Yeni Mermer Tezgahınız Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son zamanlarda evinize mermer tezgah eklediniz mi? Onlara nasıl düzgün bir şekilde bakacağınızı bildiğinizden emin olmak ister misiniz? Mermer tezgahınızı temizlemek veya bakımını yapmak için herhangi bir şey yapmadan önce, bunu nasıl doğru yapacağınızı bildiğinizden emin olun.

Mermer tezgahlar daha az dayanıklıdır ve diğer tezgah türlerine göre çok daha yumuşaktır. Bu nedenle, kalıcı olmalarını sağlamak için özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Yeni mermer tezgahınızın bakımını ve bakımını nasıl yapacağınızı öğrenerek, iyi durduğundan emin olabilirsiniz.

Yeni Mermer Tezgahınız Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Yeni Mermer Tezgahınız Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ayrıca Oku:


Yeni Mermer Tezgah Nasıl Temizlenir

Pek çok insan mermer tezgahlarını ilk aldıklarında nasıl bakacaklarından emin değil. Mermer tezgahların temizlenmesi aslında çok kolaydır. Bazı insanlar için mermer tezgahı tercih etmelerinin nedeni budur.

Mermer tezgah temizleyicisi almak önemlidir. Bu temizleyici, yüzeye zarar vermemesi için hassas mermer üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Birçok seçenek mevcuttur ve bunları ev geliştirme mağazalarında, çevrimiçi ve büyük mağazalarda bulmak kolaydır.

Mermer tezgah temizleyicisi almak istemiyorsanız, hafif, asit içermeyen suyla karıştırılmış bir sabun kullanabilirsiniz.

Mermer tezgahınızı nasıl temizleyeceğinize karar verirken limon suyu ve sirkeden uzak durmalısınız. Herhangi bir asitli madde mermer tezgahınıza zarar verebilir. Mermer tezgahınızın üzerinde ne kullanırsanız kullanın, aşındırıcı ve asidik olmadığından emin olun.

Sprey şişesinde biraz bulaşık sabunu ılık suyla karıştırın. Ardından mermer tezgahın üzerine püskürtün. Tezgahı nazikçe fırçalayın. Ardından sabunlu kalıntıyı temizlemek için ıslak bir bez kullanabilirsiniz. Daha sonra tezgahı yumuşak bir havluyla kuruladığınızdan emin olun.

Mermer tezgahlar için en iyi sızdırmazlık maddesini bulmak için Bay Stone’u ziyaret edebilirsiniz. Mermer tezgahlar ve bunlara nasıl bakılacağı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Mermer Tezgah Üstü Nasıl Mühürlenir

Boyama ajanlarını uzaklaştırmaya yardımcı olması için mermer tezgahınızı mühürleyebilirsiniz. Mermer tezgahınızı mühürlemenin onları tamamen leke tutmaz hale getirmediğini unutmayın. İhtiyaçlarınız için doğru dolgu macunu bulmak için tezgahınızı kuran şirketle konuşmak en iyisidir. Bu ekstra koruma sağlayacaktır.

Tezgahınızı ne zaman yeniden mühürleyeceğinizi bilmek için, su damlacıklarının boncuk olup olmadığına bakmalısınız. Değilse, yeni bir yeniden mühürleme zamanı gelmiştir.

Mermer Tezgah Hasarı Nasıl Önlenir

Mermer tezgahınızı korumanın en iyi yolu onlara iyi bakmaktır. Bunu yaparsanız, büyük hasarı önleyebilirsiniz.

Mermer tezgahınızı bozabilecek maddelerin farkında olun. Örneğin, turunçgil, sirke ve domates, tezgahta çok uzun süre oturursa mermeri aşındırabilir. Kahve, soda ve meyve suyu gibi diğer maddeler de zararlı olabilir. Bir madde asidik ise, hasara neden olma ihtimali yüksektir.

