Plastik sandalye boyama


Plastik bahçe sandalyeleri ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kullanışlıdır. plastik sandalye boyası,plastik sandalye boyama Sıcak aylara hazırlanmak ve bahçeyi buna göre dekore etmek için size bu tür eski plastik sandalyeleri çok kolay bir şekilde nasıl özelleştireceğinizi öğretiyoruz.

plastik sandalye boyama

NEYE İHTİYACIN VAR?

 Araçlar

 •  Baize
 •  Sünger
 •  Palet
 •  Yumuşak kumaş

 malzemeler

 •  Plastik astar (sprey)
 •  Reçine Mobilya Temizleyici
 •  Bahçe Mobilyası Boyası
 •  Plastik sandalye

ADIM ADIM

1. Plastik sandalyeyi sabun ve suyla temizleyin

Terastaki ve bahçedeki sandalyeler, aksi nasıl olabilir ki, zamanla kir tutuyor. Bu tür bir sandalyeyi boyamak için, boyanın iyi kavranması ve sonucun mümkün olan en iyi şekilde olması için önce onu artıklardan ve tozdan arındırmanız gerekir. Biraz sabunla bir kova su alın ve bir bezle sandalyeyi yıkayın.

Sandalyeyi yüksek basınçlı suyla durulayın (mümkünse)

Yıkamayı bitirmek için fırsatınız varsa, en iyisi sabunu ve suyu basınçlı suyla çıkarmaktır. Basınçlı bir yıkayıcı veya hortum en uygunudur, ancak eğer yoksa endişelenmeyin, başka bir bez ve bir kova temiz su ile yapabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, basınçlı yıkayıcı her türlü toz, kir veya çim izlerini gidermenize yardımcı olacaktır.

2. Plastik bir bahçe mobilyası onarıcı temizleyici uygulayın

Bahçe mobilyaları mantıklı olduğu gibi açıkta zarar görür. Bu nedenle, bir sandalyeyi yenilemek ve özellikle onu boyamak ve yeni gibi bırakmak istediğimizde, daha önce plastik bahçe mobilyaları için bir restoratör ile bir işlem uygulamak en iyisidir. 500 ml’lik şişelerde gelen HG’lerden birini denedik. sıvı. Yeterli olandan fazla.

Plastik sandalye yıkandıktan sonra kuruduktan sonra, sıvı düzenleyici bir bezle yalnızca tek yönde uygulanır, çünkü bu HG betonu da biraz parlatma etkisine sahiptir. Restoratör uygulandıktan sonra, yüzeyi tamamen temiz bırakmak ve cilalamak için yumuşak ve temiz bir bezle silin.

3. Plastik sandalyeye plastik bir astar uygulayın.

Sandalyeye uygulayacağımız boyanın plastiği iyi kavraması için gözenekli bir malzeme olduğu için önce astar uygulamalıyız. Kullandığımız, sprey formatındadır. Sandalyeye uygulamak için sprey kutusunu iyice çalkalayın ve ardından sandalyeye yaklaşık 12 inç mesafeden püskürtün. Boyamaya devam etmeden önce, üretici tarafından belirlenen süre boyunca kurumasını bekleyin.

4. Plastik sandalyeleri boyayın

Şimdi evet, en eğlenceyi oyna. Plastik sandalyeleri boyayın. Bahçe mobilyalarında, dış etkenlere karşı özel dayanıklılığı olan özel boya kullanın. Rengi biraz solmuş olan bahçeye hayat vermek için bir sarı seçtik. Ne düşünüyorsun? Boyayı bir mala ile, aslında sizin için en rahat olan boyutta uygulayın.

İlk katın kurumasını bekleyin ve boya kuruduktan sonra ikinci kat boya uygulayın.

Değişim bizi büyüledi. Umarız bu ilkbahar ve yaz için plastik sandalye boyamayı da düşünüyorsunuz. Şüpheniz varsa, bize bir yorum yazın 

Plastik sandalyeler nasıl boyanır?

