Yerden ısıtma temizliği


Yerden ısıtma temizliği iyi bir bakımı nasıl yapılır?

Yerden ısıtma, bugün piyasada bulabileceğimiz en verimli ısıtma sistemlerinden biridir. Ancak, hepsinde olduğu gibi, kullanım ömrünü uzatmak ve işleyişi ile ilgili sorunlardan kaçınmak için, ona nasıl bakacağınızı bilmelisiniz. Işıltılı zeminin bakımı için anahtarların ne olduğunu öğreneceğiz. Şimdi en iyi profesyonelleri bulun! alttan ısıtma sistemi temizliği

yerden ısıtma kombi temizliği

 • Yakınınızdaki güvenilir şirketler
 • Tek bir danışma ile 3 bütçeye kadar
 • Garantili: Kolay, ücretsiz ve yükümlülük olmadan!

İçerik menüsü:

 • Yerden ısıtmanın sorumlu kullanımı nasıl yapılır?
 • Yerden ısıtma bakımı nasıl yapılır
 • Radyant zemin bakım türleri
 • Radyan zemin temizliği
 • Revizyonlar ve periyodiklik Yerden ısıtma mı petek mi

Yerden ısıtmanın sorumlu kullanımı nasıl yapılır?

Olası yerden ısıtma problemlerini önlemek için bakım sürecini ve nasıl temizleneceğini bilmeniz gerekir . Bu sayede işlem doğru olacak ve tamir masrafları ile faturalar artmayacaktır . Bakım konusuna girmeden önce, yerden ısıtma ile ilgili en yaygın sorunların neler olduğunu bilmek önemlidir . Nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilirsek bu iş bizim için daha kolay olacağı gibi temizliği de daha kolay olacaktır.

Yerden ısıtmanın bakımında yaygın sorunlar

1. Tüketilen enerji miktarının artması

Bazı kurulumlarda faturaların aniden artması sorununa rastlayabiliriz. Yaptığımız kullanım aynıysa veya en azından oldukça benzerse , bir şeylerin yanlış olması mümkündür.

2. Su sızıntısı

Su veya nemli lekelerin bulunması da yerden ısıtma bakımının yetersiz olduğunu gösterir . Ancak nem görünümü yanlış kurulumdan kaynaklanabilir . Devre üzerine konulan harç tabakasında boşluklar olduğu zaman ortaya çıkabilir ve çözülmesi zordur.

3. Eşit olmayan ısı dağılımı

Bu ısıtma sisteminin ana avantajlarından biri, ısının homojen dağılımıdır. Bunun nedeni, boru devresinin tüm evin içinden geçmesidir. Ancak bir odanın veya belirli bir noktanın diğerlerinden daha fazla ısınması , yerden ısıtmanın bakımında bir arıza olduğunu gösterir.

4. Isı iletimindeki kayıplar

Bir önceki noktada olduğu gibi , iletilen ısı miktarında sorunlar ortaya çıktığında , yerden ısıtmanın bakımı yetersiz kalmaktadır. Yerden ısıtmanın temizlenmesi de devreyi etkileyebilir.

5. Çürük su

İletken boruların içinde oksidasyon meydana geldiğinde , içlerinde dolaşan su kalınlaşır. Çamura dönüştüğünde tekrar çalışması için yerden ısıtmanın temizlenmesi gerekir. Bu tür durumlardan ancak önleyici radyan zemin bakımı ile kurtulabiliriz.

6. Parçalardan herhangi birinde bozulma

Zaman geçtikçe ve yerden ısıtmanın uygun bakımı yapılmazsa, yerden ısıtma temizliğinin yanı sıra kullandığımız pompalar, borular, vanalar veya kazanlar bozulabilir .

Yerden ısıtma bakımı nasıl yapılır

Az önce gördüğümüz gibi, düzenli olarak yerden ısıtma bakımı yapmak, korkunç arızalardan kaçınmamıza, kaçınılması gereken onarımlardan tasarruf etmemize ve bu ısıtma sisteminin bize sunduğu konforun tadını çıkarmaya devam etmemize olanak sağlayacaktır. Bu işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirmek için farklı önlemler seçebiliriz. Bunlar, radyan zeminin temizliği ve evdeki ilgili revizyonlarla birleştirilmelidir.

