Ütünün nasıl temizleneceğine ilişkin kolay adımlar


Giysilerinizin üzerinde zahmetsizce kayan bir ütüye merhaba deyin.

Bazı insanlar ütü yapma işinden tiksinirken, diğerleri bunu oldukça terapötik bulabilir (çok fazla olmadığı sürece). Her iki durumda da, ütülerin giysilerimizi harika gösterdiği konusunda hemfikir olabiliriz! Kırışıklıkları ve kırışıklıkları gidererek evden çıkarken en iyi şekilde görünmemize yardımcı olurlar. Bu nedenle, bir ütünün nasıl temizleneceğini bilmek, görevden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Philips ütünün kireci nasıl TEMİZLENİR
,
Ütü kireci nasıl TEMİZLENİR beyaz sirke
,
Ütü kireci NASIL TEMİZLENİR
,
Ütünün altı Nasıl TEMİZLENİR
,
Karbonatla ütü TEMİZLEME
,
Ütünün Kireci nasıl TEMİZLENİR Kadınlar Kulübü
,
Ütünün içindeki pas NASIL TEMİZLENİR
,
Ütünün su haznesi yosun tuttu,

Bunu akılda tutarak, bir ütünün sağladığı temiz, canlı görünüm en iyi ütünün kendisi de temiz olduğunda elde edilir. Yapışkan ve yağlı olabileceğinden ütünüzün alt kısmında yer alan taban plakaları gibi tutmanız önemlidir.

Bu, kumaşlar eriyebileceğinden veya kıyafetlerinizde kalıntı bırakabileceğinden kıyafetlerinizde sorun yaratabilir. İstediğiniz son şey, gardırobunuzun ütüden sonra daha kötü görünmesi! Ütünüze özen göstererek en iyi sonuçları alacak ve giysilerinizin üzerinde zahmetsizce kaymasına izin vererek ütüleme görevini çok daha keyifli bir deneyim haline getireceksiniz.

Bir ütüyü ne sıklıkla temizlemeniz gerekir?

Bazen ütünüzün temizliğe ihtiyacı olduğunda, özellikle de yukarıda belirtilenler gibi bazı olumsuz etkiler fark ediyorsanız, çok açık olabilir. Tabanda yapışkan bir birikinti oluşuyorsa veya ütülerken kumaşta bir tutuş görüyorsanız, muhtemelen temizlik zamanı gelmiştir.

Ayrıca, buhar yaymak yerine ütünüzden fışkıran parçalar olduğunu da fark edebilirsiniz. Bunlar, size ütünüzün temizlik için gecikmiş olduğunu söyleyen mineral birikintileridir. Bu birikintiler, giysilerde çıkarması zor lekelere neden olabilir. Yeni temizlenmiş giysilerinizi kirletmekten daha kötü bir şey yoktur, özellikle de kapıdan çıkmak için aceleniz varsa!

Ütünüzü 10 farklı şekilde nasıl temizlersiniz?

Bir ütünün tabanını doğal, hazır malzemelerle nasıl temizleyeceğiniz konusunda muhtemelen birçok strateji bulacaksınız. İyi haber şu ki, çoğu muhtemelen oldukça etkili!

Hangi yöntemin en iyi şekilde çalışacağı konusunda ütünüzde hangi maddelerin oluştuğuna bağlıdır, bu nedenle deney gerekli olabilir. Yardımcı olmak için, iyi bir temizlik için mevcut en iyi işlemlerden bazılarını derledik:

1. Kabartma tozu ve su

Çoğu insanın evinde kabartma tozu bulunur ve herkesin suyu vardır, bu yüzden bu yöntem kolaydır! Bu kombinasyon, ütünüzdeki herhangi bir pisliği çözmelidir. Bir macun oluşturmak için biraz karbonat ile yeterli suyla karıştırın.

