Tadilatınız İçin Tezgah Üstü ve Mutfak Dolapları Nasıl Ölçülür?

Yenilenecek en pahalı odaların başında mutfaklar ve banyolar geliyor. Aynı zamanda, ev sahipliği yaptığınız yatırımdan en fazla parayı geri getiren güncellenmiş mutfaklar ve banyolarla bir evi değerli kılan şeydir.

Dolayısıyla, evinizin değerini artırmanın yollarına bakarken ve ardından bunu yapmak için makul bir miktar harcarken, birkaç şeyi kendiniz yapmanın yollarını düşünebilirsiniz.

Yeni dolaplar ve tezgahlarla bir mutfak tadilatına hazırlanırken, işi bir yükleniciye yaptırma adımından kurtulmak için tezgahları ve dolapları doğru bir şekilde nasıl ölçeceğinizi öğrenin.

Kare bir levhanın ölçülmesi o kadar karmaşık görünmüyor, ancak tadilatın bu erken bölümünü tamamlarken bazı özel hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Tadilatınız İçin Tezgah Üstü ve Mutfak Dolapları Nasıl Ölçülür?
Tadilatınız İçin Tezgah Üstü ve Mutfak Dolapları Nasıl Ölçülür?

Kabataslak Bir Başlangıç

Bir kalem ve bir parça grafik kağıdı ile başlayın. Odanın ortasında durun ve ardından odanın şeklini grafik kağıdınıza çizin.

Pencereler ve kapılar, kapılar ve cihazlar için boşluklar gibi odanın tüm unsurlarını dahil ettiğinizden emin olun. Lavabo tipi ile birlikte sahip olduğunuz cihaz türlerini çiziminize not edin.

Rembrandt değilseniz endişelenmeyin. Bu çizimin ölçekli olması gerekmez. Yüklenicinize, alanınızın neye benzediğine dair genel bir fikir vermek istiyorsunuz.

Ardından ölçüm bandınızı kırın ve duvarları ölçün, böylece müteahhitiniz neyle çalışması gerektiğini bilir. Saat yönünde bir köşeden köşeye gidin ve varsa adayı ölçmeyi veya isterseniz adayı eklemeyi unutmayın.


Ayrıca Oku:


Tezgah Üstü Nasıl Ölçülür

Arazinin yerleşimini çizdikten sonra, tezgahı ölçerek ayrıntıya girme zamanı. Müteahhitlere, inç cinsinden ölçecek olsanız bile tezgahın kare görüntülerini sağlamanız gerekir.

Mevcut tezgahınızın uzunluğunu, tezgahın her bölümünün arka kenarı boyunca bir uçtan diğerine aynı hizada şerit metre yürüterek ölçün.

Duvarla başlayın ve dolabın veya yakınındaki cihazın kenarına doğru ölçün. Ardından ölçüme 3/4 inç ekleyin ve en yakın 1 / 8’e yuvarlayın.

Her bölümü ölçmeye devam edin ve diyagramda ilerlerken ölçümleri not edin. Tüm tezgah bölümlerini bitirene kadar bu adımları tekrarlayın.

Lavaboya koştuğunuzda, ölçmeyi bırakmayın. Lavabonun ötesine, tezgahın, cihazın veya duvarın sonuna kadar gidin.

L şeklinde bir tezgahınız varsa, önce uzun kenarı, sonra kısa kenarı ölçün.

Uzunluğu ölçtükten sonra, mevcut tezgahınızın genişliğini arkadan bitmiş ön kenara kadar ölçerek ölçün. Tekrar en yakın 1/8 inç’e yuvarlayın ve varsa ölçümdeki geri tepmeyi hesaba katın.

Farklı tipteki mutfak tezgahlarının farklı ölçümler gerektirdiğine dikkat etmek önemlidir. Yani taş mutfağınız varsa yüklenicinizden buna göre ölçüleri almasını istemeniz gerekecektir.

Birçok kişi, tüm bağlantı parçalarının mümkün olan en iyi şekilde yapılmasını sağlamak için ölçümlerin gerekli olduğunun farkında değildir.

Kare Görüntüleri Hesaplama

Şimdi kare görüntüyü hesaplamanız gerekiyor, böylece ne kadar tezgaha ihtiyacınız olacağını bilirsiniz. Her bölüm için genişlik ile uzunluk çarpın ve ardından bölümleri birbirine ekleyin.