 • Devrelerin bağımsız olarak düzenlenmesi

Bildiğimiz gibi, yerden ısıtma, tüm zemin boyunca dağılmış bir boru devresinden oluşur . Ancak, her birini bağımsız olarak düzenlemek mümkündür. Bir debimetre sayesinde, ısıttığımız söz konusu alana su akışını eşit olarak dağıtabiliriz. Radyan zeminin bu tür bakımıyla, tüm evde sahip olduğumuz sıcaklığın yeterli olmasını sağlayacağız. Daha önce de söylediğimiz gibi devrede homojen ısı dağılımını engelleyecek küçük tıkanıklıklar veya arızalar meydana gelebilir.

 • Akış ölçerlerin gözden geçirilmesi

Aynı zamanda radyan zemin bakımında, diğer kontrolleri yapmamızı sağlayan şeyleri gözden geçirmek gerekir . Su dağılımının dengeli olduğunu doğrulamak için akış ölçerler de kontrol edilmelidir.

 • çamur kontrolü

Son olarak yerden ısıtmanın bakımı kapsamında kalorifer tesisatını ve olası çamur oluşumunu kontrol etmeliyiz . Bu tür revizyonlar, kurulumdan sorumlu profesyonel tarafından belirtilmelidir.

Radyant zemin bakım türleri

Yerden ısıtma temizliğine geçmeden önce, iki tip yerden ısıtma bakımı arasında ayrım yapmak uygundur . Bir yandan , kullanım veya sistemin kendisiyle ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilecek arızaları, kusurları veya arızaları onarmaya odaklanan düzeltici bakım buluyoruz.

Öte yandan, adından da anlaşılacağı gibi, arızaları önlemeye odaklanan önleyici bakım buluyoruz. Radyant zeminin temizliği ile birlikte, büyük arızaları önlemek için sistemin doğru bir şekilde doğrulanmasını sağlayacağız. Bu tür bir kontrol ile devrenin iç kısmının iyi durumda kalmasını ve suyun durgunluk olmadan dolaşabilmesini sağlayacağız.

Önleyici Bakım yerden ısıtma petek temizliği

Akış ölçerlerin gözden geçirilmesi– Her alanda su dağılımının dengeli olduğunun doğrulanması.
Devre regülasyonu– Su akışının boru devresi boyunca düzgün ve bağımsız bir şekilde dağıtılması, böylece bir noktada küçük engellerin algılanabilmesi.
Devre regülasyonu– Suyun çamura dönüşmesiyle sonuçlanan kanalların olası oksidasyonunu doğrulamak için tesisatın kontrol edilmesi. Genellikle yükleyici tarafından belirtilir.
Devre regülasyonu– Devrenin boşaltılması, kanalların basınçlı su ile temizlenmesi ve kireç çözücü ve oluşumu önleyici katkı maddelerinin kullanılması.

Radyan zemin temizliği

Bakım çalışmaları ile yerden ısıtmanın temizliğini birbirinden nasıl ayıracağımızı bilmeliyiz. Önceki bölümde açıkladığımız gibi, yerden ısıtma, arızalar ortaya çıkmadıkça, yalnızca genel nitelikte koruyucu bakım gerektirir. Yerden ısıtmanın temizliği, yalnızca profesyoneller veya bu işe özel olarak ayrılmış şirketler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir iştir . Ve bize daha fazla ısıtma verimliliği sağlayacak .

Isıtma sistemi için seçtiğimiz marka genellikle bir tanesini belirtir. Radyan zemini temizlemek için tesisatın tüm su içeriğini boşaltmak gerekir. Basınçlı su yardımı ile tüm kollektörler ve devreler temizlenecektir. Ardından, vanaların manuel temizliğine devam edeceğiz.

Yerden ısıtmanın temizliğinin bu aşamasını tamamladığımızda tesisatı su ve katkı maddesi ile dolduracağız. Bu, tüpleri temizlemek ve içeride kalmış olabilecekleri kireçten arındırmak için kullanılır. Bu işlem yaklaşık iki hafta boyunca yapılmalıdır. Son olarak radyan zemin temizliğini bitirmek için boşaltıp tekrar basınçlı su kullanarak temizleyeceğiz. Prosesin bu kısmında kullanacağımız katkı maddesi korozyona karşı koruma amaçlı özel bir katkı maddesi olacaktır.

