Yeni ebeveynin temizlik rehberi

Ebeveynliğe giriyorsanız veya yakın zamanda kabul ediyorsanız, harika bir zaman ve cehennem bir yolculuk için bulunduğunuzu zaten biliyorsunuzdur. Yakında yeni bebek temizleme rutininize alışacaksınız, ancak bu arada, bazı temel ‘yeni ebeveyn temizliği’ ipuçlarını kapsayan bir rehberimiz var.

Bebek bezi kutuları için koku giderici

Bebekler kadar sevimlidir, ancak bazen 2 numaraya (veya 3 numaraya veya korkunç numara 4’e …) gittiklerinde özel bir koku yapma yolları vardır. Gül renkli gözlüklerin kullanılmış bezlerin ve ıslak mendillerin kokusunu maskelemeyeceğini çok geçmeden anlayacaksınız. Bebek bezi kovasını ev yapımı bir koku giderici ile temizleyerek bebek alt değiştirme alanlarının güzel ve ferah kokmasını sağlayın. İnternette deneyebileceğiniz, kabartma tozu gibi günlük ev ürünlerini kullanan birçok tarif var.

Bir şişe nasıl sterilize edilir

Bebeğinizin gereksiz, zararlı bakteri oluşumundan korunmasını sağlamak için birçok sağlık yetkilisi tarafından kullanımdan önce ve sonra biberonları sterilize etmeniz önerilir. Ürünleri sterilize etmenin en kolay ve en uygun maliyetli yollarından biri onları kaynatmaktır.

Bunu yapmak için:

 • Normalde yaptığınız gibi parçaları sökün ve temizleyin.
 • Bunları örtecek kadar su ile büyük bir tencereye koyun.
 • En az 5 dakika hızlı bir şekilde kaynatın.
 • Her şeyin soğumasını bekleyin, ardından şişe parçalarını dikkatlice çıkarın ve steril bir şişe kurutma rafında veya yüzeyinde kurutun.
 • Bir sonraki kullanımları için güvenle saklayın.

Aynı yöntemi, küçük çocuğunuzun ağzına girecek mankenler gibi diğer öğeler için de kullanabilirsiniz.

Hamilelik, Doğum ve Bebek hakkında daha bilgilendirici tavsiyeler var biberonların temizlenmesi ve sterilize edilmesi.

biberonları temizlemek


Kaynak: Amazon aracılığıyla Lifefactory

Temizlik bezi bezleri

Bez bebek bezi yolundan aşağı gitmeyi seçtiyseniz, bebeğinizin etrafındaki en temiz, en rahat popoya sahip olmasını sağlamak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

 1. İlk olarak, çamaşır makinesine herhangi bir şey koymadan önce, tüm katı maddeleri çıkarmalısınız (yıkayın veya çöpe atın).
 2. Deterjanınızı seçin – hassas bir cilt deterjanı kullanarak veya toksik olmayan, çevre dostu malzemeler kullanarak kendi deterjanınızı hazırlayarak döküntüleri önlemeye yardımcı olabilirsiniz.
 3. Ebeveynlerin çoğu sıcak yıkamaya yemin eder (ekstra kötü bezler için iki tane).
 4. Kurutmak için ipi asın, ardından süper sterilize ve yumuşak olmalarını sağlamak için bezleri çamaşır kurutucusunda bitirin.

Sıyırma bezleri

‘Sıyırma’, kalıcı lekeleri (idrar, kaka ve hatta sudaki mineraller) çıkarmak için bir yöntemi tanımlamak için kullanılan yaygın bir terimdir. Rahatsız edici bebek bezlerini, bezlerinizin yapıldığı malzemeye uygun bir deterjanla karıştırılmış ciddi bir sıcak su küvetine batırmayı içerir. Sıvıyı boşaltmadan ve sıcak yıkamada çalıştırmadan önce bezleri genellikle 8 saate kadar veya bir gece boyunca ıslatırsınız.

temizlik bezi bezleri


Kaynak: Wikimedia

Yüksek sandalyeyi temizlemenin en kolay yolu

Mama sandalyeleri + bebek + yemek zamanı = tam bir karmaşa! Yüksek sandalyeyi, etrafındaki alanı ve potansiyel olarak bulunduğu odayı sonsuza kadar temizleyeceksiniz, bu nedenle etkili bir temizlik yaklaşımına sahip olmak bir gerekliliktir. İyi bir temizlik yaparken çoklu görev yapmak ebeveynlik kazanımıdır!

 1. Küçük çocuğunuz yemek yemeyi bitirdikten sonra (okuyun: mama sandalyesini boyayın), tepsiden, sandalyeden ve her yerden ”olabildiğince fazla miktarda pisliği silmek için ılık, nemli bir bez kullanın.
 2. Tepsiye, kulplara, kayışlara ve koltuğa seçtiğiniz bir temizlik ürününü (ticari veya ev yapımı) püskürtün.
 3. Sandalyeyi bir iki dakika bırak: banyo melek bebeğim, anneni ara, kendin yemek ye…
 4. Dağınıklık bir şekilde ‘yumuşadığında’, pisliği ve kalan ürünleri silmek için beyaz sirke serpilmiş nemli bir bez kullanın. Güzel ve kolay çıkmalı (değilse, tekrarlayın).

mama sandalyesi temizlemek


Kaynak: Pinterest

Temizlik rutininizi deneyimli bir ebeveynden ve ev temizlikçisinden almak için biraz yardım istiyorsanız veya sadece bebeğiniz geldiğinde evde biraz yardım istiyorsanız, aradığınızı bulacaksınız. Airtasker’in temizleme ağı.

Bir cevap yazın