Aşağıda, plastik sandalyeleri veya mobilyaları yeni gibi görünmeleri için nasıl boyayabileceğinizi açıklıyoruz.

Değerlendirme

Balkonda, terasta veya bahçede plastik sandalyelerin olması yaygındır . Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları ile karakterize edilen mobilyalardır. Ancak zaman geçtikçe, dışarıda olmaktan ve güneşe maruz kalmaktan renk kaybetme eğilimindedirler.

Bunların yeni ve daha uzun ömürlü olması için, biraz bakım yapmak ve sık sık boyamak uygundur.

Plastik bir sandalye boyamak için ihtiyacınız olacak:

 • Araçlar
 • İnce kumlu el zımpara kağıdı veya zımpara
 • Kısa saç rulosu
 • malzemeler
 • Alkol
 • Sentetik dış cephe emaye
 • Astar

Plastik sandalyelerin nasıl boyanacağına adım adım

İlk adım, sandalyenin yüzeyini boyanabilecek şekilde hazırlamaktır. Bunu yapmak için , sandalyeyi ince taneli bir zımpara kağıdı ile zımparalamalı veya cilalamalıyız . Daha sonra oluşan tozu alkolle nemlendirilmiş bir bezle silerek temizleyin.

Bir sonraki adım sandalyeyi boyamak olacak. Bunu yapmak için plastik mobilyalar için uygun bir emaye seçmemiz gerekecek . Sandalyenin yüzeyi gözeneksiz bir malzeme olduğundan ve iyi emmediğinden, öncelikle bir astar kat uygulamak en iyisidir .

Plastik astarı uyguladığımızda, iyice kurumasını beklememiz ve ardından bir veya iki kat emaye vermemiz gerekecek.

Bu tür çalışmalarda , sandalyeyi boyama işini çok daha kolaylaştıracak sprey boya kullanabilirsiniz . Bazı durumlarda astar genellikle sprey emayeye dahil edilir.

Plastik boya nasıl püskürtülür

Sprey boya kullanmak, eski eşyaları yenilemek, yeniden dekore etmek ve onlara yeni bir görünüm kazandırmak için harika bir yoldur. Doğru ürünü kullanırsanız, plastik nesneleri bile sprey boya ile boyayabilirsiniz. Bu sayede dış mekan mobilyalarından, anahtar kapaklarına, fotoğraf çerçevelerinden oyuncaklara ve çok daha fazlasına kadar her şeyi hayata geçirmek kolaydır. Nesnenin düzgün bir şekilde boya ile kaplandığından emin olmak için boyamadan önce temizlemeniz ve zımparalamanız önemlidir. Aksi takdirde boya nesnenin yüzeyine tam olarak yapışamayacaktır. Ayrıca, sprey boya kullanırken, kendinizi dumandan korumak için iyi havalandırılmış bir alanda çalışmanız önemlidir.