Bunun herhangi bir hasara neden olmadığından emin olmak için, bu tür maddelerin oturmasına izin vermemelisiniz. Mermer tezgahınızın üzerine bir şey döktüğünüz anda sildiğinizden emin olun. Ayrıca kesme tahtaları, sac ayaklar, servis altlıkları ve bardak altlıkları kullanarak mermeri korumalısınız. Amaç, tezgah ile sıcak yemekler gibi zararlı maddeler arasında bir bariyer oluşturmaktır.

Çocuğunuz varsa, mermer tezgahın üzerine döktükleri her şeyi hemen temizlediğinizden emin olun. Kendilerini temizlemek için yeterince yaşlılarsa, tezgahınızı korumak için bunu nasıl uygun şekilde yapacaklarını bildiklerinden emin olun.

Mermer Tezgah Üstü Lekeleri Nasıl Çıkarılır

Bazen, yüzeyi lekelemeden önce bir maddeyi temizlemek için yeterince hızlı olmayabilirsiniz. Farklı lekeler, farklı çıkarma teknikleri gerektirir. Mermerden lekeleri çıkarırken dikkatli olun ve talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Çoğu temizlik ürününü mermer tezgahlarda kullanamazsınız.

Leke yağ bazlı ise, çıkarmak için sıvı bir temizleyici veya deterjan kullanmalısın. Leke organikse,% 12 hidrojen peroksit ve birkaç damla amonyak yardımcı olacaktır. Su lekeleriniz varsa kuru çelik yün kullanmayı deneyin.

Mermer Isıya Dayanıklıdır Ama Dikkat Etmelisiniz

Bazı kişilerin mermer tezgah takmasının sebeplerinden biri ısıya dayanıklı olmalarıdır. İnsanların evlerine mermer tezgah eklemeyi tercih etmelerinin başka birçok harika nedeni var.

Mermer tezgahlar ısıya dayanıklı olsa da yine de ısıdan korumalısınız. Bir tutamda mermer üzerine güveç koymak büyük bir sorun olmayacaktır. Bir güveç veya tavanın renk değişikliğine veya yanmaya neden olabileceğinin farkında olmalısınız. Bu, kaldırılması imkansız bir iz bırakabilir.

Bu nedenle tencere tutacak kullanmalısınız. Bu küçük değişiklik, mermer tezgahınızın görünümünde büyük bir fark yaratabilir.

Mermer Tezgahınızın Aydınlatılması

Mermer tezgahınız donuk veya kirli görünüyorsa kolayca parlatabilirsiniz. Tezgaha bir lapa kullanmalısın. İyi bir seçenek, karbonattan yapılan macun benzeri bir temizlik maddesidir.

Maddeyi ¼ ila ½ inç kalınlığında tüm tezgahınıza uygulamalısınız. Spatula kullanmak, eşit bir uygulama elde etmenin iyi bir yoludur. Ardından tezgahı plastik bir örtü ile kaplayabilirsiniz. Sargıyı ressamın bandıyla bantlamanız gerekebilir.

Sargıyı 24-48 saat bekletin. Macunun kuruma şansı olduğundan emin olun. Ardından macunu bir kazıyıcıyla çıkarın. Metal bir kazıyıcı kullanmayın. Güvende olmak için plastik veya tahta bir kazıyıcı kullanın.

Sonuç

Mermer tezgahlar evinize harika bir katkı olabilir. Birçok evde güzel bir vurgu yaparlar. Başından itibaren onlara mükemmel bir şekilde bakmak önemlidir. Bu, tezgahların yıllarca iyi durumda kalmasını sağlar. Mermer tezgahlara iyi bakmazsanız uzun ömürlü olmayabilir.

Mermer tezgahınızın temizliği ve bakımı için tüm yönergelere uyduğunuzdan emin olun. Yeni tezgahınızda herhangi bir normal temizleyici kullanmamalısınız. Zamanla dayanmalarına yardımcı olmak için daha nazik seçeneklere ihtiyaç duyarlar.

Bir cevap yazın