Silikonlu boya nasıl yapılır


Silikonların kullanımları ve çeşitleri

Silikon ürünlerinin en biridir yaygın sabit ve bir DIY görev mühürlendiği büyük ya da küçük çaplı ya da kullanmıştır. Özellikleri, evi dış koşullardan izole etmeyi ve her türlü malzemeyi sabitlemeyi veya kapatmayı en iyi müttefik yapar . Tabii ki, onu projenizde kullanmadan önce, birkaç yönü hesaba katmalı ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmelisiniz. Tüm detayları size açıklıyoruz.

SİLİKON NEDİR?

Silikon polimer, renksiz ve kokusuz olan esas bileşiği silikon için kullanılan bağ veya conta malzemeleri asıl erdem bir kez uygulandığında bir düzeyde esnekliğe sahip ve. Bu yazıda, piyasada bulacağınız silikon türlerini ve ona verebileceğiniz farklı kullanımları açıklıyoruz.

SİLİKONUN TEMEL ÖZELLİKLERİ

 • Esneklik ve esneklik.
 • Elektrik izolatörü.
 • Sıkıştırma deformasyonuna direnç.
 • Aşırı sıcaklıklara dayanıklılık (-60ºC-250ºC).
 • UV ışınları veya nem gibi dış iklim koşullarına direnç.
 • Temizlemesi kolay.
 • Kokusuz.
 • Toksik olmayan

SİLİKONUN KULLANIMLARI VE İŞLEVLERİ

Silikonun temel işlevi, bir derz dolgu macunu olarak hareket etmektir . Esnekliği ve esnekliği sayesinde yapı elemanlarının maruz kaldığı hareket ve basınçların yanı sıra sıcaklık, nem, titreşim vb. Dalgalanmalardan kaynaklanan değişiklikleri de absorbe edebilir .

Ayrıca kırılmış çatlakları, nesneleri veya malzemeleri tamir ederken yaygın olarak kullanılan bir malzemedir . Özellikleri, zaman içinde etkili ve kalıcı bir onarımı garanti eder.

SİLİKONUN FONKSİYONLARI

Bir işi yapmak için silikonu seçmeden önce , sizi en uygun türe doğru yönlendirecek bir dizi faktörü göz önünde bulundurmalısınız:

 • Gerçekleştirilecek işlev : sabitleyin, kapatın veya doldurun.
 • Uygulanacağı malzeme türü .
 • İçeride veya dışarıda çalışın .

Bu 3 noktaya verilen cevaplara bağlı olarak aşağıdaki silikon türleri arasından daha doğru seçim yapabileceğiz:

BİLEŞİME GÖRE SİLİKON TÜRLERİ

 • Nötr silikon : yüksek esnekliği ile karakterize edilen solventsiz silikon . Olmak kokusuz , az havalandırma ile odaların iç tadilat kullanılabilir. Yüksek esnekliği, yapısal hareketin mümkün olduğu yerler için mükemmel olmasını sağlar.
 • Akrilik silikon: Üretimi akrilik asitten elde edilen polimerlere dayanmaktadır . Esas olarak derzleri kapatmak için kullanılır: pencereler, kapılar veya borular . Çok dayanıklıdır, bu nedenle dış mekanlarda mükemmel şekilde kullanılabilir ve kuruduktan sonra boyanabilir .
 • Asidik veya asetik silikon: Sızdırmazlık için en uygun silikon türüdür . Diğer türlere göre daha az esnekliğe sahiptir, bu yüzden üzerine boyamanıza izin vermez. Neme karşı güçlü direnci – küflenmeyi önleme özelliği – ve ultraviyole radyasyona karşı güçlü direnci nedeniyle dış mekan kullanımı için idealdir.

FORMA GÖRE SİLİKON TÜRLERİ

 • Sıvı silikon: Farklı malzeme türlerini yapıştırmak ve kapatmak için özel .
 • Emülsiyonlar: Çatlakları doldurmak için yaygın olarak kullanılır, çünkü uygulandıktan sonra nem kaybederler ve katılaşırlar.
 • Özellikler: bunlar bulunabilir tozu, reçine ya da diğer çözeltiler ve endüstriyel kullanımlar için özellikle uygundur.

