Tavuk kümenizi nasıl korursunuz?

Asırlık bir savaş oldu – tilki tavuğa karşı. Ve bir tavuk kümesine sahip olduğunuzda bu savaş gerçek olur.

Tilkilerin tavuğun tadını sevdiği bir sır yok. Eski moruk veya yuvadan yeni çıkmış, uygun olanı almadığınız sürece hiçbir tavuk güvende değildir. Evcil Hayvan bakımı yavrularınız için önlemler.

Tilkiler ilk ne zaman Avustralya tavuklarıyla karşılaştı?

Avrupalı ​​kızıl tilki Avustralya toprağına tanıtıldığında 1855’te Victoria’ya geri döndü. Tilkiler o zamanlar eğlence amaçlı avlanma için bir iklimlendirme programının parçasıydı. Aralara doğru hızla ilerlerken, tilkiler artık anakaradaki en büyük üçüncü etobur memelilerdir.

Tavuk, diğer kümes hayvanı cinsleri, kuzular, küçük memeliler ve sürüngenler, artık zararlı olarak kabul edilen tilkiler için en gözde yemeklerdir.

Tilkiler, bir mil ötede bir tavuğu tırmanma, kazma ve koklama konusunda uzmandır. İşte tavuklarınızı kurnaz kemer düşmanlarından koruyacak bir alan inşa etmenin tamirci sırları.

Tilkiye dayanıklı bir tavuk ağzı yapmak neden iyi bir fikirdir?

Her gece bir tilki için taze bir yemek sağlamaya çok hevesli değilseniz, özel yapım tavuk kümesleri harikadır. Güvenli tavuk kümesleri, tilkileri kontrol etmenin en kolay ve en insancıl yollarından biri olarak kabul edilir.

Tilki geçirmez tavuk kalemin özellikleri

Etkili, tilki korumalı tavuk kümeslerinin bazı önemli tasarım özelliklerini içermesi gerekir:

 1. Tilkiye dayanıklı bir kapı, çatı ve zemin ağına sahip tamamen kapalı bir tavuk evi.
 2. Tilkiler, elektrikli olsalar bile çitlere kolaylıkla tırmanabilir ve tırmanabilir. Güvenli bir tavuk kümesinin taban, çatı ve kapı alanı dahil olmak üzere boşluksuz olması gerekir.
 3. Tilkilerin zıplamasını ve çiti ölçeklemesini önlemek için kavisli bir çıkıntı dahil edilmelidir.
 4. Tilkilerin çitin altını kazmasını önlemek için tel örgüleri yer seviyesinin en az 450 mm altına gömün.
 5. 500 mm dışa doğru açılı çitin tabanına bir ağ apronu ekleyin. Bu aynı zamanda tilkilerin altını kazmasını engelleyecektir.
 6. İç taraftaki çitin alt kısmına 600 mm’lik bir metal kaplama şeridi veya gölgelik kumaş malzemesi yerleştirin. Bu, tilkilerin ve diğer avcıların kalemin içinde ne olduğunu görme yeteneğini barındıracaktır.

  10mm kuş veya fare teli, kullanılacak en etkili teldir.

Tilkileri kontrol etmenin diğer insani yöntemleri

 • Tavuk kümenizin dışına sensör ışıkları ekleyin. Parlak sensör ışığı, etkinleştirildiğinde tilkileri ve diğer avcıları korkutur.
 • Aile köpeğinizden gelen ipuçlarını dinleyin, genellikle ne zaman bir tilki olduğunu bilmekte iyidirler.
 • Tavuklarınızı gece serbestçe dolaşmaya bırakmayın. Ücretsiz yemek için size teşekkür edecek olan tilkiler için bu çok cazip ve kolay bir hedef.

Mülkünüzde tilkilerle ilgili devam eden sorunlar yaşıyorsanız, yerel belediyenize başvurun.

Tavuklarınız için uygun bir evcil hayvan bakımı ile tilkiler sadece geçmişte kalan bir sorun haline gelecektir.

Aletlerde o kadar kullanışlı değil mi? Sadece bir Airtasker kirala tamirci tavuk kümenizi tilki geçirmez. Bunu hiçbir zaman yapmayacaklar.

Bir cevap yazın