Yatak Odası Temizliği ve Organizasyonunda Kendin Yap Rehberi

Yatak odaları güvenli sığınağımız ve kendimizi en rahat hissettiğimiz yerdir. Bunlar adım attığımızda huzur içinde hissettiğimiz yerlerdir.

Yatak odanızı temiz tutmak bu nedenle zorunludur. Ancak bu, en basit ev işleri olduğu anlamına gelmez çünkü yatak odalarımızın kalbimizde özel bir yeri vardır.

Motivasyon eksikliğinin yanı sıra, çevrimiçi bulduğumuz eğitimler ve makaleler yoğun bir programı olan insanlar için hiç de pratik değil.

resim - Kendin Yap Yatak Odası Temizliği ve Düzenleme Rehberi
Yatak Odası Temizliği ve Organizasyonunda Kendin Yap Rehberi

Yatak odasını temizlemenin her zaman yatak odası temizleme oyunları kadar kolay olacağını başka kim düşündü? SwiftClean gibi bir hizmetçi servisi kiralamak her zaman bir seçenektir, ancak bazıları için dar bütçe nedeniyle değildir.

Bütçeniz kısıtlıysa, şanslısınız çünkü yatak odanızı temizlemek için işe yaradığı kanıtlanmış bazı DIY ipuçları vereceğiz.

İster hafta sonu rutin temizliği ister bahar mevsimi olsun ve sonunda pencerelerinizi açıp biraz temiz hava alabilirsiniz, işte yatak odası temizliği ve organizasyonu için bir DIY kılavuzu.

Hadi başlayalım, olur mu?


Ayrıca Oku:


 1. Sarf Malzemelerinizi Toplayarak Başlayın

İşte sığınağınızı (yatak odası) açık ve kapalı bırakmanız gereken bazı önemli noktalar;

 • Süpürge veya süpürge
 • Çamaşır sepeti
 • Pencere temizleyicileri
 • Mobilya tozunu almak için mikrofiber bezler
 • Cam temizleyici
 1. Şifonyerinizi Düzenleyin

Uzun bir haftadan sonra odanızda dağınıklığın giderilmesi gereken milyonlarca yer var. Şifonyerinizi düzene sokarak başlayın. Şifonyerinizden tüm gereksiz eşyaları çıkarmak, sizi tüm hafta boyunca temiz tutmanız için motive edecektir.

Şifonyerinizdeki her türlü eşya kesinlikle bir yere ait. Makyaj, tarak, fırça, vücut yağı, cilt bakım ürünleri, şarj cihazları ve adaptör ya da mücevher olsun, doğru yeri bulmanız gerekir.

Temizledikten sonra yerlerine geri götürebilmeniz için bir kutuya koyun. Her şeyi ait olduğu yere iade ederek şifonyerinizi dağınıklıktan arındırdığınızdan emin olun.

 1. Çalışma Masanızı veya Çalışma Masanızı Temizleyin

Bazılarımız tamamen evden çalışırken çoğumuz eve iş taşımayı severiz. Yatak odanızda ders çalışmayı da sevebilirsiniz, bu yüzden bunun için bir masaya ihtiyacınız var.

Eğer bir tane varsa, düzensiz kağıtlar, kitaplar, kalemler, kablolar, şarj cihazları ve klasörlerle dosyalanabilir. Kullanmadığınız şeyleri, fırlatılmış kağıtlar, bitmiş kalemler ve doldurulmuş kitaplar gibi çöpe atın.

Güvenli saklama için tüm kağıtları klasörler halinde düzenleyin ve kitapları bir rafa yerleştirin. Tablonun üst kısmının yalnızca günlük kullandığınız ürünlerle kaldığından emin olun.

 1. Tüm Kirli Yüzeyleri Temizleyin

Çalışma masası ve şifonyerdeki kiri ve tozu temizlemek, bu yüzeyleri temizledikten sonra daha kolay olacaktır. Yüzeylerde büyük olasılıkla toz ve hatta lekeler birikmiş olacaktır, bu nedenle tozu temizlemek için iki mikrofiber bez ve biraz bulaşık sabuna ihtiyacınız olacaktır.