KULLANIMA GÖRE SİLİKON TÜRLERİ

 • İnşaat: hem iç hem de dış mekanda derzleri kapatın, çatlakları veya su geçirmez yapıları doldurun.
 • Banyo ve mutfaklar: küvetlerdeki, duş ekranlarındaki , mutfak evyelerindeki, tezgahlardaki, borulardaki vb. Sızdırmazlık derzleri . Aşınmaya, neme ve küfe dayanıklı olmalıdır Aynı zamanda temizlemesi kolay olmalı – yağ ve kireç – ve mükemmel bir yapışma sunmalıdır.
 • Ahşap: esas olarak zeminler ve süpürgelikler üzerindeki ahşap parçaları arasındaki derzlerin sızdırmazlığı Esas olarak iç mekanlar için kullanıyorum. Ahşabın yarılma riski olmaması için esnek olmalıdır.
 • Cam: aynalar, vitrinler veya kristaller gibi cam parçalarını kapatmak için özel .
 • Çok amaçlı: PVC, cam veya ahşap gibi her tür malzeme için uygun yüksek elastik silikon .


Silikon boyanabilir mi?

Piyasada iki tür silikon veya sızdırmazlık maddesi vardır;

Boyanabilen lateks esaslı olanlar ve boyanamayan silikon esaslı olanlar, ancak zaten üzerindeyken ve boyamamız gerektiğinde, bir çok iş ve sorundan tasarruf etmek için bir çözüm bulmalıyız.

Öncelikle bu işi yapabilmek için silikonu solventle ıslatılmış bir bezle ovalayıp kurumasını bekledikten sonra iki kat kuruduktan sonra iki kat yağ bazlı astar (alkid) uygulamamız gerekecek. Son katın iki kat boyasını ve istenen rengi uygulamaya devam edeceğiz ve bu şekilde seçtiğimiz rengin silikonu süsleme sorununu çözmüş olacağız.

En iyi yapışan boya, piyasada bulunan her türlü finisaj ve çok çeşitli renklerde bulunan akrilik bir boyadır yani su bazlı boyadır.

Akrilik boya reçine ile nasıl karıştırılır

Takılarda kullanılmak üzere renkli kolye ve boncuklar oluşturmak için epoksi reçineyi akrilik boyalarla karıştırın. Epoksi, bir epoksi ve bir kimyasal sertleştirici içeren iki bileşenli bir reçinedir. Bunlar karıştırıldıktan sonra, renklendirmek için karışıma yavaşça akrilik boya damlacıkları eklenir. İlginç renk kombinasyonları oluşturmak için en sevdiğiniz akrilik boya tonlarını reçine ile karıştırın veya kendi kişiselleştirilmiş takılarınızı ve kolyelerinizi tasarlamak için epoksiye farklı tonlar ekleyin.

Epoksi reçinesini kit talimatlarına göre karıştırın. Örneğin, bileşenleri 1: 1 oranında karıştırmayı belirtirseniz, 2.5 ons (70.87 g) reçineyi 2.5 ons (70.87 g) sertleştiriciyle bir kapta birleştirin ve karışımı ile karıştırın. tahta bir kürdan.

Karışımı sürekli karıştırın ve bulanıklaşmasını izleyin. Karıştırırken kupanın kenarlarında birikenleri kazıyın. İki dakika veya karışım berraklaşana kadar karıştırmaya devam edin.

Her tek kullanımlık bardağa eşit miktarda reçine dökün. Her seferinde bir damla akrilik boya ekleyin. Damlalar arasında karıştırın ve doğru rengi elde edene kadar boya eklemeye devam edin. Çok net olanı iki damla gerektirecektir; parlak veya koyu renk, boyaların tonuna ve tonuna bağlı olarak beş veya daha fazla damlaya ihtiyaç duyabilir. Boyayı tamamen veya opak ve homojen olana kadar, koyu renkte girdaplar olmadan karıştırın.

Renkli reçinenizi kalıplara dökün. 72 saat kürleşmelerine izin verin ve ardından reçineyi kalıptan çıkarın.

İpuçları silikonlu boya nasıl yapılır

Reçine ile mermer efekti elde etmek için, boyayı reçineye ekledikten sonra karıştırın veya hafifçe karıştırın, ardından kalıba dökün.

Uyarılar silikonlu boya nasıl yapılır

İyi havalandırılmış bir alanda çalışın.