Resimlerle adım adım ahşap nasıl cilalanır

Bir nesneyi, mobilya parçasını veya evinizin bir bölümünü cilalamaya karar verdiyseniz, size bunu yapabileceğinizi söylemek istiyorum… bu zor bir iş değil. İlk başta biraz hantal olabilir, doğru ama biraz pratikle tekniğinizi geliştireceksiniz ve aletlerin kullanımı. Tecrübe kazandıktan ve gerekli adımları öğrendikten sonra, istediğiniz ahşabı cilalamaya teşvik edilirsiniz, sonuç daha iyi olur ve önemli ölçüde tasarruf sağlar. Başlamak için … ilk:

01: Vernik tipinin seçilmesi

Vernik boya

Hassas parçalar için

Parça bir mobilya parçası, el işi veya başka bir hassas ahşap ise iyi bir vernik kullanmanız uygun, ahşaptan sıyrılan ve dokunuşta iyi bir görünüme sahip. Bu durumda her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz, ancak benim tavsiyem nitroselüloz vernik veya genellikle adlandırıldığı gibi nitro verniktir.

Ama fırçayla ilk kez yapıyorsanız, o kadar iyi akrilik su bazlı iyi bir vernik deneyin, vernikleme sırasında daha iyi sonuçlar ve daha az zorluk yaşarsınız.

Dış mekan için

İkinci durumda, ahşap dışarıdadır ve güneşe, yağmura ve diğer etkenlere dayanmalıdır, kaliteli verniklerle korunmalıdır. Bu durumlarda en iyisi sentetik veya alkid vernikler. Ahşabın rengini daha iyi korumak için bir UV filtreleri varsa çok daha iyi.

Yüksek direnç ve zeminler için

Öte yandan, ahşap yoğun bir muamele görecekse, örneğin plank kaplı ahşap zeminlerde veya zeminlerde, platformlarda veya parkede, basamaklarda ve basamaklarda, malzemenin daha dayanıklı olması gerekir. Bu durumda bir poliüretan vernik en iyi seçimdir. Bu ürün sertliği ile karakterizedir, trafik ve sürtünmeden oluşabilecek aşınma ve yıpranmaya karşı dirençlidir.

02: İşyerini hazırlayın

Temizlenecek süpürge

Verniklemeye başlamadan önce tavsiye ederim hafif ve havadar bir yer bul. Mümkün değilse, hava sirkülasyonunu sağlamak için kapı ve pencereleri açmanın yanı sıra ortamı aydınlatmaya çalışın. Yağmur veya rüzgarsız, yaklaşık 20 ila 28 derece arasında ılıman bir sıcaklığa sahip günleri seçin. Boyama veya vernikleme yapılırken hava çok önemlidir.

Yukarıdakilere ek olarak, alan temiz, tozsuz ve mümkün olduğunca iç mekanlarda. Hala zımparalamıyorsanız, bunu yapmak için yeterince zaman ayırın ve ardından tüm toz parçacıklarını ahşabın yanı sıra bulunduğunuz ortam veya sektörden temizleyin. Bütün bunlar uygulama ve kuruma sırasında küçük partiküllerin verniğe yapışmasını önlemek içindir.

03: Yüzeyi hazırlayın

Ahşabı zımparalamak

Bir ahşabı cilalarsanız, bunun doğal olduğu, yani vernik veya başka bir boya tabakası olmadığı varsayılır. Veya başka bir şekilde, zaten verniklenmiş bir ağacın görünümünü yenilemek istersiniz. İkinci durumda, verniğin her zaman aynı aderansa ve dayanıklılığa sahip olamayacağını unutmayın.

İlk katı uygulamadan önce tüm yüzeyi nazikçe zımparalayın, ahşabın sahip olabileceği çapak ve pürüzleri gidermek için. Yüzeyi çizmemek için en iyisi tahıl ile aynı yönde yapmaktır. Ardından zımparalamadan kaynaklanan tüm tozu temizlemek için bir fırça ile temizleyin ve ardından nemli bir bezle temizleyin. Hangi zımpara kağıdına ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, her durumda hangi zımpara kağıdını kullanacağınızı öğrenin.