Seçtiğimiz kaldırım için türüne göre ilgili temizliği yapmalıyız. Yani laminant parke ise bunlara özel, ahşap platform ise tavsiye edileni. Bu ısıtma sisteminin montajı söz konusu kaldırımdan izole edildiğinden, radyan zeminin temizliği elimizdeki karoların temizliği ile bağlantılı değildir.

Revizyonlar ve periyodiklik

Yerden ısıtmanın hem bakımı hem de temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Her mevsimde ısıtma sisteminin parametrelerini düzenlemek gerekli olacaktır . Bu sayede vitesi optimize edebileceğiz ve yüksek performansta çalıştığından emin olacağız.

Aksi takdirde bu sistemlerin sunduğu verimlilikten faydalanamazdık. Üretici ve montajcı, bize bakımı ve temizliği için ilgili göstergeleri vermesi gereken kişiler olacaktır .

Son olarak, kazandan önce çamur dekantasyon sisteminin de kurulmasının önerildiğini eklemek gerekir. Süspansiyondaki gazlar ve katılar için, daha sonra onları yakalamak ve saflaştırmadan sonra boşaltmak için bir ayırıcıdır.

Yerden ısıtma nasıl temizlenir

Radyan zeminler , kaldırımda ısıtma veya soğutmadan bir ev için daha uygun bir sıcaklık elde edilmesini sağlar . Daha fazla konfora ek olarak, bu klima sistemi  aynı zamanda daha enerji verimlidir ve ısı/soğuk dağıtımı için radyatör veya başka herhangi bir ek eleman gerektirmediğinden farklı odaların estetiğini geliştirir .

Isıtma sistemi  olarak radyan zeminlerin enerji kayıpları , sıcak havanın yükselmesi ve ısının daha hızlı algılanması nedeniyle diğer sistemlere göre çok daha düşüktür  . Aynı zamanda, bir tür alerjiden mustarip kişiler için de ideal bir sistemdir, çünkü homojen sıcaklık dağılımı ve ilave elemanların olmaması, odaların etrafında toz birikmesini veya karışmasını önler. Ancak, yerden ısıtmanın bakımıyla ilgili bir başka büyük avantajı daha vardır.

Bir radyan zemin devresi nasıl temizlenir

Radyant zemin iklimlendirme sisteminin kurulduğu kaldırımın temizliği özel bir bakım gerektirmez , yani döşemesi için zemin üreticisinin (laminat, fayans, taş vb.) genel tavsiyelerine uymalısınız. bakım ve temizlik. Radyant yüzey elemanlarının montajı güvenli bir şekilde ve zeminden tamamen izole bir şekilde yapılır, bu nedenle günlük temizlik işlerinde herhangi bir özellik içermez.

Parlak bir zemin ne tür bir bakım gerektirir?

Radyant klima sisteminin bakım çalışmasını, temizliği için günlük görevlerle ayırt etmek önemlidir. İlk durumda,  radyan zeminler , sistem parametrelerini her sezon düzenlemek ve böylece çalışmasını optimize etmek ve işlevsellik ve konfor açısından yüksek düzeyde bir performansı garanti etmek için yalnızca genel önleyici bakıma ihtiyaç duyar.

Diğer görevlerin yanı sıra, yerden ısıtmanın önleyici ve düzeltici bakımı, valflerin kontrol edilmesini ve temizlenmesini, akış ölçerlerin kontrol edilmesini, sıcaklık düzenleme sisteminin (termostatlar) kontrol edilmesini vb. içerir. Radyan zeminin temizlik ve bakım işlemlerini sadece profesyonellere ve yetkili uzman şirketlere emanet etmek önemlidir , tercihen klima sisteminin markası tarafından tavsiye edilir.

Artık yerden ısıtmanın nasıl temizleneceği ve bakımının neredeyse sıfır olduğu konusunda net olduğunuza göre, bu tip klimanın kurulumunun sadece yeni işlerde değil, aynı zamanda tadilatlarda da belirtildiğini hatırlamak ilginizi çekebilir, bu yüzden tüm avantajlarından yararlanmak giderek daha kolay hale geliyor.