Tuvalet Bölmeleri : Farklı Bölme Malzemeleri Ve Nasıl Temizlenir

Umumi tuvaletler her gün yüzlerce insanı görebiliyor. Bu nedenle, bu tesislerin temizliği zorunludur.  söz konusu olduğunda , bunları etkili bir şekilde temizlemek, görünür kirleri silmekten daha fazlasını gerektirir. Tuvalet bölümünün yapıldığı malzemenin türüne bağlı olarak, umumi tuvaletin genel temizliğini sağlamak için bunları iyice temizlemenin farklı yolları vardır.

Tuvalet Bölmelerinin Temizliğini Etkileyen

Tuvalet bölümleri tuvalet kabinleri. İnsanlar işlerini duvarlara o kadar yakın yaparlar ki, bir şey sıçramak veya bölümlerle temas etmek zorunda kalır. Umumi tuvalette çok fazla trafik varsa, tuvalet bölümlerinizi rahatsız etmek için çok farklı lekeler bekleyebilirsiniz.

Kir lekeleri, gres lekeleri, yağ lekeleri, kozmetik lekeler ve grafiti, umumi tuvaletin tuvalet bölümlerinin temizliğini etkileyebilir. Yalnız bırakılırsa, biriktirebilir ve tuvalet kullanıcılarının görmesi için oldukça çirkin olabilirler.

Bu lekelerin çoğu sadece ılık su ve yumuşak sabun kullanılarak ele alınabilirken, daha inatçı lekeler daha güçlü kimyasalların kullanılmasını ve belirli temizleme yöntem ve tekniklerinin uygulanmasını gerektirecektir.

Farklı Malzemeler Ve Özel Temizlik Talimatları

Bir tuvalet bölümünü temizlerken, yapıldığı malzeme dikkate alınmalıdır. Bir malzeme için etkili olan bazı temizlik kimyasalları, sarf malzemeleri ve yöntemleri diğerine zarar verebilir.

Farklı tuvalet bölme malzemeleri ve bunların etkili bir şekilde temizlenmeleri şunlardır:

  1. Fenolik

Fenolik tuvalet bölümleri genellikle yüksek nemli alanlarda veya okyanus gibi su kütlelerinin yakınında bulunur. Bunun nedeni, bu özel malzemenin suya karşı oldukça dayanıklı olmasıdır – diğer malzemeler gibi suyu emmez.

Bu malzeme aynı zamanda yağ ve bakterilere karşı da dayanıklıdır ve temizlemesi en kolay tuvalet bölümüdür. Bu istenen özelliklerle, bu malzeme ucuza gelmez.

Fenolik Tuvalet Bölmelerinin Temizlenmesi

Düzenli temizlik için, fenolik tuvalet bölümleri yumuşak bir bezle veya ılık su ve yumuşak sabunla yumuşak kıllı bir fırça ile temizlenmelidir.

İşaretler ve lekeler ile uğraşırken, bu malzeme için aşağıdaki temizlik malzemeleri / yöntemleri denenebilir:

  • Herhangi bir genel temizlik maddesi
  • Yağ giderme maddesi
  • Karbonat ve su

Malzemeye zarar ve renk değişikliği yapabileceğinden yoğun temizleyiciler ve ağartıcı bazlı temizleyiciler kullanılması tavsiye edilmez. Bununla birlikte, grafiti gibi özel durumlarda, ticari bir grafiti temizleyici kullanılabilir.

Fenolik su geçirmez olduğundan, su ile kullanılan herhangi bir temizlik ürününü güvenle durulayabilirsiniz. Tamamen kurutulduktan sonra, tuvalet bölmesi bir mobilya cilası kaplaması ile tamamlanabilir.

  1. Plastik Laminat

Fenolik tuvalet bölümlerinden farklı olarak, plastik laminat tuvalet bölümleri gözeneklidir – suyu ve nemi kolayca emerler. Bu malzemeyi temizlerken bu dikkate alınmalıdır.

Neyse ki, bu bölümler dayanıklıdır. Kir, yağ ve kozmetikler lamine yüzeyine nüfuz edemez, bu nedenle bunların bölümlere emilmesi konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

Plastik Laminat Tuvalet Bölmelerinin Temizlenmesi

Plastik laminat bölmeler, fenolik olanlar kadar suya maruz bırakılamazken, etkili temizlik açısından hala çok ortak noktaları vardır.

Yine, düzenli temizlik sadece nemli, yumuşak bir bez veya yumuşak kıllı bir fırça gerektirir. Hafif lekeler yumuşak bir temizlik maddesi kullanılarak kolayca çözülebilir.

İnatçı lekeler ise daha güçlü bir kimyasal gerektirir. Lekelerin giderilmesinde etkili olduğu için asetik asitli bir temizleyici tavsiye edilir.

Fenolik bölmeler gibi, aşındırıcı maddeler kullanılırsa plastik laminat bölmeler hasar görebilir ve renk değiştirebilir. Cilalar kullanılmamalıdır, çünkü bunlar zamanla çirkin kalıntı birikmesine neden olabilir.

Bu malzeme, gözenekli yapısı nedeniyle su ile durulanamaz. Temizlik ürünleri nemli bir bezle çıkarılabilir.

  1. Katı Plastik

Katı plastik veya HDPE suya dayanıklıdır, yüksek nemli alanlarda umumi tuvaletler için mükemmel bir malzemedir. Suyu emememenin yanı sıra, kokuyu da emmez, küflenmez ve paslanmaz. Bu temizliği kolaylaştırır.

Katı Plastik Tuvalet Bölmelerinin Temizlenmesi

Bu malzeme için temel temizlik diğerleri ile aynıdır: yumuşak bir bez kullanarak ılık su ve hafif bir deterjan karışımı ile temizleyin.

İşaretler ve lekeler aşağıdakilerle ele alınabilir:

  • Aşındırıcı olmayan temizleyiciler
  • Endüstriyel güçlü temizleyiciler
  • Karbonat ve su

Fenolik gibi katı plastik de üzerinde kullanılan tüm temizlik ürünlerini durulamak için kullanılabilir

Bir cevap yazın