04: Bir astar uygulayın (sızdırmazlık maddesi veya dolgu)

Ahşap üzerine astar

Astarın ahşap üzerine kullanımı çok yaygın değildir, ancak bir ceket sürmen gerekebilirözellikle mobilya veya zeminlerde. Sealer veya Sealer, ahşabı dış etkenlerden korumanın yanı sıra nihai bitirme ürününün daha iyi yapışmasını ve sabitlenmesini sağlamak için kullanılır. Ahşabı boyamak, yani orijinal rengini değiştirmek istiyorsanız, astarlamadan önce bunu yapmanız gerekebilir.

Sızdırmazlık maddesi veya dolgu herhangi bir boya gibi kullanılır, yumuşak bir fırça yardımıyla, ihtiyacı olan tüm alanı kapsamaya çalışıyor. Bazı ürünler krank pimi ile kullanılabilir.

05: İlk kat vernik

Renk verniği

Her şey ilk kat verniğin uygulanmasına hazır olduğunda, yüzeyin temiz ve kuru olduğunu varsayarak, yumuşak kıllı bir fırça veya düz bir fırça kullanmalısınız. Ayrıca köpük aplikatörü veya pamuklu ped de kullanabilirsiniz.

Üreticinin önerdiği% 10-20 solvent ile seyreltilmiş vernik ile boyasız sektörler bırakmadan ahşabı her yönden emprenye edebilirsiniz. Her zaman emin oluyorum son geçişler damarlar lehine yapılır malzemeye uyacak şekilde ahşabın. Yeterince uzun süre kurumasını bekleyin, genellikle 8-24 saat.

06: Her zaman eller arasında zımparalayın

Ahşap masa zımparalama

İlk kat ile sadece yüzeyi kapatmış olursunuz, ancak ahşaba yumuşaklık ve parlaklık veren bir film elde etmek istiyorsanız arka arkaya katlar uygulamanız gerekecektir. İstenileni elde edene kadar her birinde sonucu sürekli iyileştirmek.

Yukarıdakiler için çok önemli vernik katları arasında 180 ila 240 arası bir zımpara kağıdı ile ve manuel olarak zımparalayın. Bu şekilde, dokunuşunu sertleştiren tüm parçacıkları çıkaracak ve bir sonraki elin yapışması için ısırık yaratacaksınız. Tozu temizlemek için sadece kuru bir fırça ve nemli bir bezle temizlemek için kalır.

07: Aşağıdaki katları uygulayın

Fırça boyama

Sonraki katmanlar, kabında olduğu gibi verniği seyreltmeden yapılabilir. Bir krank pimi kullandıysanız, her bir uygulama için onu yenisiyle değiştirmek en iyisidir. Fırça veya fırça kullanırsanız, temiz olduğundan emin olun.

Sonsuza dek her kat veya kat arasında en az bir gün kurumaya bırakın vernik. Geçiş sayısı ihtiyacınız olan parlaklığa ve istediğiniz korumaya bağlı olacaktır. Genellikle geçerlidir:

  • İyi durumdaki vernikleri yenilemek için 1 kat
  • İç mekan cilalama için 2 kat
  • İç ve dış mekanlarda ahşap için 3 kat (tipik)
  • Kalın bir kaplama ve yüksek parlaklık için 4 kat

08: Son bitirme ve bakım

Açık havada ıslak ahşap

Parçanın son kuruması, eller arasındaki kurumadan daha fazladır.Saçaklarda, tavanlarda, kapılarda veya pencerelerde bu önemli değildir ancak işlenecek ahşap zeminlerde, mobilyalarda veya parçalarda önemlidir. İkinci durumlarda, örneğin üzerine basılabilmesi için verniğin kuruma sürelerine uyulması önemlidir. Üreticinin talimatlarını okumanızı tavsiye ederim.

Zamanında doğru vernikleme, ahşabın iyi görünmesini sağlayacak şeydirve onu ajanlardan koruyacak … özellikle açık havada. Burada, rahatsızlıklardan ve ahşaba zarar vermekten kaçınmak için her iki yılda bir yeniden cilalamanız önerilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir: