı bölgelere yapıştırın.
 3. Folyoyu herhangi bir pas lekesinin üzerine sürün (folyodaki alüminyum paslanmış noktaları törpüleyecek, dolduracak ve kapatacaktır).
 4. Tüm pas bittiğinde, tüm alanı ıslak bir bezle silin ve başka bir temiz bezle kurulayın.

Ciddi bir dirsek gresi ile pas nasıl giderilir

Özellikle temizlenmesi zor olan pas, kazıma ile hedeflenebilir. Araba gibi geniş ve kolay erişilebilir bir alanla uğraşıyorsanız kullanmak isteyebileceğiniz yöntem budur.

Kazıyıcının seçimi, pasın ne kadar kötü olduğuna bağlı olacaktır. Kalın pas en iyi şekilde bir boya kazıyıcı veya tornavidayla tutturulur. Çelik yün veya kaba zımpara kağıdı iyi çalışır ve bir elektrikli zımpara makineniz varsa iş önemli ölçüde daha kolay hale gelir. Buradaki hile, pası temizlerken alttaki metali çizmemeye veya zarar vermemeye dikkat etmektir.

Pas lekeleri nasıl çıkarılır

Can sıkıcı bir şekilde, pasın tek kurbanı metal değildir. Giysiler ve pasla temas eden hemen hemen her şeyin başı belada olabilir. Pas lekeleri en iyi şekilde limon suyuyla çıkarılır.

 1. Lekeyi yaymamaya çalışırken etkilenen bölgeye sürün, ardından suyla durulayın.
 2. Giysiyi normal şekilde yıkayın
 3. Ve leke hala mevcutsa, limon suyuna biraz tuz ekleyin ve tekrar deneyin.

Pas lekeleri sadece kıyafet değil, duvarda veya verandaysa, biraz su ile sert bir tel fırçanın işe yaraması gerekir. Sadece lekeyi ıslatın ve ardından iyice fırçalayın. İçeriğinde oksalik asit bulunan bir temizlik ürünü kullanarak bunu biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Elektrikle pas nasıl giderilir

Bu kesinlikle en basit yöntem olmasa da, elektroliz pası gidermenin harika bir yoludur; sadece çok dikkatli olmalısın (ve muhtemelen bir tamirciye veya elektrikçiye gitmelisin). Bir araç akü şarj cihazı kullanın ve paslanmış aleti, tamamen suya batacak şekilde büyük bir su havuzuna yerleştirin. Ayrıca bir parça ‘kurban’ demire ve biraz da çamaşır tozuna ihtiyacınız olacak.

Hem metal parçasını hem de çamaşır tozunu suya koyun. Şarj cihazının fişinin çekildiğinden emin olun, ardından negatif terminali paslanmış aletinize ve pozitif terminali ‘kurban’ parçaya bağlayın. Pozitif terminal konektörü suyun üzerinde OLMALIDIR.

Şarj cihazını prize takın, açın ve bir gece bırakın. Sabah, şarj cihazının fişini çekin ve terminallerin bağlantısını kesin; tüm pas gitmiş olmalıdır! Değilse, bu işlemi tamamlanıncaya kadar gerektiği kadar tekrar edebilirsiniz.

Arabada pas
Nikolai Justesen

Sıkça Sorulan Sorular

Pası doğal olarak nasıl temizlersiniz?

Pası gidermenin en doğal yolu limon veya misket limonu ve biraz tuz kullanmaktır. Paslı bölgeyi tuzla kaplayın ve üzerine limon veya misket limonu sıkın. Hepsinin iki veya üç saat oturmasına izin verin, ardından bir ovucu veya çelik yün ile fırçalayın.

Bir başka doğal pas sökücü de kabartma tozu. Sadece bir kaseye dökün ve bir macun oluşturmak için biraz suyla karıştırın. Pastayı paslı bölgeye uygulayın ve birkaç saat bekletin, ardından pası çıkarmak için bir diş fırçası ile iyice ovun.

Pası çıkarmak için metali sirkeye ne kadar süre batırırım?

Paslı nesnenizi sirke dolu bir kaba koyup çalkaladıktan sonra hepsini bir gün kadar bekletin. Bundan sonra sirkeyi boşaltabilir ve yeni, temiz nesnenizi ortaya çıkarabilirsiniz. Hala bir miktar pas kalırsa, işlemi tekrarlayın ve biraz daha uzun süre bekletin, böylece asidin pası yemek için daha fazla zamanı olur.

En iyi ev yapımı pas sökücü nedir?

Ev yapımı pas giderme çözümleri söz konusu olduğunda, birkaç seçeneğiniz vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Sirke
 • Kabartma tozu ve su
 • Bir limon veya misket limonu
 • Hiçbir şeyin karışımı yok, sadece eski moda metal üzerine metal kazıma

Bunların hepsi pası gidermede etkilidir; Paslanmanın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak hepsini kaldırmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

Çözüm seçiminiz, temizlemeye çalıştığınız öğeye de bağlı olacaktır. Bu seçeneklerin tümü, limon suyu (bir yüzeye yerleştirilebilen) ve tabii ki kazıma seçeneği hariç, nesnenin çözeltiye batırılmasını gerektirir. Bir tuğla duvardaki pası temizliyorsanız, bir miktar suyla sert bir tel fırça etkili bir temizleme şekli olmalıdır.

Yeni kadar iyi paslanmayan ürünlerinizin tadını çıkarın

Umarım yukarıdaki işlemlerden biri işe yaramıştır ve eşyalarınız artık paslanmazdır! Her yöntemin kolaylığı nihayetinde pas seviyenizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır, pasa ne kadar çabuk ulaşırsanız o kadar kolay olacaktır.

Bu nedenle, herhangi bir paslanmanın oluşmaya başladığını gördüğünüz anda yukarıdaki seçeneklerden birini deneyin ve yalnızca hızlı bir temizlik sürecine girmeyeceksiniz, aynı zamanda eşyanız mümkün olan en uzun kullanım ömrünü görecek!

Bir cevap yazın