Sonra toplamınızı 144’e bölün, çünkü inç kareyi 144’e böldüğünüzde ihtiyacınız olan kare kare sayısını elde edersiniz.

Tezgah Ayrıntılarını Dahil Et

Müteahhitlerin tezgahı düzinelerce şekilde özelleştirebileceğini unutmayın, bu nedenle tezgahınızın herhangi bir parçasının belirli bir şekilde yapılmasını istiyorsanız, bunu söyleyin.

Bunun gibi belirli ayrıntılar alıntıyı değiştirecek ve teklifinizin mümkün olduğunca gerçeğe yakın olmasını istersiniz, böylece buna göre bütçe yapabilirsiniz.

Tezgah seçme sürecinde, tezgah için bir kenar tipi seçmeniz gerekecektir. 3/8 inç yuvarlak bir katı yüzey, eğimli bir taş, tepeli bir taş veya bir sivri taş mı istiyorsunuz?

Ayrıca tezgah üzerinde süpürmeleri veya yuvarlak çıkıntıları işaretlemeniz gerekir.

Tüm bu ayrıntılar, tezgahınızı benzersiz ve potansiyel olarak daha pahalı hale getirir.

Dolaplar Nasıl Ölçülür

Dolaplarınızı ölçmek için, temelde tezgahınız için yaptığınız şeyi yaparsınız. Dolapları çiziminize dahil edin ve ardından 1 ila 1/2 inç ekleyerek dolapların genişliğini ölçün.

Daha alçak tezgahlar için, tezgahın çıkıntısını hesaba katmanız gerekir, bu nedenle sadece dolabın arkasından ön kenara kadar ölçüm yapın. Ölçüme 1 ila 1/2 inç ekleyerek çıkıntıyı hesaba katabilirsiniz. Ardından, dolapların her bölümünün genişliğini ölçün.

Tipik bir taban dolabı yaklaşık 34 1/2 uzunluğundadır ve standart bir duvar dolabı 30, 36 veya 42 inç uzunluğundadır. Standart kabin yüksekliğinizi kullanın ve ardından bu sayıyı tavan yüksekliğinden çıkarın. Bu, ideal duvar dolabı yüksekliğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Aradığınız büyüklükteki dolabı öğrendikten sonra, mutfağınıza en uygun stili bulmak için mutfak dolaplarını çevrimiçi olarak incelemeye başlayabilirsiniz.

Özel Hususlar

Dolapları ve tezgahları monte etmek, onları duvara veya zemine çakmak kadar kolay olsaydı, herkes yapardı. Dikkate almanız gereken engeller, kurulumları ilginç kılar.

Engeller arasında kapı açıklıkları, cihazlar, gaz hatları ve sıhhi tesisat gibi öğeler bulunur.

İçin cihaz merkez hatlarını bulun, cihazın genişliğini, derinliğini ve yüksekliğini ölçün. Bu bilgiyi çiziminize ekleyin.

İçin sıhhi tesisat merkez çizgilerini hesapla, duvarın bir köşesinden sıhhi tesisat hattınızın ve gaz hattınızın merkez hattına kadar ölçün. Sonra bu bilgiyi eskizinize yazın

İçin kapılar, kasadan kasaya kadar ölçüm yapmanız gerekir. Bir kasanın dışından karşı kasanın dışına gidin ve bu numaraları çiziminize ekleyin.

Ayrıca, emin olun tavan yüksekliğini ölçmek ve bunu çiziminize kaydedin. En doğru tavan yüksekliğine sahip olmak için tavanı birden çok noktada ölçün. Daha eski bir eviniz varsa, tasarımınızdaki alt yüzeyi de düşünün.

İster tamamen sıkıcı bir mutfağınız, ister mimarların bildiği en ilginç pişirme alanı olsun, mutfağınızdaki büyük çıkıntılar, garip açılar ve düz kenarlar gibi her türlü özelliğe dikkat edin. Sonra bunları şemaya not edin.

İki Kez Ölç, Bir Kez Kes

Artık tezgahları ve dolapları nasıl ölçeceğinizi bildiğinize göre, bunu iki kez yaptığınızdan emin olun. Ölçüm bandınızı bolca kullanın ve çiziminiz ve yükleniciniz için doğru ölçümlere sahip olduğunuzdan emin olmak için her parçayı iki kez ölçün.

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlayacağınızla ilgili harika fikirler için blogumuzdaki bazı makalelere göz atın.

Bir cevap yazın