Güzel bir macun elde ettikten sonra yumuşak bir fırça veya havluyla tabana sürün. Bir süre oturmasına izin verdikten sonra su kullanarak silin. Unutmayın, macunun tamamen çıkarıldığından ve giysinizde kullanmadan önce ütünün kuru olduğundan emin olmanız çok önemlidir.

Aslında, burada başka ne için kabartma tozu kullanılabileceğini merak ediyorsanız, evinizi temizlemek için başka yararlı doğal temizlik ürünleri ve ayrıca kabartma tozu ile temizlemenin bu 10 yolunu kontrol edin .

2. Gazete

Bu eski gazeteleri geri dönüştürmeden önce ütünüzü temizlemek için biraz ayırın! Ütüyü olabildiğince ısıtın, biraz kağıt kırın ve bununla ütü tabanını fırçalayın.

Bu kadar basit! Ütü sıcak olacağından dikkatli olun, elleriniz için bir çeşit koruma gerekli olabilir.

3. Asetonlu oje çıkarıcı

Özellikle kirli bir ütü için, bu yöntem kiri çözecek ve silmeyi çok daha kolay hale getirecektir. Bir kez daha, ütüyü ısıtmak zorunda kalacaksınız, sonra biraz asetonlu oje çıkarıcıya bir pamuk batırın.

Buradan ıslatılmış pamuk topunu ısıtmalı tabana hafifçe sürün. Asetonlu ojenin yapıştırıcıyı çözerken aynı zamanda hızla buharlaştığını fark edeceksiniz! İşiniz bittiğinde, yüzeyi ıslak bir bezle sildiğinizden emin olun.

4. Bir mutfak süngeri

Bazen ütünüzün ihtiyacı olan tek şey, çizmeyen bir mutfak süngeri veya ovucu ile bir bezdir. Sadece sabun ve su kullanın ve kullanmadan önce tamamen kurumasına yardımcı olmak için ütüyü bir havluyla silin. Kolay!

5. Sirke

Bu yöntem uzun zamandır popüler. Bir havlu üzerinde damıtılmış beyaz sirke kullanın ve yapışkanları çıkarmak için tabanı silin. Ütünüzde gerçekten biraz kir varsa, tabanın 15-30 dakika ıslanmasına izin vermeniz gerekebilir.

Temizliği gerçekten güçlendirmek istiyorsanız, sirkeye biraz karbonat ekleyin ve karışımla bir havluyu nemlendirin. Islak havluyu düz bir şekilde yatırın ve mükemmel bir temizlik için ütüyü havlunun üzerinde gezdirin. Bunu yaparken ütünün kapalı olduğundan emin ol!

6. Bulaşık deterjanı

Doğru, tabağınız için iyi olan ütünüzün tabakları için iyidir! Biraz su alın ve içine birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı dökün, ardından yumuşak bir bez kullanın ve kalıntıları silin.

7. Tuz

Bir ütünün tuzla nasıl temizleneceğini hiç merak ettiniz mi? Bir kağıt yaprağına adil bir miktar tuz serpin ve ılık ütüyü üzerine sürün. Bu, lekeler ve diğer yapışkan maddelerle mücadelede harika bir iş çıkaracaktır. Kullanmadan önce tuzu kuru bir bezle sildiğinizden emin olun.

8. Diş Macunu

Bu biraz tuhaf görünebilir, ancak daha önce birinin diş macunu ile ütüyü nasıl temizleyeceğini sorduğunu duyduysanız, bunlar çılgınca değildir; işe yarıyor! Ütü tabanına biraz beyaz diş macunu sürün ve ardından nemli bir bezle silin.

Bir kez daha, kullanmadan önce ütünün iyice kurumasını sağlamak çok önemlidir.

9. Damıtılmış su

Ütünüzün içini ve buhar deliklerini temizlemenin harika bir yolu, içinde çok uzun süre bayat su bırakmamanızı sağlamaktır. Arada sırada, ütünüzü saf su ile doldurun ve tam buhar ayarı seçiliyken en yüksek ısıya ayarlayın.

