Saten boya nedir


Boyalarda saten nedir?

Duvarlarımızdaki boyayı yenilediğimizde çeşitli sorular ortaya çıkıyor, saten boya nedir çünkü duvarın boyutu veya mekanın önemi ne olursa olsun, hepimiz yenilemek istediğimiz duvarlara en iyi yüzeyleri vermeye çalışıyoruz. Bu nedenle bugün, özellikle son yıllarda çok popüler olan bir tür bitirme ile ilgili ana şüphelerden birini çözeceğiz çünkü birçok kişi evlerinin veya ofislerinin dekorasyonunda tercih ediyor; bu boya parlaklığıdır. 

Resimlerin sateni opak ile parlak arasında bir ara bitişe sahiptir, yani mat bir görünüme sahiptir ancak tamamen opak değildir ve duvara parlaklık sağlayan bir parlaklık noktası korur. Bu, mekanın görünümünde büyük iyileştirmeler göstermeye olanak tanıyan farklı özellikler sağlar, örneğin bir saten kaplama ile elde edilen ışığın yansıması, tam tersine fazla parlaklığı yansıtmadığı için diğer kaplama türlerine göre tamamen farklıdır. , bir tür parlak mat görünüyor. Ayrıca geleneksel bir mattan daha fazla ışığı yansıtarak duvarın bulunduğu mekanın ortam aydınlatmasını kolaylaştırarak dekore edilen tüm mekanın iyileştirilmesine olanak sağlar. 

Saten boyanın diğer özellikleri, yıkanmasının kolay olması, boyanın bakımını ve dayanıklılığını arttırmasıdır.Yüzeyde çok yumuşak olduğu için hassas ortamlar için de bu tip son kat kullanılması tavsiye edilir. Dokunma ve görünümü, boyanın ince ve ipeksi parlaklığından dolayı hassas ve göze hoş görünür.

Bununla birlikte, saten boya bunları vurgulama ve duvar kusurlarının görünürlüğünü artırma eğiliminde olduğu için birden fazla kusurlu veya pürüzlü yüzeylerde kullanılması tavsiye edilmediğinden, bu tür bir son katın bir dezavantajı vardır. Saten boya gerektiren hasarlı duvarlar için bir çözüm, saten boya uygulamadan önce bunları onarmak, düzleştirmek ve astarlamaktır. Bu, duvardaki çatlakların ve kusurların ortaya çıkmasını önleyebilir.

Aynı şekilde saten boya ile boyama yaparken dikkatli olmalısınız, çünkü hızlı kuruyan bir boya olduğundan bu genellikle yüzeydeki parlaklığın homojenliğini engeller. Duvarın renklerinde ve parlaklığında eşitsizliğe neden olabilir. Parlaklıktaki iz veya farklılıkları önlemek için uygulamanın her duvarda ayrı ayrı ve hızlı bir şekilde yapılması tavsiye edilir. 

Saten boyayı kullanmanız için size verebileceğimiz bir tavsiye, duvarın son cilası için belirleyici olan “son kat boya” konusunda özellikle dikkatli olmanızdır.

Bu bilginin sizin için faydalı olmasını dileriz ve istediğiniz tüm mekanlarda saten boyayı kullanmaya hazır olabilirsiniz, iyi bir aydınlatma sağlamak için yandaki duvarlara özel özen göstermeniz gerektiğini unutmayın. 

Herkes boyalı bir odanın renginin nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğini belirlediğini bilir. Boya parlaklığındaki fark çok daha incedir, ancak aynı zamanda bir odanın görünümünü de etkiler ve uygun parlaklık boyanın ömrünü uzatabilir. Ancak birçok farklı sahne var; Ne tür nedir ve hangi odalara girmeleri gerekir? Pekala, bugün bu iki tür boya boyası hakkında konuşacağız. Her ikisi de çok iyi, çok amaçlı boya iç mekanlar.

Boyayı farklı kılan, yansıttıkları ışık miktarıdır. Bu onları daha parlak veya daha opak yapar.

DOSTUM

Mat boya çok düşük parlaklıktadır; bu, kusurları vurgulama eğiliminde olan çok parlak boyalara göre kusurlara ve eziklere çok daha toleranslı olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda çok zengin ve kadifemsi bir renk sağlar! Evinizin içini boyamak için mat kullanmanın dezavantajı, biraz daha az dayanıklı olmasıdır, bu nedenle koridor, banyo, mutfak veya çocuk odası gibi çabuk aşınan yerler için ideal değildir.

Mat boya koymak için mükemmel yerlerin bazı örnekleri misafir odası, ana yatak odası, yemek odası ve ev ofisidir.

SATEN

Çoğu iç oda için, saten muhtemelen boya parlaklığı için en iyi seçeneğinizdir. Mattan daha parlak, ancak yine de yarı parlaktan daha az parlak. Çok yönlüdür ve hemen hemen her odada harika görünecek!

Parlak veya hafif parlak görünmesinin yanı sıra, çizilmelere ve çıkıntılara oldukça dayanıklıdır ve yıpranmadan önce defalarca dikkatlice temizlenebilir. Bu, saten iç mekanı banyolar, girişler, çocuk yatak odaları ve mutfaklar için ideal hale getirir!