Bölüm1Nesnenin yüzeyini temizleyin ve zımparalayın

 1. 1Plastik nesneyi temizleyin. Küçük bir nesne boyuyorsanız, bir lavaboyu ılık suyla doldurun ve bir çay kaşığı (5 ml) sıvı bulaşık sabunu ekleyin. Bir bez kullanarak lavaboda yıkayın. Daha büyük bir nesne için, bir kovayı sabun ve suyla doldurun. Sonra sabunlu suya bir sünger veya bez batırın ve öğeyi temizlemek için kullanın. 
  • Boyanın yapışmasını engelleyebilecek tozu, kiri ve diğer parçacıkları temizlemek için boyamadan önce tüm yüzeyleri temizlemeniz gerekir.
 2. 2Öğeyi durulayın ve kurulayın. Temizledikten sonra, herhangi bir kir ve sabun kalıntısını temizlemek için temiz su ile durulayın. Sonra fazla suyu emmesi için bir havlu veya bezle kurulayın. Ürünün en az 10 dakika veya su buharlaşana kadar kurumasını bekleyin.
 3. 3Yüzeyi zımparalayın. Nesne tamamen kuruduğunda, tüm yüzeyi bir parça ince kumlu zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Bu, yüzeyin biraz pürüzlü olmasına neden olacak ve boyanın yapışacak bir şeyi olmasını sağlayacaktır. 
  • İnce taneli zımpara kağıdı, tane sayısı 120 ile 220 arasında olan bir zımpara kağıdıdır.
  • Daha önce boyanmışsa boyayacağınız nesneyi zımparalamanız çok önemlidir. Orijinal boyayı olabildiğince çıkarmak için zımpara kağıdı kullanın.
 4. 4Nesnenin yüzeyini temizleyin. Plastik öğeyi temizlemek için mikrofiber bir bez, tüy bırakmayan bir bez veya yapışkan bir bez kullanın.Bu, kumlama işleminden kiri, tozu ve plastik parçacıkları çıkaracaktır. Boya plastik yerine toz partiküllerinin üzerine düşeceğinden, nesnenin yüzeyinde kalan toz ve diğer kalıntılar boyanın kendisine yapışmasını engelleyecektir.

Bölüm2Çalışma alanını koruyun

 1. 1Mümkünse projeyi dışarı çıkarın. Sprey boyayı solumak tehlikelidir. Ayrıca, aşırı püskürtme ve tozdan kaynaklanan parçacıklar, yakındaki yüzeylere kolayca düşebilir. Boya püskürtmek istediğiniz nesneyi mümkün olduğunda dışarı çıkarın, örneğin sıcaklığın orta olduğu, yağış olmadığı ve günün sakin olduğu zamanlarda.
  • Sprey boya uygulamak için ideal sıcaklık aralığı 18 ile 25 ° C (64 ile 77 ° F) arasındadır.
  • Sprey boyayı uygulamak için ideal nem yüzdesi% 40 ile% 50 arasında olmalıdır. 
  • Evinizin dışına boya püskürtemiyorsanız, mümkünse projeyi bir kulübeye veya garaja götürün.
 2. 2İç mekanları havalandırın. Sprey boyayı solumak sağlığınız için kötüdür. Bir odanın içinde çalışmanız gerektiğinde, kendinizi korumak için pencereleri, kapıları açın ve bir egzoz fanı açın. Boyayı hava ile dağıtabilecekleri için fanları açmayın.
  • Sprey boya ile sık sık çalışıyorsanız, aktif bir kömür koruyucu maske satın alın. Bu tür bir maske ciğerlerinizi koruyacak ve sizi sprey boyaya maruz kalmayla ilgili sağlık sorunlarından koruyacaktır. [7]
 3. 3Sprey boya ile boyamak için ev yapımı bir kabin yapın. Bu kabin, çevredeki alanları aşırı boya sıçramasından koruyacaktır. Ayrıca boyalı nesnenin henüz ıslakken toz ve kir ile temas etmesini engelleyecektir. Daha küçük projeler için, bir kutu ve makas kullanarak kendi sprey boya kabininizi yapabilirsiniz.
  • Boya püskürteceğiniz nesnelerden daha büyük bir kutu bulun.
  • Kapağı oluşturan kanatları kesin.
  • Kutuyu, açıklık size bakacak şekilde yan yatırın.
  • Üst paneli kesin.
  • Kutunun alt, yan ve arka panellerini yerinde bırakın.
  • Nesneyi alt panelin ortasına yerleştirin.
 4. 4Çevreleyen alanları örtün. Daha büyük projeler için, kendi sprey boya kabininizi oluşturamayabilirsiniz. Zemini ve çevresindeki alanları aşırı boya sıçramasından korumak için, yüzeylerine büyük bir damla bez veya bir parça karton yayın. Ardından boyamakta olduğunuz nesneyi damla bezin veya kartonun ortasına yerleştirin.
  • Damla bezi fazla boyadan da korumak istiyorsanız, üzerine birkaç gazete yayın ve ürünü gazetelere koyun.