Hatta benzer bir sonuç elde edecek buharlı temizleme ayarı sunan bir ütünüz bile olabilir. Buradan ütünüzün oturmasına ve havalandırma deliklerinin temizlenmesine yardımcı olacak buhar çıkmasına izin verin. Buna benzer veya onunla birlikte kullanılacak başka bir yöntem, buharın yapışkanları dışarı atmasını sağlayan eski bir havluyu ütülemektir.

Ne yaparsan yap, ütünün içine asla sirke koyma!

10. Kurutma sayfaları

Son olarak, biraz ısınmış bir ütüyü birkaç kurutucu tabakasına sürterek yapışkan maddeyi çıkarabilirsiniz. Bazen basit etkilidir!

Ama kullanmamanız gerekenler …

Ütüyü temizlemek söz konusu olduğunda, birçok insan ataç gibi şeyler veya buhar deliklerine sıkışabilecekleri veya kazıyarak çıkarabilecekleri sert şeyler kullanma eğilimindedir. Bu kötü bir fikir ve her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır!

Tabanda ve buhar deliklerinde büyük olasılıkla istenmeyen çiziklere neden olacaktır. Çiziklerinden kurtulmanın yolları hakkında bir makale yazmak zorunda bırakmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Ütümdeki kalıntıları nasıl temizlerim?

Başlangıç ​​noktası olarak karbonat, gazete veya mutfak süngeri kullanabilirsiniz; ancak, gunk seviyesi ve buna neyin sebep olduğu çoğu kez işe yarayacak belirleyici faktör olabilir.

Durumunuz için etkili bir tane bulmadan önce birkaç tane denemeniz gerekebilir, ancak bize güvenin, biri işe yarayacak!

Kahverengi suyu bir ütüden nasıl çıkarırsınız?

Kahverengi su damlalarını fark ediyorsanız, bu, buhar deliklerinizde biriken pislik gibi, temizlenmesi biraz daha zor olabilir.

Buhar deliklerini temizlemek için nemli bir pamuklu çubuk alın ve su ve sıvı deterjan solüsyonuna batırın. Bu zaman alıcı ve biraz monoton olabilir, ancak o zaman nemli pamuklu çubuğu biraz fırçalamak için buhar deliklerinin her birine yerleştirmeniz gerekecek.

Buhar deliklerini temizlemek için kullanışlı bir araç olarak diş fırçası veya boru temizleyici de kullanabilirsiniz. Eski bir diş fırçası, istenmeyen kalıntıları gevşetmenin ve gidermenin veya temizlik için kullandığınız karbonat veya tuzu havalandırma deliklerinden çıkarmanın etkili bir yoludur.

Bir buharlı ütüyü nasıl kireçten arındırırsınız?

Yukarıdaki damıtılmış su adımına çok benzer şekilde, buharlı ütünüzün kirecini gidermenin en iyi yolu şu adımları izlemektir:

  1. Ütünüzün su haznesini tamamen doldurun ve açın. Ayarlanabilir ayarlara sahip bazı ütüler en iyi MAX TEMP ve NO STEAM olarak ayarlanır.
  2. Ütünüz maksimum ısıya ulaştığında, fişini çekin ve taban yatay konumda lavabonun üzerinde tutun
  3. Ütünüz, bir düğme veya seçici aracılığıyla CALC CLEAN (veya benzerini) okuyan bir ayara sahip olacaktır, etkinleştirmek için basılı tutun
  4. Ütüyü boşalana kadar hafifçe sallayın, havalandırma deliklerinden su, buhar ve kirin çıktığını göreceksiniz.
  5. Son olarak, ütüyü ısıtın ve eski bir bezin üzerinde kaydırarak tabana son bir kez temizleyin, tüm kiri almak için bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Ütülemek için vaktiniz yok mu?

Bugünlerde sepet, giysi, çarşaf ve diğer her şeyi ütülemeye kimin vakti var? Peki, neden yükü taşımaya yardımcı olacak bilgili bir ütü uzmanı bulmuyorsunuz ?