Temizlemeyi kolaylaştırmak için tozu temizlemek için daima kuru bir mikrofiber bezle hareket ettirin. Diğer bezi buğulayıp biraz bulaşık sabunu uygulayabilirsiniz.

Herhangi bir leke ve kiri çıkarmak için yüzeyleri temizleyin. Toz tutmayan bir mobilya spreyi ile bitirerek yüzeylerin daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu spreyi uygulamak için mikrofiber bezinizi de kullanabilirsiniz. Sprey olmasa bile, mikrofiber bez yüzeylerdeki tüm tozu temizlemek için olağanüstü bir iş çıkarır.

 1. Dolabınızı ve Etrafta Yatan Giysilerinizi Düzenleyin

Bir yatak odası takımı, etrafta kıyafetler olmadan neredeyse eksiktir. (Bu konuda tertipli ucubeleri ayırıyorum) bir gün sandalyenin üzerine bir ceket atmadan, çoraplarınızı halının üzerine bırakmadan veya odanın köşesine temiz giysiler yığmadan bitmez.

Kullandığınız ve kullanmadığınız giysileri ayırarak başlayın. Fazladan birkaç dolar karşılığında bazılarını verebilir veya başkalarını satabilirsiniz. Giysilerinizi gardıropta düzenlemek için aynı renkli askıları kullanın.

Kirli çamaşırları başka bir gün veya saat çamaşır sepetinde bırakın. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışırsanız, yanarsınız.

Kıyafetlerinizi organize etmek için her gün birkaç dakikanızı ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca her yere giysi yığmamak için tüm giysilerinizi doğru yerde bırakmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

 1. Diğer Yüzeyleri Düzenleyin

Pencere contalarınız da dahil olmak üzere her zaman yorgun olduğunuzda bir şeyler yerleştirebileceğiniz bir yer vardır. Büyük raflarınız ve kitap raflarınız varsa, bunları hızlı bir şekilde düzenlemek harika bir fikir olacaktır.

Gereksiz her şeyi atın veya hala yararlı olanları verin. Ayrıca zamanla düşmüş ve unutulmuş olabilecek eşyalar için yatağın veya kanepenin altını da kontrol etmelisiniz.

Yüzeyler çok fazla ise, bunları birkaç güne bölebilirsiniz. Tüm hafta boyunca orada olan kahve fincanları ve meyve suyu bardakları da dahil olmak üzere, başucu masanızdaki her şeyi aldığınızdan emin olun.

 1. Kirli Yüzeyleri Silin

Zaten temizlenmiş olan toz alma ve silme yüzeyleri en fazla 10 dakika. Yüzeylerdeki tozu temizlemek için temiz ve kuru bir mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Daha sonra başka bir mikrofiber beze biraz su püskürtebilir ve biriken lekeleri ve kiri silmek için bulaşık sabunu uygulayabilirsiniz.

Başucu masasını sildikten sonra başucu kuzuları temizlemek için tüy bırakmayan bir rulo kullanın.

Mobilyalarınızı düzenli bir şekilde temizlediğinizden emin olun.

Kitapları işiniz bittikten sonra rafta, kalemleri tutucusunda, tüm kağıtları doğru klasörlerde, temiz giysilerinizi dolapta ve kirli olanları çamaşır sepetinde saklayın.

Küçük uzun bir yol kat ediyor! Düzenlemeye günde birkaç dakika ayırmak, genel temizlik yapmanız gerektiğinde iş yükünü azaltır.

 1. Kalan Tüm Mobilyaları Silin

Çevrilmemiş bir taş varsa, ona baktığınızdan emin olun. Odanızdaki ahşap heykeller ve sandalyeler gibi tüm mobilyaları silin.

Herhangi bir resim ve resminiz varsa, bunları silerek temizleyin.

Resimlerin ve resimlerin camına herhangi bir şey püskürtmediğinizden emin olun. Herhangi bir nem ahşabın altına sızabilir ve çürümesine veya çerçeve içindeki resmin bozulmasına neden olabilir.

Ayrıca mobilyaları fazla cilalamamayı da unutmayın. Tüm yüzeylerin tozunu almak için kaliteli bir mikrofiber bez yeterlidir. Mobilya cilası kullanmanız gerekiyorsa, miktarları minimumda tutun.

