Saf su elektriği iletir mi


Su elektrik iletir mi?

Su dolu bir küvete saç kurutma makinesi atmak bu noktada ilk akla gelen görüntü olabilir. Ancak bir şeyi bilmelisiniz: Su elektriği iletmez, elektriği ileten, içerdiği çözünmüş tuzlardır.

Bir malzemenin iletken olması için bir elektrolit niteliğine sahip olması, yani elektrik iletebilen iyonlara ayrışması gerekir. Bu, suda (H 2 O) değil, sodyum klorür gibi içinde çözünmüş tuzlarda olur: NaCl -> Na + + Cl  .

Yani, damıtılmış su (H 2 O molekülleri dışındaki her şeyi uzaklaştırmak için damıtma ile saflaştırılır ), elektrik iletmez. Musluklarımızdan çıkan su, evet, ancak tuzlar gibi başka bileşikler içerdiği için çözülmüş.

Gönderiyi beğendin mi? Yeni bir şey öğrendin mi? Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak ister misiniz? Yorum bırakmaktan çekinmeyin veya daha fazla soru için


Damıtılmış suyun elektriksel iletkenliği

Elektrik iletkenliği (σ sembolü) içinden elektrik akımı geçmesine olanak vermek üzere bir malzemeye veya maddeye yeteneğinin ölçüsüdür.saf su elektriği iletir mi İletkenlik, maddenin atomik ve moleküler yapısına bağlıdır. Metaller iyi iletkendir çünkü çok elektronlu ve zayıf bağlara sahip bir yapıya sahiptirler. İletkenlik ayrıca malzemenin diğer fiziksel faktörlerine ve sıcaklığa da bağlıdır.

En iyi elektrik iletkenleri bakır, altın, demir, gümüş ve alüminyum gibi metaller ve bunların alaşımlarıdır, ancak grafit veya çözeltiler gibi elektrik iletme özelliğine sahip diğer metal olmayan malzemeler de vardır ve tuzlu çözeltiler (örneğin deniz suyu).

Suyun elektriksel iletkenliğini anlamak için önce TDS’nin anlamını anlamak gerekir. TDS (Toplam çözünmüş katılar) olarak da bilinen Toplam Çözünmüş Katılar , esas olarak mineral tuzlar olmak üzere suda çözünmüş katıların toplam miktarıdır. TDS, ppm (milyonda parça) veya mg / L cinsinden ölçülür.

TDS İLE SUYUN ELEKTRİK İLETKENLİĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Sahada toplam çözünmüş katıları ölçmek zor olduğundan, suyun elektriksel iletkenliği TDS’nin bir ölçüsü olarak kullanılır.
Suyun elektriksel iletkenliği portatif ölçüm cihazları kullanılarak hızlı ve ucuz bir şekilde belirlenebilir.

Elektriksel iletkenlik, suyun elektrik akımı iletme yeteneğini yansıtır ve doğrudan sudaki çözünmüş tuzların konsantrasyonu ile ilgilidir. Bu nedenle, elektriksel iletkenlik TDS ile ilgilidir.

Sudaki tuzlar, elektriği ileten pozitif yüklü iyonlara ve negatif yüklü iyonlara çözülür.

Damıtılmış su içinde çözülmüş halde tuzlar içerir ve bu nedenle, elektrik olarak iletken olmayan ve sıfır, bir elektrik iletkenliğine sahiptir. Çözünmüş tuz içermeyen damıtılmış su, elektrik akımı iletmez, bunu iletebilecek iyon yoktur.

saf su iletken midir,

saf su elektriği iletir mi,

Bu nedenle, damıtılmış su endüstride en çok kullanılan su, sadece çok yüksek saflığı nedeniyle değil, aynı zamanda birçok pilde olduğu gibi elektrik iletmeme özelliği nedeniyle de.