Bölüm3Boyayı uygulayın

 1. 1Doğru boya türünü seçin. Farklı boya türleri gerektiren farklı malzemeler vardır. Plastik olması durumunda, bu malzeme genellikle özel tipte bir sprey boya gerektirir. Doğru boya türünü kullanmazsanız, nesnenin yüzeyi kabarabilir veya köpürebilir, pullaşmaya başlayabilir veya boyanın düzgün bir şekilde yapışmasına izin vermeyebilir. Plastik yüzeyler için özel olarak formüle edilmiş veya plastik nesneler için uygun sprey boyaları arayın.
  • Plastik sprey boya markaları arasında Krylon, Valspar ve Rustoleum bulunmaktadır.
 2. 2Bir kat boya uygulayın. Sprey boya kutusunu sallayın. Ardından nesneden 12 ila 18 inç (30 ila 50 cm) uzakta tutun. Sprey boyanın başlığını nesneye doğrultun ve aşağı doğru bastırın. Boyayı püskürtürken, yüzeye ince, eşit bir kaplama uygulamak için kutuyu nesnenin üzerinde dikey veya yatay olarak bir yandan diğer yana hareket ettirin.
  • Boya düzensiz görünebileceğinden, nozulu doğrudan tek bir noktaya doğrultmaktan kaçının. Bunun yerine, boyayı püskürtürken kutuyu hareket ettirin. 
 3. 3Ceketin kurumasını bekleyin. Sprey boyanın kuruması genellikle sekiz ila otuz dakika sürer. İlk kat boyayı uyguladıktan sonra, ikinci katı uygulamadan önce veya diğer tarafı boyamak için nesneyi ters çevirmeden önce kurumasını bekleyin.
  • Kullandığınız boyanın tam kuruma sürelerini belirlemek için teneke kutu etiketindeki üreticinin talimatlarına bakın. 
 4. 4İkinci bir kat boya uygulayın. Çoğu nesne, en az iki kat sprey boya ile güzel görünecektir. İlk katın kuruma zamanı geldiğinde ikinci kat uygulayın. İnce, eşit bir kaplama elde etmek için boyayı püskürtürken aynı süpürme hareketini, yan yana veya yukarıdan aşağıya kullanın.
  • İkinci katı uyguladığınızda, başka bir kat boya gerekip gerekmediğini değerlendirmeden veya diğer tarafı boyamadan önce boyanın yaklaşık 30 dakika kurumasını bekleyin.5Prosedürü her tarafta tekrarlayın. Bazı nesnelerin, ilk boya katmanlarını uyguladığınızda erişilemeyen bir tabanı veya başka bir tarafı vardır. Son katın kuruması için yeterli zaman geçtiğinde öğeyi ters çevirin. Daha sonra aynı tekniği kullanarak iki kat sprey boya uygulayın ve boyanın katlar arasında kuruması için yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 5. 6Boyanın sertleşmesine izin verin. Boyanın genellikle kuruma süresi ve sertleşme süresi vardır. Sprey boya yaklaşık 30 dakikada kurumasına rağmen kürleşmesi yaklaşık üç saat sürer. Son kat sprey boyayı uyguladıktan sonra, normalde yaptığınız gibi kullanmadan önce en az üç saat kurumasını bekleyin.
  • Örneğin, sprey boya ile boyanmış mobilyalarda, kurur kurmaz sandalyeye oturmuyorsunuz. Bunun yerine, boyanın tamamen kuruması için birkaç saat bekleyin. 
  • Kuruma süresi, boyanın dokunarak kuruması için geçen süredir. Diğer yandan, kürlenme süresi boya moleküllerinin tam olarak bağlanması ve sertleşmesi için geçen süredir.