 1. Çarşaflarınızı Değiştirin

Derin bir uyku için yatağınızı temiz tutmanız çok önemlidir. Yatağınızdaki ve mobilyalarınızdaki kirli çarşaf örtülerini çıkarmak için planlı temizlikten yararlanın.

Halınızı çıkarmanıza gerek yoktur, ancak elektrik süpürgesiyle temizlemek iyi bir fikirdir.

 1. Tavan Armatürlerinizin ve Anahtarlarınızın Tozunu Alın

Ampul ve lamba gibi aydınlatma armatürleri bile fark etmeseniz bile tozu hapseder. Tavan fanınızın kanatlarını temizlemek için mikrofiber bir bez kullanın ve biriken tozdan kurtulmak için anahtarların etrafını silin.

Anahtarları ıslatmanız gerekirse, temizleyiciyi düğmeye değil mikrofiber beze püskürtün.

Öğrendiğim mükemmel bir ipucu, anahtarlar üzerinde iğrenç lekeler ve parmak izleri bırakmamak için anahtar alanına çıkartmalar yerleştirmektir.

 1. Zemini ve Döşemeyi Vakumlayın

İyi bir vakumlu temizlik işi, odadaki tüm kirin en az% 50’sini almalıdır. İyice süpürmek için zamanınız yoksa, 10 dakikalık basit bir vakum işi yapın.

Elektrikli süpürge, zeminler, halılar ve döşemelerdeki tüm kiri, kalıntıları ve tozu topladığı için etkilidir. Çok fazla iş varsa ve zamanınız kısıtlıysa, bunu iki günlük işe bölün.

 1. Mobilyaların Altını Süpürmeyi Unutmayın

Mobilyaların altındaki veya arkasındaki boşluklar çok fazla kir ve toz barındırır. Bu noktaların eksik olması hayal kırıklığı yaratabilir.

Mümkünse mobilyayı hareket ettirin, böylece derinlemesine temizlik için altındaki boşluğu temizleyebilirsiniz. Mümkün değilse, mobilyanın altına ve arkasına geçmek için uzun saplı bir elektrikli süpürge kullanın.

Yatağının altını unutma!

 1. Windows’unuzu Temizleyin

Odanızda bir veya iki pencere olmalıdır. Dışarıda bırakılma konusunda pek iyi hissetmeyecekler.

Cam üzerindeki kir ve tozu hızlı bir şekilde çıkarmak için temizlik maddeleri ve bir silecek kullanın. İki pencereyi temizlemek on dakikadan fazla sürmemelidir.

 1. Zeminlerinizi Paspaslayın

Paspaslamadan önce her zaman yeri temizlemenizi öneririz. Lekeleme, paspaslarken daha büyük bir karmaşa yaratmaktan kaçınmak için odanıza taşımış olabileceğiniz kirleri gidermenize yardımcı olur.

Elektrikli süpürgeyi yere sürüklemek yerine süpürge ve faraş kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürge mağazadan da kir taşıyor olabilir.

Paspaslamak, birçok insanın yaptığı kadar zaman alıcı değildir. Doğru paspasla, bu beş dakikalık bir iş ve bitirdin.

Paspaslamanın iki yolu vardır; ilk olarak, biraz su ve sabundan bir temizleme solüsyonu yapmanın ortak bir yoluna sahibiz. Daha sonra paspasınızı ıslatın ve birkaç kez yerin üzerinden geçirmeden önce birkaç kez sıkın.

İkinci yol, önceden hazırlanmış temizleme solüsyonunu bir şişeye dökmeyi ve kapağından bir delik açmayı içerir. Daha sonra zemine solüsyonu sıkacak ve temiz olana kadar paspası üzerinden geçireceksiniz.

 1. Günlük Program Oluşturun

Sonunda bu son adım için yatağınızda flop yapabilirsiniz! Planlanan temizlik iş yükünü azaltmak için yatak odasını temiz tuttuğunuzdan emin olmak için günlük bir program oluşturun. Her gün en az 10 dakikalık temizlik zamanı planlayın.

Bir cevap yazın