Sonbahar Bahçecilik İpuçları Listeleri


Bir sonraki bahçeniz ne kadar gür ve muhteşem görünecek İlkbahar, sert kış havalarına dayanmak için sonbaharda neler yapabileceğinize çok güveniyor. Bahçenizin gelişmesi için soğan dikmek, tüm yabani otları çıkarmak ve toprağı şartlandırmak listenizin başında olmalıdır.

İşte Sonbahar Bahçecilik İpuçları listemiz

Bu çok büyük bir iş olabilir, ancak Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bahçeyle uğraşmak için birkaç hafta sonunu ayırdıktan sonra işi daha yönetilebilir hale getirir.

1. Ayıklama

Yabani otlar bahçeyi bir anda ele geçirebilir, bu nedenle ortaya çıktıkları anda onlardan kurtulmak önemlidir.

Hazır oradayken, yazın en iyi şekilde geçmiş bitkileri ve diğer yeşil atıkları ortadan kaldırmalısınız. Korkunç meyve sineği çekmek istemediğiniz bir haşere olduğundan, bu özellikle yaşlı meyveler için önemlidir.

Yeşil baş parmağınız yok mu? Bu konuda yalnız değilsiniz ve Airtasker’da büyük ya da küçük herhangi bir bahçe işiyle uğraşmaya hazır yüzlerce insan var!

2. Koşullu Toprak

Tüm yabani otları ve atıkları temizledikten sonra, toprağı besleme ve yeni bitkiler için hazırlama zamanı.

Kompost veya gübre kullanarak, bahçe yataklarının her tarafına cömertçe yayın. Ayrıca toprağı tatlandırmak için biraz kireç veya dolomit ekleyin. Ardından, bahçe çatalınızı alın ve toprağı sert uçlar olmadan hafif ve kabarık görünecek şekilde ters çevirin. Tüm toprağı çalıştıktan sonra, herhangi bir şey ekmeden önce en azından bir hafta bırakın.

kağıt vinç imalatları

3. Çimenler

Çimleriniz, hemen köşeyi dönünce artan yağışa bayılacak. Yeterince iyi bir ıslanma elde ettiklerinden emin olmak için, bir bahçe çatalı kullanarak su ve gübrenin emilmesi için delikler açın. Çimleriniz şu anda beslemeyi sever, bu nedenle soğumadan önce tatlandırması için biraz limon veya dolomit vermelisiniz. tekrar.

4. Budama

Şimdi biraz yorgun görünen yaz çalılarını, çitleri ve bitkileri budama zamanı. Bu şekilde, tekrar mevsimde büyümek ve çiçek açmak için sağlıklı bir durumdadırlar.

5. Dikim

Toprak hala ılık ve yağış arttıkça, kırpıntılar hazırlamalı, soğanlar dikmeli ve sebze bahçenizi korumalısınız. İlkbaharda parlak ve renkli bir bahçe istiyorsanız nergis gibi bahar çiçek soğanları dikmelisiniz.

Aynı şekilde, sebze bahçenizde toprağı tırmıklayarak fide dikmeden önce yatağı hazırlamak önemlidir. Soğuk mevsim sebzeleriniz ıspanak, gümüş pancar, pancar, soğan, fasulye, lahana, marul ve karnabahardır.
Kişniş, roka, maydanoz ve frenk soğanı gibi bitkilerle sebze bahçenize biraz lezzet katmanın da tam zamanı.

Sonbaharda sebze bahçeciliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

6. Malçlama

Bahçenizi zorlu kış aylarında korumak için biraz yalıtım ve ekstra örtü için malçlamanız gerekir. Sadece malçlamadan önce tüm yabani otları çıkardığınızdan ve yeterli kapsama sahip olması için yaklaşık 5-10 mm kalınlığında oturduğundan emin olun.

7. Saksı Bitkileri

Saksı bitkilerinizi çok soğumadan içeriye getirin. Bu sadece onları korumakla kalmayacak, aynı zamanda yaşam alanınıza güzel bir yeşillik getirecektir.

8. Kompostlamaya Başlayın

Sonbaharda düşen ve budama yapan yapraklarla birlikte kompost yapmaya başlamak için mükemmel bir zaman. Bahçenize besin maddeleri eklemenin en iyi ve en uygun maliyetli yolu budur. Yaprakları, gübreyi, meyve / sebze artıklarını, kırpıntıları ve suyu karıştırarak kendi kompostunuzu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.